O Archiwum Kresowym

Archiwum Kresowe zostało powołane dekretem JE Biskupa Tadeusza Lityńskiego 6 kwietnia 2018 roku. Będzie stanowić odrębny dział archiwalny Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze i serwis internetowy gromadzący i udostępniający materiały dotyczące przeszłości Kresowian mieszkających na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej a także niemieckiego dziedzictwa obszaru na którym zamieszkali.

Radę założycielską Archiwum Kresowego stanowią:

ks. kanonik dr hab. Robert Kufel – Zielona Góra

Jerzy Dubiel ? Gorzów Wielkopolski

Mirosława Frątczak ? Zielona Góra

dr hab. prof. UZ Leszek Jazownik ? Zielona Góra

Bogusław Mykietów ? Zielona Góra

Weronika Zegzuła ? Zielona Góra

Chcemy stworzyć kolekcję dokumentów, fotografii i wspomnień rodzin, które zostały wysiedlone z Kresów na Ziemię Lubuską. Dokumenty, fotografie czy rękopisy pozwolą na poznanie przeszłości naszych przodków.

Planujemy uruchomić przejrzystą strukturę: województwo lubuskie: gminy ? miejscowości ? rodziny. Pozwoli to na stworzenie kolekcji – bazy danych, mówiącej skąd po 1945 roku przybyli obecni mieszkańcy miast i wsi województwa. Otagowanie eksponatów pozwoli w łatwy sposób znaleźć też konkretne miejscowości kresowe jak i nazwiska Kresowian. Mamy nadzieję, że pomoże to w badaniach genealogicznych i wzbogaci wiedzę o obecnych mieszkańcach lubuskiego. Tu znajdą Państwo skany Cyfrowego Archiwum Kresowego.