Przedstawiamy okrojoną (bez dat urodzeń, ślubów, zgonów) wersję książki:
Bogusław Mykietów, Status animarum – Spis familij obrządku łacińskiego Parafii Zazule-Kozaki. 1905-1922. Amrozy, Iwaczów, Kozaki, Kozakowa Góra, Łuka, Monastyrek, Obertasów, Podlipce, Trościaniec Mały, Zazule, Zielona Góra 2017, format A5, 184 str.
Materiał ilustracyjny zamieszczony poniżej może się różnić od wersji drukowanej (i pdf.)
Można zamówić tradycyjną drukowaną wersję książki – zawierającą pełną wersję zapisów Status animarum (z datami urodzeń, ślubów, zgonów), która jest sprzedawana łącznie z wersją elektroniczną – plikiem pdf. Zamówienia: aka@mykietow.pl
? Bogusław Mykietów ? Ilustracje: Izabela Araszczuk, Anna Jurcan, Bogusław Mykietów, Henryk Stojanowski, Marek Sokół. Recenzja: ks. dr hab. Robert R. Kufel.
Korzystanie z tej wersji jest bezpłatne, cytowanie tylko z podaniem źródła.
ISBN wersji papierowej 978-83-60218-47-1 Wydawca: Bogusław Mykietów, ul. Graniczna 5, 65-548 Zielona Góra, Polska. Uwagi i uzupełnienia mile widziane: aka@mykietow.pl
Porada dla użytkowników wersji elektronicznej: wyszukiwanie, po fragmencie nazwiska lub nazwy – wciskamy jednocześnie klawisze Ctrl i F. Pojawi się wtedy okienko wyszukiwarki, w które wpisujemy szukaną frazę (fragment nazwiska lub nazwy) i wciskamy Enter (lub Dalej).
Spis treści
Wprowadzenie
Skróty, objaśnienia i dawne zawody
Spis imienny parafian dla wsi Zazule-Kozaki
Spis imienny parafian dla wsi wchodzących w skład parafii
Bibliografia
Wprowadzenie
W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie znajdują się dwie jednostki archiwalne, szczególnie ważne dla mieszkańców i ich potomków, dawnej parafii Zazule-Kozaki koło Złoczowa (1). W zespole numer 303 ?Akta parafii wyznania rzymskokatolickiego z archidiecezji lwowskiej? znajdujemy dwa spisy imienne parafian wsi należących do parafii Zazule-Kozaki (sygn. 245 i 246)(2). Sporządzono je w latach 1905-1908, później (do ok. 1922 roku) wielokrotnie uzupełniając dane.
Przypis (1): Kozaki-Zazule, wieś położona ok. 7 km na wschód od Złoczowa (ok. 75 km od Lwowa w kierunku wschodnim).
Przypis (2): Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Akta parafii wyznania rzymskokatolickiego z archidiecezji lwowskiej, zespół 303, sygn. 245 ? Parafia Zazule-Kozaki, dekanat Złoczów; [Spis imienny parafian dla wsi Zazule-Kozaki]. b. d. (po. 1907 r.) ? 105 stron. Sygn. 246 ? Parafia Zazule-Kozaki, dekanat Złoczów; [Spis imienny parafian dla wsi wchodzących w skład parafii]. 1905-1906 ? 109 stron.
W internetowym inwentarzu AGAD podano, że dotyczą Parafii Zazule-Kozaki, jednakże w latach, gdy je sporządzano, parafia jako odrębna jednostka jeszcze nie istniała. Brakuje dokumentów o erygowaniu parafii, wiemy jedynie, że pierwszy raz jej istnienie zostało odnotowane w ?Schematismus Archidioecesis Leopoliensis Ritus Latini? w 1925 roku (3). Budynek kościoła na Kozakach, przy wydatnej pomocy miejscowej ludności oraz arcybiskupa Karola Hryniewickiego (4), zbudowano około roku 1906, zaś rok później ustanowiono tam podlegającą złoczowskiej parafii eks-pozyturę (5) obejmującą także Łukę i Trościaniec Mały. Powiększono jej obszar w 1908 roku o Iwaczów, zaś w 1910 o Podlipce (6). Interesujące nas spisy powstały zapewne w związku z organizacją ekspozytury.
Przypis (3): Za: M. Kurzej, Kościół parafialny w Zazulach-Kozakach, w: Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego, tom 13, Kraków 2005, s. 322.
Przypis (4): Zob.: Robert R. Kufel, Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości. Arcybiskup Karol Hryniewicki (1841-1929). Fundator kościoła na Kozakach, w: B. Mykietów (red.), Z Kozaków i Pyrzan. Kresowe biografie, Pyrzany-Zielona Góra 2011.
Przypis (5): Ekspozytura – kościół filialny, czyli kościół administracyjnie podległy większej parafii. Ksiądz, który pełnił funkcję ekspozyta miał prawa i obowiązki proboszcza.
Przypis (6): M. Kurzej, Kościół parafialny… s. 322.
Pierwszy spis ? (sygn. 245), liczy 105 zapisanych stron. Zawiera wykaz osób obrządku łacińskiego z terenu Zazul ? czyli ze wsi i przysiółków: Amrozy (pisane także: Ambrozy, Jamrozy), Kozaki, Kozakowa Góra, Monastyrek, Obertasów (także: Obertasy). Formularz został wydrukowany w 1905 roku przez złoczowską drukarnię Wilhelma Zukerkandla, na co wskazuje metryczka drukarska księgi. Spis sporządzono około roku 1908.
Drugi spis ? (sygn. 246), liczy 109 zapisanych stron. Rejestr zawiera wykaz osób obrządku łacińskiego ze wsi: Podlipce, Iwaczów i Łuka. Przycięcie górnych napisów, mały margines przy grzbiecie oraz numeracja od numeru 33 wskazują, że karty zostały wydzielone z innej księgi oraz powtórnie zszyte i oprawione. Stare numery stron skreślono i dopisano nową numerację. Tabele z nagłówkiem ? Spis familij – Status animarum? wydrukowała firma Wincentego Kuczabińskiego ze Lwowa (ul. Kopernika 2). Jedynie 5 kart, z ostatnimi wpisami z Podlipiec, wydrukowano w 1905 roku u Zukerkandla w Złoczowie. Wpisy na górze strony, informują o dacie sporządzenia wykazu familii: w Podlipcach w 1905 roku, w Trościańcu Małym, Iwaczowie i Łuce w 1906 roku. W kolejnych latach, do około 1922 roku, oba spisy wielokrotnie uzupełniano. Częste są dopiski o zgonach, narodzinach dzieci czy wyjazdach, czasem jednak do określenia trudna jest chronologia uzupełnień.
Większość rodzin ma adnotację o odbyciu spowiedzi wielkanocnej w roku 1907, co zapewne miało związek z rozpoczęciem pracy ekspozyta na Kozakach-Zazulach.
Spis familij to bardzo bogaty materiał dla genealogów. Znajdujemy tam informacje, kto mieszkał pod danym adresem ? w różnym czasie, a także osoby wy-wodzące się z tego domu, ale już tam nie mieszkające w momencie spisu. Dopiski w Prusach, w Ameryce, wyjechali do Brazylii wskazują kierunek wyjazdów ekonomicznych. Można tu zaobserwować różną pisownię nazwisk ? obok siebie występuje np. Naływajko i Nałewajko ? zapewne pisane fonetycznie, tak jak spisujący je słyszał. Widocznie różnice w pisowni nie miały tak dużego znaczenia jak dziś. W spisie poznajemy całą gamę rzadkich i dziś już nie nadawanych dzieciom imion: Eufrozyna, Eufemia, Ahafia, Acelina, Parascewia, Horpyna, Tacyanna, Agrypina, Eufrozyna. Niektóre zapisano w potocznym brzmieniu: Paźka (Pelagia), kilka po łacinie: Jacobus, Hiacynthus. Znajdujemy w wykazie także imiona pisane według ówczesnych zasad ortografii: Jakób, Marya itp.
Wielokrotnie powtarzają się numery domów, zamieszkałe przez kilka spokrewnionych ze sobą rodzin. Możliwe, że pod danym adresem (może to był np. numer działki gruntowej) stało kilka domów. Powszechna była na Zazulach praktyka budowy kilku zabudowań w jednym miejscu, w których część budynku była przeznaczona dla bydła, część dla ludzi. W ten sposób powstawały przysiółki, które nazywano tak jak mieszkająca tam rodzina. Wilki ? od licznie tu spisanej rodziny Wilków, Kozaki ? od osiadłych tam Kozaków, Krutniki od rodziny Krutników czy Amrozy ? od Ambrożego ? w spisie Ambrozy, Jamrozy.
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego tak opisano te okolice: Zazule ? zabudowania wsi leżą rozrzucone wśród lasów na przestrzeni od Łuki i Trościańca po Jelechowice i wzgórza sasowskie. Wieś powstała z pojedynczych osad leśnych, na obszarze dawnych dóbr złoczowskich (7).
Przypis (7): Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, 1895, Tom XIV, s. 505.
Wśród informacji przydatnych genealogom, znajdziemy w spisach wiele ciekawych marginaliów dotyczących spraw obyczajowych. Ksiądz pisze: Jan, chodzi do Maryi (…), nie żyje dobrze z żoną. Choć też i opisuje sytuacje odwrotne: Anna męża swego porzuciła i bawi obecnie we Lwowie. Czy: Marya (…) uciekła od męża. W jednym przypadku dopisek pilne wskazuje na ?przyczynę? ślubu 14-letniego chłopca z dużo starszą narzeczoną.
Dzięki innym dopiskom poznajemy losy parafian: Jan Kłak najpierw siedział we Lwowie, potem: służył na Węgrzech, a na koniec ożenił się na Bienowie i pojechał do Ameryki. (?) Poznajemy też rodziny kolonistów, którzy przybyli by uprawiać żyzne ziemie, zarówno z zachodu ? z rzeszowskiego, jak i ze wschodu ? z okolic Olejowa, Zbaraża czy Tarnopola.
Sporządzający spis czasem krótko i dosadnie opisywał parafian: zamożny ale skąpy. W innym miejscu z naganą pisze: Stefania, (…) nie umie pacierza. Znajdujemy też informacje o sierotach: U Muzyki Sawka i Maryi N. jest na wychowaniu sierota ? nieznanego nazwiska. (…) Tu mieszka znajda Aleksander krzczony ponoć w kościele na Kozakach od P. Lesińskiej.
Cenną informację zawiera wpis o wizytacji kanonicznej na Zazulach 28 maja 1911 roku. Własnoręczny podpis złożył na spisie, goszcząc zapewne na plebanii na Kozakach, arcybiskup lwowski Józef Bilczewski (1860-1923) ? profesor teologii, rektor Uniwersytetu Lwowskiego, dziś święty Kościoła katolickiego.
W drugim spisie wklejono karty z danymi statystycznymi ? ilością mieszkańców z podziałem na przynależnych do obrządku greckokatolickiego, rzymsko-katolickiego i żydów. W Podlipcach ? 27%, w Trościańcu Małym 8%, w Łuce 16% wszystkich mieszkańców stanowili wierni obrządku łacińskiego.
Na Zazulach według innego źródła z tego okresu mieszkało w 1890 roku: 821 osób wyznania łacińskiego, 955 greckokatolickiego i 113 izraelitów; 1203 Rusinów, 686 Polaków, (285 domów na terenie gminy i 18 domów na obszarze dworskim) (8).
Przypis (8): Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, 1895, Tom XIV, s. 505.
W obu spisach widać praktykowanie zwyczaju, by potomstwo małżeństw obrzędowo mieszanych, w przypadku córek wychowywać w obrządku matki, zaś synów w obrządku ojca (9).
Przypis (9): Praktykowany wcześniej zwyczaj usankcjonowano w 1863 roku, gdy w Rzymie doszło do podpisania przez hierarchów galicyjskich ?Concordii? czyli dekretu Kongregacji Propagandy Wiary. Ugoda, której Ojciec Święty Pius IX nadał moc apostolską, rozstrzygała kwestie sporne w stosunkach pomiędzy rytami.
Dzięki wpisom, wiemy że w 1905 roku sporządzono konskrypcję, w której określono, kto jakiego jest obrządku. Dwa lata później, zapewne przy organizacji ekspozytury na Zazulach, ponownie porządkowano sprawy wyznaniowe. Tym razem pomocne było cesarsko-królewskie starostwo w Złoczowie, które ?odbierało? metryki z cerkwi. Mimo tego było wiele zatargów i nieporozumień: Pochował ich obydwóch bez wiedzy i zezwolenia Urzędu par. ob. łac. tamtejszy ruski ksiądz. (…) Ślub w cerkwi ? mimo interwencyi z naszego urzędu i pomimo, że ksiądz będąc u nich w domu osobiście (??) chciał ją odwieść od tego. Urzędowe wskazanie obrządku nie zawsze przekładało się na preferencje parafian: Trwa z córkami przy ob. gr. mimo prośby i groźby. Czy: Matka chciałaby mieć je za Polki, ojciec nie. (?) Matka: polski pacierz, córki: ruski.
Dopiero wybudowanie kościoła parafialnego na Kozakach i kaplicy w Podlipcach wzmocniło pozycję obrządku łacińskiego. W ciągu kolejnych trzydziestu lat na terenie Kozaków-Zazul większość dzieci ochrzczono w kościele. Zapewne zdecydowała bliskość świątyni i podejmowanie przez proboszcza Michała Kralla wielu inicjatyw ważnych dla lokalnej społeczności (10). Wieś Kozaki z parafialnym kościołem, dużą szkołą (także zbudowaną z kościelnych funduszy) i Domem Ludowym, stała się dla okolic religijnym i kulturalnym centrum.
Przypis (10): Zob. R. Kufel, Żył z wsią, żył wsią, żył parafią. Ksiądz kanonik Michał Krall (1894-1962) w: B. Mykietów (red.), Z Kozaków i Pyrzan. Kresowe biografie, Pyrzany-Zielona Góra 2011.
Los parafii Zazule-Kozaki został przesądzony w 1939 roku. Gdy tereny te zostały zajęte przez Armię Czerwoną, normalne funkcjonowanie nie było już możliwe. Jednak zarówno pod radziecką jak i od 1941 roku, niemiecką okupacją, wieś Kozaki z rezydującym tu proboszczem Michałem Krallem była ważnym ośrodkiem, także miejscem schronienia, dla okolicznych Polaków (11). W końcu czerwca 1945 roku mieszkańcy Kozaków i pobliskich przysiółków zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów (12). Wraz z proboszczem, po miesięcznej podróży koleją, osiedlili się we wsi Pyrzany (13). W sercu zachowali nadzieję, że dane im będzie wrócić…
Przypis (11): Zob. obszerną literaturę na ten temat zamieszczoną w Bibliografii.
Przypis (12): Zob. w Bibliografii publikacje dotyczące Kozaków i Pyrzan.
Przypis (13): Pyrzany ? wieś w Polsce zachodniej, w gminie Witnica.
Dziś ostatni żyjący parafianie i ich potomkowie mieszkają w Pyrzanach, Witnicy, Nowinach Wielkich, Kostrzynie nad Odrą, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze i wielu innych miejscowościach. Dla nich jest ta książka, by nie zapomnieli o swych korzeniach.
Skróty, objaśnienia i dawne zawody:
*? miejsce, data urodzin.
? – data ślubu, I? ? data pierwszego ślubu, II?? data drugiego ślubu.
? – data śmierci.
I v. ? primo voto – nazwisko po pierwszym mężu; dzieci z 1 małżeństwa.
II v. ? secundo voto ? tu: fakt ponownego (drugiego) wyjścia za mąż; nazwisko po drugim mężu; dzieci z 2 małżeństwa.
Agr. lub ag. ? agricola ? chłop, rolnik.
Budnik ? człowiek dyżurujący w budce wartowniczej, dróżnik kolejowy.
Cymbalista ? muzyk grający na cymbałach (ludowy instrument strunowy).
Gr. lub gr.k. ? greckokatolicki (obrządek).
Gumienny ? nadzorował pracę chłopów zatrudnionych w folwarku.
Illeg. ? illegitimi ? dziecko z nieprawego łoża, nieślubne.
Kołodziej – rzemieślnik wykonujący drewniane wozy, sanie i ich części np. koła.
Kumy ? rodzice chrzestni.
Łac. lub rz.k. ? łaciński = rzymskokatolicki (obrządek).
Mer.(lub mercen.) – mercenarius ? pracownik najemny lub sezonowy.
N.d., nd ? numer domu.
Obrz. ? obrządek.
Stelmach ? z niem. Stellmacher ? patrz: kołodziej.
Zam. ? zamężna.
Zarobnik ? robotnik rolny, sezonowy, dniówkowy.
W nawiasach okrągłych ( ) komentarz autora opracowania, w kwadratowych [ ] rozwinięcie skrótów; (?) ? oznacza, że poprzedzający wyraz lub data jest mało czytelna.
Spis imienny parafian dla wsi Zazule-Kozaki
Sygn 245 (w kolejności wpisów ? karty bez wpisów są nienumerowane):
Status animarum – Spis familii
Strona 1
Zazule:
-
Kozaki
-
Ambrozy
-
Monastyrek
-
Obertasów
Strona 2
Kozaki 3:
Jan Tkaczuk, syn Jana i Eufemii Harasymów
II żona Anastazya Pańczyszyn, córka Andrzeja i śp. Maryi Sycz
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Franciszka
-
Józefa
Stefan Iśków
Żona: Zofia Stojanowska, córka Jakóba i Anastazyi
Dzieci:
-
Teodor
Strona 3
Ambrozy (4 przekreślone i adnotacja: bez numeru) 274:
Jakób Kozak, syn Mikołaja i Heleny Tkaczuk
Żona: Marya Stojanowska, córka Sebastyana i Maryi Sawras
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Anna
-
Zofia
-
Tekla
Obecnie mieszka tu Maćko Zadeberny, żona Kosar (?) Marya, córka Jana i Parascewii Bartko (?).
Dzieci (?):
-
Michał
Tu mieszka znajda Aleksander krzczony ponoć w kościele na Kozakach od P. Lesińskiej.
Ambrozy 7:
Jan Jędrzejka
żona: Katarzyna Zabrodzka
Magdalena Ostachowicz
Strona 4
Kozaki 18:
Grzegorz Wowianka, syn Stefana i Zofii Gorczakowskiej
Żona: Magdalena Banek, córka Onufrego i Teresy Stojanowskiej
Strona 5
Kozaki 19:
Filip Zazula, syn Jana i Maryi Iwasiuta, wdowiec po Tekli Sakowskiej, córka pozostała
Dzieci:
-
Marya
Strona 6
Kozaki 20:
Andrzej Pańczyszyn, syn Bazylego i Maryi Kozak
I żona: Marya Sycz
II żona: Marya
Dzieci I voto:
-
Anastazya, zamężna Tkaczuk
-
Franciszka, zamężna Sawras
Mąż Paweł Sawras, syn Grzegorza i Serafiny Tkaczuk
Dzieci obrządku łacińskiego (mogą to być dzieci Franciszki i Pawła):
-
Rozalia
-
Michał
-
Anna
Strona 7
Kozaki 21:
Jakób Stojanowski, syn Macieja i Konstancyi Stojanowskiej
Żona: Anastazya Szafrańska, córka Wawrzyńca i Maryi Pelech
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Marya, zamężna Wilk
Mąż Szczepan Wilk, syn Aleksandra i Anny Pańczyszyn
Dzieci obrządku łacińskiego:
1. Rozalia
Strona 8
Kozaki 23:
Teodor Zazula, syn Bazylego i Maryi Ilczyni
Żona: Rozalia Zwarycz, córka Aleksandra i Katarzyny Wilk
Dzieci:
-
Jan
-
Józefa
Tu mieszka matka Rozalii Katarzyna Zwarycz
Strona 9
Kozaki 26:
Michał Wydra, syn Marcina i Anny Krutnik
Żona: Anastazya Kozak, córka Mikołaja i Heleny Tkaczuk
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Jan
Paweł Szumiński
Żona: Franciszka Zabrodzka
Dzieci:
-
Marya
-
Anna
-
Magda
-
Zofia
-
Katarzyna
Strona 10
Kozaki 27:
Ignacy Kozak, syn Andrzeja i Zofii Pańczyszyn
Żona: Zofia Sakowska, córka śp. Antoniego i Katarzyny Suchińskiej
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Marya
-
Aniela
-
Antoni
Strona 11
Kozaki 30:
Józef Wilk, syn Tomasza i Parascewy Kycia
Żona: Zofia Kostyk, córka Grzegorza Kostyk i Agnieszki Czernieckiej
Dzieci:
-
Anna
-
Rozalia
-
Michał
-
Jan
Dzieci śp. Tomasza Wilka, syna Bartłomieja i Maryi Krutnik:
-
Józef (patrz wyżej).
-
Jan, ożenił się z Katarzyną Mycko
Dzieci:
-
Marya
-
Michał, przy wojsku w Prusach
-
Jacenty
-
Antoni
Strona 12
Kozakowa Góra 31:
Ludwik Wilk, syn Bartłomieja i Maryi Krutnik, wdowiec po śp. Maryi Kłak
Dzieci:
-
Zofia zamężna Krutnik
Mąż: Jędrzej Krutnik, syn Jakóba i Franciszki Huczyńskiej
Dzieci (Zofii i Jędrzeja):
1. Stefania
2. Jan
3. Józefa
4. Agnieszka
5. Marya
6. Jakób
7. Tekla
-
Franciszka zamężna Wilk
(Obok dopisana rodzina Michała Stojanowskiego ? patrz: Kozaki (skreślone 183) 31 ? .?Józef lat 13?
Strona 13
Kozaki 32:
Józef Kłak, syn Sebastyana i Agnieszki Stojanowskiej, wdowiec po Annie Sycz
II żona: Tekla Mycków, córka Antoniego i Maryi Zabrockiej
Dzieci I voto:
-
Michał
-
Rozalia, zamężna Stojanowska
-
Marya, zamężna Bojko
Dzieci II voto:
-
Wojciech, oż.[eniony]
-
Jan, siedział we Lwowie, służy na Węgrzech (?), ożenił się na Bienowie, pojechał do Ameryki.
Kozaki 32:
Wojciech Kłak, syn Józefa i Tekli Myćków (patrz wyżej: Dzieci II voto, poz. 1)
Żona: Apolonia Wilk, córka Antoniego i Anny Sołtowskiej
Dzieci:
-
Aniela
-
Jan
Strona 14
Kozaki 33:
Józef Czarnecki, syn Macieja i Maryi Malinowskiej, (Nazwisko prawidłowo brzmiało Czerniecki)
Żona: Jadwiga vel Katarzyna Hassij, córka Andrzeja i Tekli Szafrańskiej
Dzieci:
-
Andrzej
-
Rozalia
-
Franciszek
-
Anna
-
Zofia
Strona 15
Kozaki 34:
Tomasz Partoła, syn Michała i Rozalii Golica, wdowiec
Żona: Anna Szafrańska, córka Wojciecha i Katarzyny Kłak
Dzieci:
-
Marya, zamężna Kłak, za Tomaszem Kłakiem
-
Michał, ożeniony
-
Rozalia, w Prusach
-
Szymon
-
Aniela
Kozaki 34:
Michał Partoła (patrz wyżej poz. 2), syn Tomasza i Anny Szafrańskiej
Żona: Rozalia Szafrańska, córka Wojciecha i Agnieszki Kłak
Dzieci:
-
Józef
-
Marya
Strona 16
Kozaki 35:
Jan Banek, syn Onufrego i Teresy Stojanowskiej
Żona Marya Szafrańska, córka Kaspra i Rozalii Wołyniec
Dzieci:
-
Bazyli, do Kłaka ? Kozaka
-
Paweł, u Mireckiego
(Całość zapisu przekreślona).
Kozaki 36:
Grzegorz Banek, syn Jana i śp. Maryi Szafrańskiej
Żona: Rozalia Kłak, córka Pawła i Maryi Wilk
Dzieci:
-
Jan
-
Józef
-
Michał
Strona 17
Kozaki 36:
Teodor Jurcan, syn Michała i Apolonii Sembaj
Żona: Franciszka Kłak, córka Marcina i Teresy Stojanowskiej
Dzieci:
-
Józef
-
Katarzyna
-
Jan
-
Stanisław, zabity przez Ukraińców
-
Paulina
-
Paweł
-
Piotr ? Michał
Strona 18
Kozaki 38:
Antoni Szafrański, syn Wojciecha i Katarzyny Kłak
Żona: Zofia Kłak, córka Sebastyana i Anny Kłak (zapewne zamieszkała z synem ? zob. niżej – syn Jacenty),
Dzieci:
- Rozalia
jej mąż Józef Domaracki, syn Szczepana i Ewy Isków
Dzieci (Rozalii i Józefa) ? Domaraccy:
1. Józefa
2. Marya
3. Anna Olga
4. Władysław Jan
5. Helena
6. Tadeusz
-
Jacenty, organista w Szczurowicach (wieś gminna w powiecie radziechowskim w województwie tarnopolskim, dziś woj. lwowskie).
Franciszek Szafrański, syn Wojciecha i Katarzyny Kłak
Strona 19
Kozaki 39:
Piotr Stojanowski, syn Franciszka i Agnieszki Wilk, wdowiec po Katarzynie Wilk
II żona: Rozalia Kłak, córka Józefa i Anny Sycz
Dzieci (Piotra ? z obu małżeństw; Józef i Antoni z I, pozostałe z II):
-
Józef, vid. pag. seq. (patrz strona kolejna)
-
Antoni, zaginął na wojnie (I wojnie światowej)
-
Michał
-
Katarzyna, zamężna I v. za Janem Wilkiem, II v. za Michałem Szafrańskim.
-
Stanisław
-
Tekla
-
Paulina
Michał Golicz
Żona: Agnieszka Wiguła
Dzieci:
-
Bronisław
Strona 20
Kozaki 39:
Józef Stojanowski, syn Piotra i Katarzyny Wilk
Żona Tekla Tkaczuk, córka Antoniego i Tekli Szafrańskiej
Dzieci:
-
Rozalia
-
Wojciech
-
Marya
-
Jacek
-
Jan
Strona 21
Kozaki 135:
Antoni Stojanowski, syn Jana i Maryi Tkaczuk
Żona: Marya Wilk, córka Antoniego i Anny Sołtowskiej
Dzieci:
-
Józef
-
Michał
-
Jan
-
Maciej
-
Anna
-
Ignacy
-
Franciszek
-
Jacobus
-
Hiacynthus
-
Karol
-
Rozalia
-
Tytus
Franciszek Stojanowski (zob. wyżej poz. 7) z żoną Marią Stojanowską (zob. Jamrozy 215)
Strona 22
Monastyrek 160:
Teodor Sawras, syn Tymoteusza i Anny Baczyńskiej, wdowiec po Annie Wąsowicz
II żona Anna Bzdziuch, córka Wojciecha i Rozalii Chizan
Dzieci I voto:
-
Agnieszka, na służbie
Monastyrek 139:
Szymon Iwasiuta, syn Tymoteusza i Katarzyny Hilczyna
(Wpis skreślony.)
Monastyrek 161:
Mikołaj Balicki, syn Eustachego i Marty Jabłońskiej
Żona: Zofia Amroz, córka Józefa i Maryi Wydra
Strona 23
Monastyrek 166:
Sylwester Balicki, syn Konstantego i Agrypiny Kowaliszyn, wdowiec po śp. Annie Hładkiej
Monastyrek 167:
Andrzej Balicki
Żona: Marya Pliś, uciekła od męża.
Dzieci:
-
Józef
-
Karolina
Strona 24
Monastyrek 168:
Rozalia Balicka, córka Marcina Wydry i Anny Krutnik, wdowa po śp. Janie
Dzieci:
-
Marya zam. Zazula
- Tekla, w Prusach
- Zofia
Tu mieszka córka śp. Maryi (Marya Balicka po mężu Zazula ? poz. 1) Anna (Zazula)
Strona 25
Monastyrek 168:
Teodor Zazula, syn Jana i Maryi Wasiuty, wyjechał po śmierci żony
Żona: Marya Balicka, córka śp. Jana i Rozalii Wydra
Dzieci:
-
Anna, u Rozalii Balickiej. (Zob. wyżej).
Strona 26
Monastyrek 169:
Grzegorz Kowaliszyn, agr., syn Konstantego i Katarzyny Stojanowskiej
Żona: Tekla Ziombra, córka Jana i Maryi Burłak
Dzieci:
-
Anna
W Kanadzie.
Siostry Grzegorza:
-
Anna zam. Baryła
- Marya zam. Kusa
Strona 27
Kozaki 172:
Michał Wilk, agr., syn Bartłomieja i Barbary Szafrańskiej
Żona: Marya Kłak, córka Andrzeja i Franciszki Sycz, łac.
Dzieci:
-
Jan, wyświęcony na księdza
-
Rozalia, w klasztorze, wstąpiła do Sióstr Rodziny Maryi
-
Anna
-
Agnieszka, w klasztorze, wstąpiła do Sióstr Rodziny Maryi
-
Katarzyna
-
Paweł
-
Władysław
-
Józefa
Strona 28
Ambrozy 173:
Andrzej Sembaj, syn Stefana i Maryi Harasymyszyn, wdowiec po śp. Maryi Krutnik
II żona: Rusinka.
Dzieci:
-
Agnieszka, wyszła za mąż za Szymona Iwasiutę na Zazulach pod nr domu 139.
Strona 29
Kozaki 183:
Józef Kłak, agr., syn Sebastyana i Anny Kłak, wdowiec I voto po Magdzie Wilk
II żona: Marya Jarosz, córka Bazylego i Barbary Popowicz, wdowa po śp. Michale Gorczakowskim
Dzieci:
-
Agnieszka
-
Franciszek
III żona: Marya Szpak, wdowa po śp. Antonim Stojanowskim, córka Wawrzyńca Szpaka i Rozalii Wąsowicz
Strona 30
Kozaki (skreślone 183) 31:
Michał Stojanowski, syn Jana i Maryi Tkaczuk, wdowiec po śp. Zofii Kłak, córce Józefa i Maryi Jarosz
II żona Marya Wilk, córka Wojciecha i Katarzyny Iwasiuty
Dzieci I vot.:
-
Józef
-
Marya
Dzieci II vot.:
-
Jan
-
Franciszek
-
Stanisław
-
Aniela
-
Tadeusz
Strona 31
Jamrozy 184:
Jan Stojanowski, syn Stanisława i Pelagii Zabrodzkiej
Żona: Tekla Krutnik, córka Franciszka i Antoniny Stojanowskiej
Dzieci:
-
Stanisław, z Rozalią Buszkiewicz
- Franciszek
- Antonina
- Marya
- Aniela
- Paulina
- Michał Maryan
Jamrozy 193:
Michał Kłak, syn Franciszka i Ewy Pająk
Żona: Rozalia Mycko, córka Grzegorza i Maryi Kłak
Dzieci:
-
Jan
-
Katarzyna
Strona 32
Jamrozy (184 skreślone) 394
Józef Krutnik, ag., syn Franciszka i Antoniny Stojanowskiej
Żona: Marya Stojanowska, córka Kazimierza i Katarzyny Krutnik
Dzieci:
-
Jan
- Stefania
-
Stanisław
Jamrozy 199:
Tomasz Kłak, syn Franciszka i Ewy Pająk
Żona: Marya Partoła, córka Tymoteusza i Anny Szafrańskiej
Dzieci:
-
Paulina
- Józefa
Strona 33
Kozaki 212:
Paweł Kłak, agr., syn Sebastyana i Agnieszki Stojanowskiej
I żona: Zofia Malinowska
II żona: Marya Wilk
III żona: Teresa Stojanowska, córka Grzegorza Stojanowskiego i Konstancyi Wąsowicz, wdowa I voto po śp. Janie Stojanowskim
Dzieci I voto:
-
Andrzej, przy wojsku koń zabił
-
Marya, zamężna Mikołaj Wilk
Dzieci II voto:
-
Anna, zam. I voto Kozak, II voto Banek (Dopisek na marginesie, zapewne dotyczy Anny): z Kozaka Michała dzieci
1. Rozalia Kozak
2. Michał Kozak
3. Józef (to może być syn Bazylego Baneka ? zob. niżej ? numer domu 212)
-
Rozalia, zamężna Grzegorz Banek
-
Zofia
Kozaki 214:
Wojciech Stojanowski, syn Józefa i Maryi Dudar
Żona Marya Gąsiorowska, córka Małgorzaty Skiba
Stanisław Stojanowski
Żona Stefania Hassij
Dzieci:
-
Władysław
Kozaki 212:
Bazyli Banek, syn Jana i śp. Maryi Szafrańskiej
Żona: Anna Kłak (wymieniona już wyżej ? ten sam numer domu 212), córka Pawła i Maryi Wilk, wdowa, I voto po śp. Teodorze Kozak
Dzieci:
-
Józef
Strona 34
Jamrozy 215:
Franciszek Pająk, agr., syn Macieja i Maryi Wowianki
Żona: Agnieszka Krutnik, córka Franciszka i Antoniny Stojanowskiej
Dzieci:
-
Szczepan, wyjechał do Ameryki.
-
Ewa, zamężna za Janem Stojanowskim, synem Sebastyana i Maryi Sawras
Dzieci (Ewy i Jana):
-
Maryja
-
Aniela
-
Jan, żona: Anna Krutnik
-
Antoni
Strona 35
Kozaki 22:
Marcin Suchiński, syn Macieja i Heleny Sawras
Żona: Marya Hrynczyszyn, córka Jędrzeja i Tekli Szafrańskiej
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Zofia
-
Rozalia
-
Stanisław, zabity na wojnie (I wojna światowa)
-
Franciszek
-
Maciej
Strona 36
Kozaki 22:
Stefan Gruszka, syn Jana i Maryi Boryk
Żona: Zofia Suchińska (zob. wyżej), córka Marcina i Maryi Hasij (inne nazwisko ? zob. wyżej)
Dzieci:
-
Michał
-
Władysław
-
Stanisław
Strona 37
Kozakowa Góra 218:
Mikołaj Wilk, agr., syn Wincentego i Teresy Kłak
Żona: Zofia Drobyk, córka Andrzeja i Tekli Berehul
Dzieci:
-
Jan, ożeniony z Katarzyną Tkaczuk
-
Antoni, ożeniony z Katarzyną Nałewajko, u Mireckiego
-
Michał, w Prusach
Strona 38
Kozakowa Góra 218:
Jan Wilk (zob. wyżej), syn Mikołaja i Zofii Drobyk
Żona: Katarzyna Tkaczuk, córka Antoniego i Tekli Szafrańskiej
Dzieci:
-
Marya
-
Antoni
-
Michał
-
Anna
-
Józef
Strona 39
Kozaki 219:
Jan Ferensowicz, agr., syn Macieja i Tekli Czerwinskiej, wdowiec
I żona: Marya Sukmanowska
II żona: Tekla Wilk
Dzieci:
-
Mikołaj
-
Anna, zam. Panczyszyn
-
Jadwiga, zam. Amroz
-
Marya, zam. Wilk
-
Stanisław
-
Zofia, zamężna za Mikołajem Jóźwinem w Podlipcach.
Strona 40
Kozaki 219:
Grzegorz Pańczyszyn, (zob. wyżej ? poz. 2: Anna), agr., syn Andrzeja i Maryi Sycz
Żona: Anna Ferensowicz, córka Jana i Tekli Wilk
Dzieci:
-
Michał
-
Stefan
-
Piotr
-
Józefa
Kozaki 221:
Stanisław Jędrzejko
żona: Anna Dżygała (?)
Dzieci: Stefania
Kazimierz Jędrzejko
Żona: Józefa Samołej
Dzieci:
-
Stefania
-
Katarzyna
Rodzice:
Mikołaj
Magdalena
Strona 41
Kozaki 220:
Stanisław Wilk, agr., syn Antoniego i Anny Sołtowskiej, wdowiec po śp. Maryi Ferensowicz
II żona: Zofia Kowałyk, córka Jana i Maryi Hardygóra
Dzieci:
-
Natalia
-
Michał
-
Marya
-
Władysław
Brat i siostry Stanisława:
Jan Wilk, ożenił się
Tekla Wilk, służy
Apolonia Wilk, służy, za Kłakiem
Grób Stanisława Wilka na cmentarzu na Kozakach (2011 r.)
Strona 42
Kozakowa Góra 223:
Katarzyna Wilk, córka Grzegorza Iwasiuty i Anny Hołubczyk, wdowa po śp. Wojciechu Wilku
Dzieci:
-
Mikołaj, ożeniony z Maryą Kłak
-
Jan
-
Anna
-
Marya zamężna Stojanowska
-
Agnieszka
Kozakowa Góra 220:
Jan Wilk, syn śp. Antoniego i Anny Sołtowskiej
Żona: Tekla Kłak, córka Józefa i Tekli Mycko
Dzieci z pierwszego małżeństwa nie ma.
II małżeństwo zawarł Jan Wilk z Katarzyną Stojanowską, córką Piotra i Rozalii Kłak
Dzieci:
-
Rozalia
Strona 43
Kozakowa Góra 223:
Mikołaj Wilk, agr., syn Wojciecha i Katarzyny Iwasiuty
Żona: Marya Kłak, córka Pawła i Zofii Malinowskiej
Dzieci:
-
Jan
-
Julian
-
Anna
-
Rozalia
-
Jan
-
Aniela
-
Paulina
Kozakowa Góra 222:
Szymon Kutzer (?)
Żona: Marya Bortko (Bartków ? zob. Obertasów 222, niżej jej dzieci z I małżeństwa)
Dzieci:
-
Jan Dżygała (?)
-
Franek
Strona 44
Kozakowa Góra 223:
Michał Stojanowski, syn Jana i Maryi Tkaczuk, wdowiec I v. po Zofii Kłak
Dzieci I voto:
-
Józef
-
Marya
II żona: Marya Wilk, córka Wojciecha Wilka i Katarzyny Iwasiuta
Dzieci II voto:
-
Jan
-
Franciszek
-
Aniela
-
Tadeusz
Strona 45
Kozaki (230 przekreślone) 228:
Jan Boszkiewicz, ag., syn Andrzeja i Horpyny Waguły
Żona: Teresa Kłak, córka Mikołaja i Zofii Stojanowskiej
Dzieci:
-
Antoni, żona: Zofia Wilk
-
Zofia, w klasztorze
-
Rozalia, zamężna
-
Marya, zamężna
-
Karol
Wybierają się na Obertasy, numer domu 228 (może na Kozakach mieszkali pod numerem 230, a na Obertasach 228?). Porządni, spowiadają się często.
Kozaki 364:
Antoni Boszkiewicz
Żona: Parascevia Franków
Zięć: Michał Kłak
Dzieci (Antoniego i Parascevii):
-
Maria Boszkiewicz, żona Michała Kłaka
-
Stanisław
Strona 46
Kozaki 231:
Jan Wilk, syn Bartłomieja i Barbary Szafrańskiej
Żona: Anna Banek, córka Onufrego i Teresy Stojanowskiej
Dzieci:
-
Józef, wyszedł z domu, ożeniony z Jadwigą Wilk
-
Rozalia
-
Franciszka
-
Jan
Kozaki 235:
Klemens Paulszyn (?)
Żona: Tekla Winiarska
Matka (Klemensa?) Tekla Paulszyn (?)
Dzieci:
-
Piotr
-
Klemens
(Dzieci z racji wieku mogą być potomstwem Klemensa, ale nie Tekli Winiarskiej. Może są to dzieci z I małżeństwa? Nie może to też być rodzeństwo Klemensa ? to samo imię Klemens).
Strona 47
Kozaki 245:
Katarzyna Szafrańska, córka Aleksandra Malinowskiego i Maryi Domaradzkiej, wdowa po śp. Kasprze Szafrańskim
Dzieci:
-
Anna, (służy) u Dachowicza w Złoczowie
-
Marya
-
Rozalia, w Zarwanicy służy u Rudego Jana. Rusin
Józef Wilk
Żona Jadwiga Wilk
dzieci:
-
Józefa
-
Tadeusz
-
Marya
Strona 48
Jamrozy 248 Trościaniec parcel[acja?]
Jędrzej Kłak, syn Szymona i Maryi Głowiak
Żona: Franciszka Stojanowska, córka Sebastyana i Maryi Sawras
Dzieci:
-
Anna
-
Stanisław
-
Jan
-
Marya
Jamrozy 248:
Stanisław Stojanowski
Żona: Zofia Czujka
Strona 49
Jamrozy 253:
Piotr Stojanowski, syn Szymona
Żona: Stefania Bragas (Gragas? Pragas?)
Dzieci:
-
Stanisława
Strona 50
Jamrozy 260:
Wojciech Suchiński, syn Macieja i Julii Kozak
Żona: Rozalia Amroz, córka Ignacego Ambroza i Katarzyny Głowiak
Dzieci:
-
Jan
-
Anna, zamężna z Markiem Zabrockim
Dzieci (Anny i Marka) obrządku łacińskiego:
1. Eugenia
2. Włodzimierz
3. Magdalena Wanda
Strona 51
Monastyrek 270:
Wojciech Wydra, syn Szczepana i Rozalii Stojanowskiej, wdowiec po śp. Katarzynie Balickiej
II żona: Parescewa Andrzejowska, córka Jana i Maryi Antoch
Agnieszka Przyzdyk
Eugenia Przyzdyk
Antoni Lewicki
Żona: Marya Babij
Dzieci:
-
Anna
-
Marya
-
Michał
-
Antoni
-
Jan
-
Aniela
Strona 52
Monastyrek 275:
Jan Stanisławski, mercen., syn Szymona i Magdaleny Skoczylas
Żona: Anna Spysznyk, córka Andrzeja i Parascewii Kozak, wdowa po Pawle Malinowskim
Dzieci:
-
Michał
-
Karol
Antoni Milecki
Żona: Tekla Malinowska
Strona 53
Kozakowa Góra 281:
Grzegorz Kostyk, agr., syn Teodora i Maryi Perkołaba ? wdowiec po Agnieszce Czernieckiej
Dzieci:
-
Marya zamężna Sawras
-
Zofia zamężna Wilk, vid. (patrz) numer domu 30
-
Anna zamężna Kuź, mąż: Grzegorz Kuź, syn Wawrzyńca i Anny Hasij
-
Rozalia, pojechała w świat, ślad zginął
-
Michał
-
Józef, w Prusach
Dopisek: poz. 5 i 6 praktykują grecki obrządek.
Strona 54
Monastyrek 283:
Anna Stojanowska, córka śp. Jana Dyki i Maryi Sawras, wdowa po śp. Franciszku Stojanowskim
Dzieci:
-
Paweł, ożeniony z Anną Pełech, córka Szymona i Agrypiny Baryła
Dzieci (Anny i Pawła):
1. Władysław
2. Leon
-
Jan, w Prusach
Strona 55
Jamrozy 294:
Mikołaj Petrusiw, mer., syn Jana i Anny Orłowskiej, wdowiec po śp. Józefie Kozak
II żona: Marya Schwartz, córka Jacentego Hładkiego i Magdaleny Boszko, wdowa po śp. Wincentym Schwartz, kowalu
Dzieci I voto (z Józefą Kozak):
-
Zofia
-
Marya
-
Ksenia
-
Katarzyna
Wyjechał (wpis dotyczy całej rodziny).
Jamrozy 294:
Marcin Badyn, syn Jana i Katarzyny Bojczuk
Żona: Fołyna (?) Mroczko, córka Anny Mroczko
Dzieci:
-
Józefa
-
Anna
-
Anna
Strona 56
Obertasów 304:
Franciszek Kopaniecki, syn Jana i Maryi Głuszko
Żona: Anna Wilk, córka Piotra i Zofii Kozioł
Dzieci:
-
Józef
Strona 57
Kozaki 305:
Joachim Pańczyszyn, rolnik, syn Bazylego i Maryi Sawras, wdowiec po śp. Rozalii Wilk
II żona: Anna Kusa
Dzieci:
-
Zofia, (z pierwszego małżeństwa)
Strona 58
Jamrozy 306:
Antoni Stojanowski, syn Franciszka i Agnieszki Wilk
Żona: Agata Pełech, córka Szymona Pełecha i Heleny Balickiej
Dzieci:
-
Kazimierz, żonaty z Maryą Buszkiewicz, córka (?) Zofia.
-
Tekla
-
Marya
Jamrozy 306:
Stanisław Ferensowicz, syn Michała i Maryi Gniewek
Żona: Anna Stojanowska, córka Antoniego i Ahafii (Agata) Pełech (zob. wyżej)
Strona 59
Kozaki 308:
Józef Stojanowski, agr., syn śp. Wojciecha i Maryi Horszyńskiej
Żona: Marya Dudar, córka Stefana i Barbary Jarosz
Dzieci:
-
Jan, vide pagina sequens (patrz następna strona)
-
Wojciech, krawiec
-
Michał
-
Stanisław
-
Józefa, zamężna za Piotrem Dmytryszynem w Strutynie pod numerem domu 47
-
Antoni
-
Jacenty
-
Anna
-
Marya
Strona 60
Kozaki 308:
Jan Stojanowski, syn Józefa i Maryi Dudar (patrz wyżej)
Żona: Acelina Swach, córka Stefana i Julii Szmigiel
Dzieci:
-
Józef
-
Marya
-
Stefania
Strona 61
Kozaki 309:
Wawrzyniec Wilk, syn Jana i Wiktoryi Bednarczuk, wdowiec po śp. Rozalii Kłak
II żona: Rozalia Siutryk, córka Jana i Agnieszki Witko
Dzieci:
z I małżeństwa:
-
Franciszek, ożeniony z Magdą Wilk
z II małżeństwa:
-
Michał, ożenił się z Pauliną Kędzia i mieszka w Kamionce Strumiłowej
-
Wojciech
-
Mikołaj, w Prusach
-
Marya, w Prusach 2 lata
-
Antoni
Strona 62
Kozaki 309 (dopisane:) 376:
Franciszek Wilk, syn Wawrzyńca i Rozalii Kłak
Żona: Magdalena Wilk, córka Antoniego i Anny Sołtowskiej
Dzieci:
-
Jan
-
Stefania, nie umie pacierza
Kozaki (309 skreślone) 369:
Grzegorz Buryk, syn Bazylego i Maryi Mireckiej
Żona: Magdalena Wilk, córka Antoniego i Anny Sołtowskiej, wdowa po śp. Franciszku Wilk
Dzieci:
-
Michał
-
Pawlina
Strona 63
Kozaki 310:
Piotr Stojanowski
Żona: Ewa Pańczyszyn
Dzieci:
-
Jan
Kozaki 311:
Jakób Ferensowicz
Żona: Anna Plis
Dzieci:
-
Marya
-
Katarzyna
-
Aniela
-
Józefa
-
Stanisław
Strona 64
Kozaki 312:
Jan Wilk, agr., syn Michała i Zofii Szafrańskiej
Żona: Katarzyna Banek, córka Onufrego i Teresy Stojanowskiej
Dzieci:
-
Franciszka, zam. Stojanowska, vid. N. d. 43 (patrz numer domu 43).
-
Michał, ożeniony z Franciszką Wilk, na wojnie (I wojna światowa) zaginął
-
Anna, wyszła za mąż za Jacentego Szafrańskiego organisty.
Nd 31. Żona Michała (zob. wyżej): Franciszka Wilk, córka Ludwika i Maryi Kłak
Dzieci:
-
Aniela
-
Jan
II mąż (?): Jan Romanów
Strona 65
Kozaki 318:
Wojciech Kłak, syn Celestyna i Anny Kłak
Żona: Marya Ferensowicz, córka Michała i Tacyanny Kardynał (?)
Dzieci:
-
Józef
-
Jan, w Prusach
-
Szczepan, ożeniony z Teklą Krupką (?)
-
Magdalena, wydana za Michałem Wydrą (?)
-
Tekla
Tu służy: Kasper Paluch, syn Kazimierza z Beremowic par. Olejów
Strona 66
Kozaki:
Alexander Pukowski
Żona Marya Buszkiewicz
Dzieci:
-
Emilia
Strona 67
Kozaki 319:
Aleksy Banek, rolnik, syn Onufrego i Teresy Stojanowskiej
Żona: Agnieszka Wilk, córka Alexandra i Anny Pańczyszyn
Dzieci:
-
Antoni
-
Anna, zamężna za Janem Wilkiem
-
Eliasz, w Prusach
-
Mikołaj, w Prusach
-
Rozalia
-
Franciszka
-
Marya
Kozaki 358 (?):
Antoni Hertman
Żona: Agnieszka Rzeźniczak
Dzieci:
-
Jakób Pachołek (?)
-
Franciszek
-
Michał
-
Marya
-
Władysław
Strona 68
Kozaki 319:
Jan Wilk, syn Piotra i Zofii Kozioł
Żona: Anna Banek, córka Alexandra i Agnieszki Wilk
Dzieci:
-
Walerya
Strona 69
Jamrozy 329:
Józef Ambros, syn Ignacego i Katarzyny Głowiak, wdowiec po śp. Maryi (?) Wydrze
II żona: Zofia Kłak, córka Sebastyana Kłaka i Anny Kłak, wdowa po Antonim Szafrańskim
Dzieci I voto:
-
Wojciech, vide pagina sequens ? patrz strona następna
-
Zofia, za Balickim na Trościanieckiej parcelacji, na Obertasowej
-
Michał, w Prusach
-
Marya
-
Stanisław
-
Franciszek
Strona 70
Jamrozy 329:
Wojciech Ambros (zob. wyżej), syn Józefa i Maryi Wydra
Żona: Marya Bożkiewicz, córka Mikołaja i Anny Kłak
Dzieci:
-
Karolina
-
Stefania
-
Józef
Jan Biliński
Żona: Marya Baran
Dzieci:
-
Szczepan
Wojciech Stojanowski
Franciszek Koponiecki (Kopaniecki?)
Żona: Anna Wilk
Dzieci:
-
Józef
-
Michał
-
Stanisław
-
Karol
Strona 71
Jamrozy 330:
Szymon Stojanowski, syn Józefa i Agnieszki Gorczakowskiej
Żona: Franciszka Kłak, córka Tomasza i Rozalii Szafrańskiej
Dzieci:
-
Jan, ożeniony z Ahafią (Agata) Banek, mieszka Kopcowa (Kupcowe ? przysiółek na północ od Krutników lub obok – Kopcowa Góra) 210.
-
Marya zamężna Zabrocka, Mąż: Erazm Zabrocki, syn Daniela i Kseńki Rudenskiej
1. Michał
2. Józef
3. Wojciech
-
Piotr
Strona 72
Jamrozy 331:
Grzegorz Dolnik, syn Eliasza i Maryi Pietruszewskiej, wdowiec po śp. Annie Boczkowskiej
II żona: Zofia Stojanowska, córka Andrzeja Kłaka i Franciszki Sycz, wdowa po śp. Pawle Stojanowskim
Dzieci Zofii I voto:
-
Jan Stojanowski, żona: Anna Pełech, córka Aleksego i Magdy Kowal (?)
Dzieci:
1. Marya
2. Karol
-
Michał Stojanowski, w Prusach (skreślone), żona: Pelagia Jarosz
Dzieci:
1. Paweł
-
Anna Stojanowska, nie chodzi do kościoła
Jan ? chodzi do Maryi Boszkiewicz, nie żyje dobrze z żoną.
Strona 73
Jamrozy 341:
Kazimierz Stojanowski, agr., syn Franciszka i Agnieszki Wilk
Żona: Katarzyna Krutnik, córka Jakuba i Franciszki Huczyńskiej, vide (patrz) numer domu 5
Dzieci:
-
Marya zamężna Krutnik, vide (patrz) numer domu 184
-
Franciszka zamężna Ferensowicz, mąż: Karol Ferensowicz
Dzieci:
-
Józef
-
Jan
-
Aniela
-
Stefania
Jamrozy 358:
Wincenty Rzeźniczak
Żona: Wiktorya Jakubaszek (?)
Strona 74
Zazule Folwark
WP. (Wielmożna Pani) Lesińska, wdowa po lekarzu pow. (powiatowym?). (Lisińska Julia? ? właścicielka Łuki)
Strona 75
Osmalona 271:
Antoni Bożkiewicz, syn Andrzeja i Horpiny Waguły
Żona: Parascewia Kazimir, córka Franciszka i Tekli Banowyk
Dzieci:
-
Stanisław
-
Karol
-
Marya
-
Anna
Mikołaj Jasny
Żona: Katarzyna Kopaniecka (?)
Dzieci:
-
Walerya
-
Dymitr
Strona 76
Kozaki 217:
Jan Szewczyk
Żona: Helena Bałacka
Strona 77
Kozaki 212:
Teodor Kozak, syn Mikołaja i Heleny Tkaczuk
Żona: Anna Kłak, córka Pawła i Rozalii Wilk
Dzieci:
-
Rozalia
-
Michał
Strona 78
Kozaki 41:
Józef Wydra, syn Marcina i Anny Krutnik
Żona: Anna Malinowska, córka Sylwestra i Maryi Hupałowskiej
Dzieci:
-
Wawrzyniec, w niewoli
-
Zofia, zamężna, Zofia bapt. (łac. chrzczona?) w kościele
-
Jan, w Prusach, zabity
-
Michał
-
Marya, zamężna w Trościańcu (Małym) za Michałem Pasternakiem (?)
Strona 79
Kozaki 42:
Karol Mirecki, syn Antoniego i Maryi Worobec, gajowy
Żona: Tacyanna Szafrańska, córka Wawrzyńca i Maryi Pełech, wdowa po śp. Janie Naływajko
Dzieci:
-
Michał Naływajko, Michał Nałew ma przejść przez (?).
-
Katarzyna Nałewajko, zamężna Wilk. Mąż tejże Antoni Wilk, syn Mikołaja i Zofii Drobek
Dzieci tychże:
1. Marya
2. Kazimierz
3. Ludwik Józef
4. Jan
Strona 80
Kozaki 43:
Stanisław Stojanowski, syn Wojciecha i Maryi Hoszyńskiej
Żona: Katarzyna Stojanowska, córka Sebastyana i Rozalii Golicz
Dzieci:
-
Tytus ożeniony z Anną Krutnik, mieszka w Jelechowicach
-
Jan, jest kapłanem w dyec. krakowskiej
-
Antoni ożeniony z Franciszką Wilk
-
Rozalia zamężna Krutnik, mieszka w Krutnikach
-
Wojciech
-
Ignacy, chodzi do gimnazjum w Podgórzu, zabity na wojnie (I wojnie św.)
Mieszka Marya Stojanowska, wdowa po śp. Antonim, córka śp. Wawrzyńca Szpaka i Rosalii Wąsowicz
Strona 81
Kozaki 43:
Antoni Stojanowski, syn Stanisława i Katarzyny Stojanowskiej
Żona: Franciszka Wilk, córka Jana i Katarzyny Banek
Dzieci:
-
Rozalia Anna
-
Jan Kazimierz
-
Aniela
-
Stanisław
-
Kajetan Karol Jacek
-
Helena
Służy Aniela Onyśków z Kiejkowa gm. Strutyń
Kozaki 43:
Wojciech Stojanowski, syn Stanisława i Katarzyny Stojanowskiej
Żona: Anna Semenko, córka Stefana i Maryi Bilińskiej
Dzieci:
-
Tytus Karol
-
Marya
-
Emilia
Strona 82
Kozaki 44:
Antoni Stojanowski, syn Kaspra i Rozalii Wilk
Żona: Tekla Jaworska, córka Jana i Maryi Palnej
Dzieci:
-
Władysław
-
Marya
-
Jan
Wyjechał na Węgry (zapis dotyczy Antoniego z rodziną).
Strona 83
Kozaki 45:
Michał Wilk, syn Aleksandra i Anny Fedczyszyn
Żona: Anna Kozak, córka Mikołaja i Heleny Tkaczuk
Dzieci:
-
Józef
-
Jan
-
Mikołaj
-
Marya
-
Katarzyna
-
Zofia
-
Stefan
-
Józefa
-
Aniela
Kozaki 46:
Grzegorz Farion, syn Mikołaja i Katarzyny Wierzbickiej
Żona: Zofia Bożkiewicz, córka Mikołaja i Anny Głowiak
Dzieci:
-
Tekla
(Wpis przekreślony trzema pionowymi liniami).
Strona 84
Jamrozy 46:
Mikołaj Bożko vulgo (powszechnie zwany) Buszkiewicz, syn Filipa i Matrony Baryła, wdowiec po Annie Głowiak
Dzieci:
-
Zofia zamężna Farion (zob. wyżej ? co ciekawe ? ma nazwisko Bożkiewicz)
-
Marya, za Wojciechem Ambrozem pod numerem (domu) 329
-
Tekla, zmarła ma robocie w Prusiech we wsi Salzwedel (Folwark Winkowo ? Nowe Drozdowo w powiecie oleckim)
-
Janina
Tu mieszka ciotka Mikołaja, Magdalena Holarczuk (Stolarczuk?), córka Macieja Amroza i Franciszki Zawadzkiej, wdowa po śp. Gabryelu
Strona 85
Jamrozy 46:
Grzegorz Farion, syn Mikołaja i Katarzyny Wierzbickiej
Żona: Zofia Bożko v (vulgo ? powszechnie zwany) Buszkiewicz, córka Mikołaja i Anny Głowiak
Dzieci:
-
Anna
-
Tekla
Mikołaj Buszkiewicz (zob. wpis wyżej)
Józef Stojanowski (II mąż Zofii Bożko?)
Żona: Zofia Bożko
Joanna Buszkiewicz
Jamrozy 48:
Fołyna Badyn, wdowa
Dzieci:
-
Józefa
-
Anna
(Zobacz wpis Jamrozy 294)
Strona 86
Jamrozy 47:
Antoni Amroz, syn śp. Ignacego i Katarzyny Kłak
Żona: Jadwiga Ferensowicz, córka Jana i Tekli Wilk
Matka: Katarzyna Amroz, córka Wojciecha Głowiaka i Rozalii Czerneckiej, wdowa po Ignacym Amrozie
Wuj: Franciszek Głowiak, syn Wojciecha i Rozalii Czerneckiej, wdowiec po Franciszce Bykowskiej
Strona 87
Jamrozy 49:
Daniel Buryk, syn Bazylego i Anny Kozak
I żona: Agnieszka Zawadowska, córka Kajetana i Anny Stolarz (Słolarz?)
II żona: Magdalena Amroz
III żona: Franciszka Sawras, córka Piotra i Agnieszki Wilk
Dzieci (III voto):
-
Marya
-
Eliasz, w Prusach
-
Jan, w Prusach
-
Mikołaj, w Prusach
-
Bazyli
-
Michał
-
Grzegorz
-
Bazyli
Strona 88
Zazule Obertasów 221:
Michał Tomków, agr.
Żona: Agnieszka Bartków
Dzieci:
-
Ignacy, ożeniony z Anną Baran, córką Marka i Maryi Wąsowicz
-
Helena
-
Jan
-
Mikołaj
-
Franciszek
Wrócili do Berezowicy (z wyjątkiem poz. 1. Ignacy).
Strona 89
Obertasów 221:
Rzeźniczek Jacenty, agr., z Berezownicy (powiat Zbaraż)
Żona: Wiktorya Jabubaszka, córka Piotra i Zofii Szymków
Dzieci:
-
Agnieszka zamężna Pachołek, Mąż Florian Pachołek
1. Jakób
2. Anna
3. Franciszka
4. Franciszek
Strona 90
Obertasów 393:
Walenty Pobihuszka, agr., syn Floryana i Apolonii Jaroszewskiej
Żona: Józefa Wiszniowska, córka Jakóba i Maryi Bartków
Dzieci:
-
Franciszek
-
Anna
-
Agnieszka
-
Marya
-
Jan
Siostry Walentego Pobihuszki:
-
Anna, Zamężna za Janem Rzeźniczakiem
Dzieci:
1. Marya
2. Wiktorya
-
Tacyanna
Zachowują obrządek ruski.
Strona 91
Obertasów 222:
Jan Bartków, agr., syn Marcina i Pauliny Kubów
Żona: Anna Sesiuk, córka Maksymiliana i Maryi Zakrzewskiej
Dzieci:
-
Marya zamężna Dżygała
-
Stanisława, zamężna Piotr Baryła
-
Agnieszka, była zamężna za Filipem Jasionowskim.
Córka: Anna, pogrobowiec (urodziła się po śmierci ojca)
-
Elżbieta, ma dziecko nieprawego łoża Władysława
-
Paulina
Strona 92
Obertasów 222:
Wawrzyniec Dżygała, syn Antoniego i Karoliny Pobihuszki, zmarł przy wojsku
Żona: Marya Bartków, córka Jana i Anny Sesiuk
Dzieci:
-
Anna
-
Jan
-
Franciszek
Strona 93
Obertasów 222:
Jakób Wiszniowski, syn Jana i Maryi
Żona: Marya Bartków, córka Marcina i Pauliny Kubów
Dzieci:
-
Józefa zamężna Pobihuszka
-
Marya zamężna Lewicka
-
Anastazya zamężna Lewicka.
Obertasów 223:
Jakób Wilk
Żona: Marya Malinowska
Dzieci:
-
Stefania
Strona 94
Obertasów 361:
Łukasz Lewicki, syn Jana i Ahafii Jasienowskiej
Żona: Marya Wiszniowska, córka Jakóba i Maryi Bartków (zob. Obertasów 222)
Dzieci:
-
Anna
-
Paulina
-
Joannes (Jan)
-
Franciszka
-
Jan
Strona 95
Obertasów (brak numeru domu):
Wojciech Pawliszyn, vel Józwów (?)
Żona: Tekla Ciwach
Dzieci:
-
Klemens, w Prusach.
-
Piotr
Siostra: Domicela Pawliszyn
(Zob. Obertasów 222)
Strona 96
Obertasów (222 skreślone) 361:
Szczepan Lewicki, syn Jana i Ahafii (Agata) Jasinowskiej
Żona: Anastazya Wiszniowska, córka Jakóba i Maryi Bartków (Zob. Obertasów 222)
Dzieci:
-
Marya
-
Agnieszka
-
Josephus (Józef)
Łukasz Lewicki
Żona: Marya Kuba
Dzieci:
-
Anna, żona Jakuba Janiszewskiego
-
Jan
-
Franciszka
(Wpis dotyczy Łukasza Lewickiego i jego rodziny ? zob. Obertasów 361)
Strona 97
Landewerke (?) Obertasów
(Majątek ziemski? Folwark? Bez numeru domu)
Szymon Kukurudza, syn Cyryla i Anny
Żona: Marya Półtorak, córka Stanisława i Rozalii Olech
Dzieci:
-
Katarzyna
-
Michał
Wyjechali do Brazylii.
Strona 98
Obertasów 222:
Wojciech Juźwów vel Pauliszyn (Pawliszyn), syn Michała i Weroniki Ciurys (?)
Żona: Tekla Ćwach, córka Jana i Anny Żerelnych
Dzieci:
-
Klemens, Żona: Aleksanda Bartków, córka Michała i Anny Hałtyn (?)
Dzieci:
1. Władysław
-
Piotr
Strona 99
Monastyrek 169:
Bazyli Baryła, syn Marka i Fewronii Ilczyny
Żona: Anna Kowaliszyn, córka Konstantego i Katarzyny Stojanowskiej
Dzieci:
-
Stefania
-
Aniela
-
Ewa
-
Marya
-
Katarzyna
Katarzyna Kowaliszyn
Siostra Anny: Marya
Strona 100
Numer domu 394:(bez nazwy przysiółka ? może Krutniki?)
Józef Krutnik
Żona: Marya Stojanowska
Dzieci:
-
Jan
-
Helena
-
Antoni
Jędrzej Krutnik
Żona: Nastka Pełech
Dzieci:
-
Tekla
-
Władysław
-
Paulina
-
Jadwiga
-
Jakób
-
Józefa
Strona 101
Kozakowa Góra (bez numeru)
Józef Malinowski, syn Tekli Malinowskiej
Żona: Tekla Sawras, córka Grzegorza Sawrasa i Serafiny Tkaczuk
Dzieci:
-
Jan, chrzczony w Złoczowie
Strona 102
Obertasy 316:
Jan Baran, syn Marka i Maryi Wąsowicz
Żona: Victoria Wesołowska, córka Jana i Maryi Bahryj
Dzieci:
-
Aniela
-
Eugenia
-
Marya
Obertasy 13:
Dominik Wilk
Żona: Petronela Korczakowska
Dzieci:
-
Władysław
-
Ludwika
-
Emilia
Obertasy 15 (5?):
Katarzyna Wesołowska, zamężna Jasionowska
Dzieci:
-
Olga, chrzczona w Kołtowie w cerkwi, upomnieć się o metrykę.
Strona 103
Obertasów 371:
Grzegorz Kusy, syn Grzegorza i Eufrozyny Taryńko (Faryńko?)
Żona: Marya Kowaliszyn, córka Konstantego i Katarzyny Stojanowskiej
Dzieci:
-
Anna
Jan Andrzejko, syn Mikołaja i Magdaleny Stojanowskiej
Żona: Zofia Tkaczuk, córka śp. Stefana i Julii Kłak
Dzieci:
-
Władysław
-
Stanisław
-
Andrzej
W Łuce (zapis dotyczy całej rodziny Jana Andrzejki).
Strona 104
Obertasów 366:
Regina Mazur, I voto Majkuł
Zamężna za Andrzejem Dżus (Dius?)
Oberstasów 14:
Jan Ferensowicz
Żona: Marya Szelug
Dzieci:
-
Władysław
Obertasów 373:
Krawczuk Jan, gr.
Żona: Agnieszka Zabrodzka
Dzieci:
-
Zofia
-
Anna
-
Marya
-
Magdalena
Obertasów 385:
Eliasz (?) Zwarycz
Żona: Anna Stojanowska
Obertasów 392:
Jasionowski Ignacy
Żona: Paulina Czerniecka
Strona 105
Obertasy 233:
Józef Wilk, syn Jana i Anny Banek
Żona: Jadwiga, córka Piotra Wilka i Zofii Kozłów
(Obertasy?) 400 (?):
Jakób Psiłka (Psułka?), syn Józefa i Józefy Bachłak.
Żona: Katarzyna Wilk, córka Piotra Wilka i Zofii Kozioł
Dzieci:
-
Franciszek
-
Józef Piotr
-
Zofia
(Obertasy?) 342:
Fedko Waryłyszyn
Żona: Marya Kobylańska
Dzieci:
-
Marya zamężna Jasion, osobno.
Syn Łukasz Waryłyszyn (zapis jest niejasny – może to być syn Fedka i Marii ? mąż Pauliny Czernieckiej ? zob. niżej).
-
Paulina Czerniecka, łac.
Dzieci:
1. Anna
Eliasz Jasionowski
Żona: Marya Waryłyszyn
Dzieci:
-
Eugenia, Kołtów
-
Bronisława
(Obertasy?) 225
Grzegorz Grabas (Graba?), syn Piotra i Eufrozyny.
I żona: Katarzyna Bilińska.
Dzieci:
-
Ignacy, nie wróci (z Ameryki?)
-
Stanisław, nie wróci
-
Anastazya (?), w Ameryce
-
Stefania, w domu
II żona: Anastazya Jaśnij.
(Obertasy?) 356:
Mikołaj Jaśnij, syn Piotra i Barbary Turzyńskiej (?)
Żona: Katarzyna Kopaniecka
(Obertasy?) 413:
Dominik Wilk
Żona: Petronella Gorczakowska
Dzieci:
-
Władysław
- Ludwika
(Obertasy?) 233:
Piotr Wilk (zob. wpis wyżej)
Żona: Zofia Kozioł
Dzieci:
-
Jakób
-
Dominik (?), (ożeniony z) Petronelą Gorczakowską
-
Katarzyna, (zamężna) Psiłka (?)
-
Jan Wilk, (ożeniony z) Banek
-
Anna, (zamężna) Kopaniecka
-
Jadwiga, (zamężna z) Józef Wilk
(Obertasy?) 233:
Franciszek Kopaniecki, syn Jana i Maryi Głuszko
Żona: Anna
Dzieci:
-
Józef
Michał Hubert (?)
Żona: Elżbieta Wickenkaiser (?)
(Obertasy?) 221:
Mikołaj Jędrzejko, syn Jędrzeja i Maryi Krutnik (patrz wpis wyżej).
Żona: Magdalena Stojanowska.
Dzieci:
-
Kazimierz
-
Stanisław
(Obertasy?) 277:
Tymrakiewicz Wawrzyniec, syn Jędrzeja i Agnieszki Jabłońskiej
Żona: Aleksandra Jasionowska, córka Aleksandra i Anny Iwanicha (?)
Spis imienny parafian dla wsi wchodzących w skład parafii. Sygn. 246.
Na 1 (nienumerowanej) karcie księgi, wpis wizytacji kanonicznej ?Zazule die 28 maji 1911?, z odręcznym podpisem ?+Josephus?. Jest to podpis św. Józefa Bilczewskiego (1860-1923) ? profesora teologii, rektora Uniwersytetu Lwowskiego, arcybiskupa lwowskiego obrządku łacińskiego, polskiego świętego Kościoła katolickiego.
Strona 1
Nagłówek drukowany: Spis familij (Status animarum), dopisane ręcznie: od r. 1905. Str. (numer 33 przekreślony) 1.
Podlipce
Strona 2
Podlipce Januszowskie 85:
Wp. (Wielmożny Pan) Treter Roman Konstantyn dwojga imion, właściciel dóbr
Żona: Filomena nata Kassala, córka śp. Karola i Maryi Różyckiej
Matka właściciela dóbr: WP. Januszowska Marya Jadwiga Anna trojga imion, wdowa po śp. Konstantym Treterze, łac, we Lwowie.
Inż. Arch. Stefan de Lubomir Treter, ur. 15 III 1864 w Podlipcach. Pow. Złoczów. W majątku moich Rodziców obok Płuchowa. Zdjęcie z dnia 27 XII 1942 roku (brat Romana Konstantyna?)
Współzarządca Dóbr:
Kordyan Dominikowski, żonaty
Żona: zarządczyni poczty w Zborowie ? gdzie też i przebywa stale.
(Wpis o współzarządcy dóbr i jego żonie wykreślony)
Podlipce Januszowskie 114:
Weronika Złachowska (Złoczowska?), akusz. (akuszerka?).
Podlipce Januszowskie 118:
Wąs Aleksander, furman
Żona: Anna
Dzieci obrządku łac.:
-
Marya
-
Paulina
Mieszkają obecnie w Strutynie.
Strona 3
Podlipce Januszowskie 118:
Drozda Stanisław, majster kowalski
Żona: Tekla Kozioł
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Jan, w terminie u kowala w Jastrzębicy koło Lwowa
-
Franciszek
-
Feliks
-
Aniela
-
Bronisława
-
Emilia
Podlipce Januszowskie 132:
Kisielka Wacław, zarządca, ewangelik
Żona: Emilia
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Bronisław
-
Marya
(Wpis przekreślony.)
Strona 4
Podlipce Januszowskie 171:
Krzywy Piotr, gumienny
I żona: Nakonieczna Anastazya
II żona: Anna Partyka
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Jan, żonaty
-
Józef, żonaty
Podlipce Januszowskie (wpis pod numerem 171)
Orłowski Józef, kołodziej dworski ? przyszedł z Płuhowa
Żona: Parascewia Nasten
Dzieci:
-
Syn ich Szymon ożeniony w Płuhowie z Michaliszyn
1. Syn Szymona: Władysław, metryka w cerkwi.
(Wpis przekreślony.)
Podlipce Morawskie 108 (obok dopisano:) 141:
Ząbkowski Jakób, emerytowany dozorca więźniów
Żona: Biała Magdalena
Hulak Michał, zarobik dzienny, umarł przed 3ma laty ? bez pozwolenia pochowany
Żona: Anna
(Wpis przekreślony.)
Podlipce Morawskie 177:
Stanisławska Marya z domu Wilk, wdowa po śp. Karolu
Mieszka tu także jej matka: Wilk Franciszka, wdowa po śp. Adamie.
Strona 5
Podlipce Morawskie 153:
Górski Stefan, zarobnik
Żona: Marya
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Rozalia, przebywa (w Złoczowie) we Lwowie
1. Nieślubny syn Rozalii Leopold w tym domu przebywa
Podlipce Morawskie 191:
Geller Franciszek, gumienny
(Wpis przekreślony.)
Podlipce Morawskie 57:
Twardowski Antoni syn Jana i Anny Dauisz (? obok dopisane Kemin? Komin?), zarobik, stelmach
Żona: Rozalia Szutiak, córka Pawła Szutiak i Franciszki Pokornej
-
Marya
W r. 1907 święcił ten dom ks. Ant. Poznański, rz.k. wik.[ary] ze Złoczowa.
Tu mieszkają bratanki:
Stanisław Twardowski, syn Józefa i Ludwiki N.
Wilhelm Twardowski
Podlipce Morawskie 175:
Iwaszków Mykieta, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Dumańska Katarzyna
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Marya
W r. 1907 święcił ten dom ks. Antoni Poznański, rzym. kat. wik.[ary] ze Złocz.[owa].
Strona 6
Podlipce 178:
Lewandowski Grzegorz, syn śp. Jana i śp. Maryi Nowickiej, rolnik ? właściciel gruntu, majster szewski
Żona: Złoczowska Parascewia, córka śp. Filipa Złocz. i Kseńki Iwaszków
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Teodor
-
Jan
-
Włodzimierz
-
Piotr
Do Jana lub Włodzimierza dopisek: metr. (metryka) w cerk. (skreślone), odebrana przez ck starost.
Podlipce 179:
Smal Teodor, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Borowicka Iwaszko Anna
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Tekla, nie chodzi na naboż. (nabożeństwa), metryka w cerkwi (skreślone)
-
Marya
-
Michalina, metr. odebrana przez ck staro.
-
Katarzyna
Podlipce 182:
Wołyński Józef, syn Tomasza i Jadwigi Kozrońskiej, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Sklanowska Marya, córka Jana i Maryi Krysko
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Piotr
-
Franciszek
-
Paweł
Strona 7
Podlipce 184:
Wilk Jakób, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Aksenia Baryła, wdowa po śp. Michale Iwaszków
Podlipce 187:
Lorenc Michał, syn śp. Wojciecha i śp. Anny Babak, rolnik ? właściciel gruntu, u nas nie ma jego metryki, bo w Podlipcach się nie urodził.
Żona: Marcyniszyn Marya, córka Tomasza i Eudoksyi Laszkiewicz
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Mikołaj
-
Eudoksya
-
Aleksy
-
Józef
Semka (?) Lorenza. Dzieci ob.łac. (?) w Płuhowie u Frautroza (?) służy.
Podlipce 188:
Żeńczuk Daniel, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Burdyk Antonina
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Tekla, metryka w cerkwi.
Wyjechali do Zborowa.
(Powyższy wpis skreślony. Obok wpisano:)
Szymon Lorenc, syn Wojciecha i Anny
Żona: Anna (?) Martyniszyn, córka Ewy i Macieja
Dzieci (?):
-
Michał
Jakób Nalewajko, emer. (emerytowany) nauczyciel lud. (ludowy?) – pisarz g. (gminy?), syn Grzegorza i Maryi Kuć, do Złoczowa się wyprowadził.
Żona: Marya nata Petri, córka Konrada Petri i Anny Reipold, Żyd. (żydówka?)
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Joanna zamężna Preyzner
(Wpis skreślony.)
Strona 8
Podlipce 133:
U Naływajki Jakóba służy: Mazurkiewicz Marya
Podlipce 135:
Kozak Mykieta, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Borowicka Iwaszków Marya
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Marya, nie chce chodzić na rel. (religię?) polską (?), metryka w cerkwi
- Rozalia
Matka zezwala odebrać metrykę.
Podlipce 137:
Wilk Mateusz, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Oryszka Czarniak
Lewandowski Andrzej, pomaga
Żona: Marya Iwaszków (Jana), wychowanka Wilka Mateusza
Strona 9
Podlipce 141:
Na nowej chałupie.
Wilk Bartłomiej, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Kindrat Marya
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Mikołaj
-
Michał
Pochował ich obydwóch bez wiedzy i zezwolenia Urzędu par. ob. łac. tamtejszy ruski ksiądz.
-
Józefa, w Ameryce
Mąż: Simeon (Szymon) Iwaszków, syn Teodora i Paraszki ze Złoczowskich, metryka w cerkwi.
-
Rozalia, służy w Złoczowie, metryka w cerkwi
-
Anna
Mąż jej Iwaszków Jan
Dzieci obrządku łacińskiego:
1. Marya, pacierz mówi ruski, metr.(yka) w cerkwi (skreślone), odebrana przez ck starostę ze Złocz.(owa)
W r. 1907 święcił ten dom ks. Ant. Poznański, rz.k. wik. ze Złocz.
Podlipce 143:
Kasperski Paweł, syn Antoniego i Maryi Muzyka, rolnik ? właściciel gruntu, we wojsku
Żona: Kowałyk Katarzyna, córka Jana Kowałyka i Tacyanny Złoczowskiej
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Włodzimierz
-
Antoni
-
Michał
-
Piotr
-
Franciszek
W r. 1907 święcił ten dom ks. Ant. Poznański, rz.k. wik. ze Złocz.
Strona 10
Wklejona karta z adnotacją:
Podlipce.
Stan Dusz między r. 1900-1910.
Wszystkich mieszkańców = 1020.
Przynależnych do obrządku gr.k.: 700.
Przynależnych do obrządku rz.k.: 280
Żydów: 40.
Strona 11
Podlipce 143:
U Kasperskiego Pawła mieszkają także jego bracia:
-
Piotr, służy u Jana Iwaszkowa
-
Michał, ożenił się z Anną Zabłocką, w Kanadzie
-
Andrzej, ożenił się z Katarzyną Tyszko, mieszkają pod n.d.?
-
Aleksy, ożenił się z Maryą Muzyką
-
Jan, w Prusach
-
Piotr
Podlipce 146:
Mikrut Stanisław, wychowanek Kładka Onufrego, właściciela gruntu, w którego domu mieszka, nie chodzi do spowiedzi.
Żona: Marya Łotocka
Podlipce 148:
Katarzyna II voto Nazarczuk, z domu Onyśków, właścicielka gruntu, wdowa po śp. Antonim Nazarczuku, I voto Danków
Dzieci obrządku łacińskiego z I-szego małżeństwa (Danków):
-
Marya
-
Antonina
Córka nieślubna Antoniny:
1. Agrypina
-
Anna
Strona 11a
Między kartami włożona jest luźna karteczka z zapisem: Parafia obrz. łać. w Złoczowie. Piotr Kasperski syn Antoniego z Podlipiec 79 odprawił spowiedź wielkanocną r. 1907.
Strona 12
Dzieci obrządku łacińskiego z II. Małżeństwa (Nazarczuk):
-
Marya
-
Anna
W naszych metrykach nie ma o nich wzmianki. Czy może metryki ich w cerkwi? (wpis dotyczy Maryi i Anny Nazarczuk).
Podlipce 150:
Chałupka Wacław, rolnik, właściciel gruntu
Żona: Wojtas Petronela
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Marya
-
Anna
-
Julia
-
Józef
-
Szczepan
-
Teresa
-
Antoni Władysław
-
Joanna Franciszka
-
Bronisław Franciszek
Wyprowadzili się. (Wpis przekreślony.)
Strona 13
Podlipce 150:
Gawron Stefan, pensyonow.[any ? emerytowany] budnik kolej.[owy]
Żona: Marya
(Wpis skreślony. Obok dopisek:) Wyjechał do Jeziernej jeszcze w r. 1910. Ks. K.
Stanisław Drozda z Olejowa.
Żona: Tekla z Kozłów.
Dzieci (?):
-
Franciszek w Załoźcach.
-
Aniela (wpis obok Franciszka ? może żona?).
-
Teofil w Bieczu (?).
-
Bronisława (wpis obok Teofila ? może żona?).
Podlipce 157:
Wilk Tomasz, rolnik ? właściciel gruntu, zamożny ale skąpy. Do kościoła chodzi ale tylko do spowiedzi kilka razy, lgnie (?) silnie za rusk. obrz.
II żona: Smal Tekla
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Michał, metryka odebrana przez ck starostę ze Zło(czowa
Hryniszyn Marya, sługa
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Grzegorz
Podlipce 159:
Iwaszków Pantaleon, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Mykołyszyn Anna
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Rozalia, matka dziecka nieprawego łoża, metryka w cerkwi
Dzieci:
1. Aniela
-
Zofia, metryka w cerkwi
Dzieci (?)
1. Anna, illeg.
Podlipce 162:
Wierzbicki Dymitr, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Bałuszewska Marya, wdowa po śp. Pawle Borowickim, rolniku
Córka Maryi B., z I-szego małżeństwa:
-
Tekla Borowicka, zamężna Szembarska (?), zamieszkała w Złoczowie.
We wojsku:
Teodor Wierzbicki (?)
Żona: Franciszka Muzyka (?)
Strona 14
Podlipce 163:
Wierzbicki Nazar, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Wilk Zofia
Dzieci ob. łac.:
-
Marya, metryka w cerkwi, nie chce wrócić (?), no wreszcie (?) obiecała wrócić (?)
-
Eudoksya, metryka w cerkwi
Z boku zapis: Przepadły dom (?), ma przyjść z Mikołajem Wilkiem na Kozaki.
Podlipce 103:
Kuczer Michał, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Bałuszewska Anna, matka (?)
Dzieci ob. łac.:
-
Katarzyna, zamężna, ślub w cerkwi bez wiedzy i zezwol. Urz. par. ob. łac., metryka w cerkwi
Mąż: Piotr Kowałyk
Dzieci ob. łac.:
1. Marya, łac., metryka w cerkwi.
-
Anna, zamężna, ślub w cerkwi bez wiedzy i zezwol. Urz. par. ob. łac., metryka w cerkwi. Anna męża swego porzuciła i bawi obecnie we Lwowie.
-
Tekla, Tekla z początku zachowywała ob. łac. ? później Ksiądz ruski przeciągnął na swą stronę ? obecnie trwa przy ob. gr. k.
Strona 15
Podlipce 106:
Wołyński Mikołaj, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Lewandowska Agnieszka
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Marya, zamężna, wyszła za Jana Lewko z Podlipiec
-
Anna
Mąż: Dymitr Iwaszków, syn Bazylego, przy wojsku.
Dzieci Anny i Dymitra:
Zofia
Marya
-
Grzegorz, przy wojsku
-
Tekla
Podlipce 107:
Kycia Marya, z domu Wilk, wdowa po śp. Bazylu K., właścicielka gruntu
Dzieci ob. łac.:
-
Helena, kaleka od dłuższego czasu
Strona 16
Podlipce 111:
Siostry rodzone:
-
Bojko Rozalia, stanu wolnego
-
Bojko Józefa
-
Bojko Marya, (obok skreślony wpis:) Żona śp. Grzegorza Podgórnego.
Mąż: cymbalista Pidhirny Jerzy (dopisek obok: Grzegorz)
Dzieci ob. łac.:
1. Ichla
Podlipce 162:
Eliasz Sokulski (?)
Żona: Franciszka Muzyka (?)
Dzieci:
-
Wiktorya
Podlipce 113:
Rukawec Szymon, właściciel gruntu, ożeniony I v. ze śp. Teklą Bałuszewską
Z tego małżeństwa córki:
-
Paźka (Pelagia), metryka w cerkwi. Ślub w cerkwi ? mimo interwencyi z naszego urzędu i pomimo, że ksiądz będąc u nich w domu osobiście (??) chciał ją odwieść od tego.
-
Anna, metryka w cerkwi
II żona: Marya N.
Szymon Lorenz, syn Wojciecha i Anny Babak, zarobnik u Frantzosa (?)
Żona: Anna nata Marciniszyn, córka Tomasza Marciniszyna i Eudoksyi Laszkiewicz (Eudoksyi L. ? skreślone i wpisane wyżej:) Ewy Wasylkowskiej. Matka Anny Eudoksya była ob. ł. Córka Anna chce przejść na ob. ł. także.
Dzieci ob. łac.:
-
Michał
-
Tekla
-
Zofia
Strona 17
Podlipce 114:
Złoczowski Bazyli, rolnik i właściciel gruntu
Żona: Bożyła (Bożyta) Weronika
Dzieci obrządku łacińskiego:
-
Marya, pochowana bez wiedzy i zezwolenia Urzędu naszego
-
Anna, w Prusach, w konskrypcyi zapisana jako gr. kat. ob. ma przyjść przed wielkanocą do spowiedzi
Jej dziecko:
1. Michał
Podlipce 117:
W r. 1907 święcił ten dom X. Ant. Poznański, rz.k. wik.(ary) ze Złocz.(owa).
Iwaszków Tomasz, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Medwid Franciszka
Ich córka:
-
Marya, zamężna.
Mąż: Gorczakowski Jacenty, syn Jana i Agrypiny Duma
Dzieci (Maryi i Jacentego) ob. łac.:
1. Andrzej, metryka w cerkwi
2. Jan
3. Grzegorz
4. Mikołaj
5. Szczepan
6. Eudoksya
7. Klemens
Strona 18
Podlipce 117:
Andrzej Gorczakowski, syn Jacentego i Maryi Iwaszków
Żona: Anna Muzyka, córka Maksyma i Maryi Burdyk
Dzieci:
-
Michał
Tu żyje Jacek (Jacenty?) Gorczakowski ? ojciec Andrzeja i syn Jan, przy wojsku. Grzegorz, w Ameryce; Stefan w Ameryce; Klemens; Eudoksia ? chrzczona w cerkwi (patrz wpis powyżej ? dzieci Jacentego i Maryi).
Podlipce 120:
W r. 1907 święcił ten dom X A. Poznański, rzym. kat. wik. ze Złoczowa.
Bidny Jan, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Lorenz Katarzyna
Dzieci ob. łac.:
-
Jadwiga
-
Rozalia
-
Anna
-
Marya
-
Rozalia, pochowana bez pozwolenia
-
Alexander
Strona 19
Podlipce 127:
Budynek szkolny:
W r. 1905/6 ? nauczycielką jest: Loszków Anna
Podlipce 129:
Złoczowski Szczepan, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Wilk Marya
(Wpis skreślony.)
Podlipce 63:
Bąk Wojciech, syn nieślubny Anny B., rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Wilk Tekla, córka Antoniego Wilka i Anny Magdycz
Dzieci ob. łac.:
-
Michał, przy wojsku. Żona: Anna Muzyka, córka Leona i Eudoksyi Smal
Dzieci:
1. Zofia, gr., chrzczona w cerkwi.
2. Teodor, łac.
-
Andrzej, przy wojsku.
-
Anna, pochowana bez wiedzy i zezwolenia naszego Urz. paraf.
-
Zofia, pochowana bez wiedzy i zezwolenia naszego Urz. Paraf.
Strona 20
-
Piotr, pochowany bez wiedzy i zezwolenia naszego Urz. paraf. (Cały wpis nr 5 wykreślony)
-
Marya
-
Katarzyna
-
Szymon
-
Anastazya
Podlipce 64:
Melnyk Onufry, rolnik, syn Hryńka M. ? właściciela gruntu
Żona: Wilk Katarzyna
Mąż i jego rodzice nie chcą stanowczo, aby Kat.[arzyna] Wilk zachowywała ob. łac.
Strona 21
Podlipce 66:
Kycia Eliasz, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Kosiek (?) Katarzyna
Córka:
-
Marya
Podlipce:
Numeru nie ma jeszcze (?).
Antoni Szułrak (?), syn Pawła i Franciszki, łac.,
Żona: Magdalena Iwaszków, córka Pawła i Maryi Maliszewskiej
Dzieci:
-
Stefania
Podlipce 68:
Lewandowski Franciszek, rolnik, matka: właścicielka gruntu
Żona: Bałuszowska Anna, II-i mąż Rusin
Bracia Franciszka:
-
Piotr
-
Dymitr, przy wojsku
Wpis powyższy (Franciszek, żona i bracia) skreślony.
Piotr Lewandowski, (zob. wyżej) syn Wojciecha i Anny Cihun (?)
Żona: Marya Muzyka, córka Jana i Maryi Iwaszków
Dzieci:
-
Zofia, Ruski Ks. chrzcił ale ma być kartka
-
Anna
Strona 22
Podlipce 69:
Hryniszyn Ołeksa, rolnik ? właściciel gruntu
I żona: śp. Wilk Józefa
Dzieci z I małż. ob. łac.:
-
Tekla, wydana za Mykietę Puszkara, numer domu 47 (?).
-
Helena, zgłosiła wystąpienie z ob. łacińskiego
Podlipce 70:
Kaliszczak Jan, rolnik ? ojciec jego właścicielem gruntu
Żona: Wilk Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
-
Zofia
Podlipce (71 skreślone i dopisane:) 102:
Lewandowski Łukasz, w Prusach
Żona: Wilk Tekla
Dzieci ob. łac.:
-
Barbara, mąż jej Bazyli Myśko, w Ameryce
-
Marya, w Ameryce,
(Dopiski na lewym marginesie:) Spowiada się wraz z córkami w cerkwi. (?) starszą siostrą przy (b)ractwie cerk. (?). (?) trwa z córkami przy ob. gr. mimo prośby i groźby.
Strona 23
-
Józefa, służy u Iwaszka (?)
-
Jan (na imieniu postawiono krzyż ale też dopisano: żyje)
-
Annametryka w cerkwi
-
(Jan ? skreślono) Michał, metryka w cerkwi
Podlipce 71:
II familia.
Ołeksa Iwaszków, rolnik, syn śp. Michała i Ksenii z Baryłów
Żona: Franciszka Wilk, córka Antoniego i Anny Magdycz, z n. 79
Dzieci łac. (obrządku):
-
Barbara
-
Anna
-
Marya
Podlipce 72:
Wilk Grzegorz, wdowiec, rolnik ? właściciel gruntu
Syn jego:
Wilk Marcin
Żona: Wilk Anna
Wychowanica jego:
Eufemia Muzyka, córka Maryi Muzyka nieślubna ? natur. Marcina (ojciec: Marcin)
Mąż jej: Aleksy Kasperski
Dzieci (Eufemii i Aleksego) obrz. łac.:
Franciscus Kasperski
Podlipce 74:
Muzyka Jan, rolnik ? właściciel gruntu
I żona: śp. Teresa Wilk
II żona: Iwaszków Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Marya, (mąż?) Lewandowski Piotr
-
Anna
Strona 24
-
Zofia, (mąż?) Michał Bahłaj
-
Franciszka
Metryki ich (poz. 3 i 4) w cerkwi.
Podlipce 75:
W r. 1907 święcił ten dom X A. Poznański, rzym. K. wik. ze Złocz.
Wilk Szymon, syn Adama i Franciszki Puszkar, wójt, rolnik ? właściciel gruntu
I żona: Lewandowska Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Katarzyna
Jej mąż: Melnyk Onufry
-
Marya, za Janem Krzywy z Hukałowiec, w Ameryce
-
Piotr, w Ameryce
-
Mikołaj
II żona: Rozalia Rzęsna z Zalesia
Dzieci:
-
Władysław
-
Kazimierz
-
Aniela
-
Marya
-
Bronisława
Strona 25
Tu mieszkają także (Podlipce 75):
Wilk Franciszka, z domu Puszkar, matka Szymona ? wdowa po śp. Adamie Wilku i po śp. Aleksandrze Dumańskim
Dumański Paweł, brat przyrodni Szymona
Żona: Marya Werbicka
Dzieci:
-
Józef
-
Eliasz
Marya Stanisławska, wdowa
Podlipce 76:
U Horpyniuka Ilka mieszka jego wuj:
Malczyński Karol, wdowiec, pochowany bez wiedzy i woli Urzędu par. ob. łac.
(Wpis skreślony.)
Podlipce 79:
W r. 1907 święcił ten dom X A. Poznański, rzym. K. wik. ze Złocz.
Wilk Antoni, syn Teodora i Heleny Sklanowskiej, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Magdycz Anna, córka Piotra Magdyszyn rolnika i Katarzyny Wesołowskiej
Dzieci ob. łac.:
-
Tekla, zamężna Bąk, osobno
-
Andrzej, osobno, nd 27.
Żona: Buksa Apolonia, córka śp. Ignacego B. i Anny Lewandowskiej
Dzieci Andrzeja i Apolonii:
1. Marya, pochowana bez wiedzy i zezwolenia Urzędu par. ob. łac.
2. Marya
3. Anna
4. Eliasz
5. Tekla
6. Franciszka
-
Marya, mąż: Dymitr Iwaszko, nd. 16
-
Katarzyna, mąż: Łukasz Wilk, nd. 86
-
Anna, mąż: Jan Kaliszczak, nd. 70
Strona 26
-
Piotr, ożeniony z Maryą Iwaszków
-
Franciszka, zamężna za Oleksą Iwaszko, n.domu 71
-
Michał
Strona 27
Podlipce 82:
Teśluk Jan, rolnik ? właściciel gruntu
II żona: Najda Eufrozyna
Dzieci ob. łac.:
-
Eudoksya, nie ma metryki w cerkwi, ale jest u nas
-
Xenia
-
Katarzyna
Podlipce 86:
W r. 1907 święcił ten dom X A. Pozn[ański], rz. K. wik. ze Zło[czowa].
Wilk Łukasz, syn Józefa i Melanii Iwaszków, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Wilk Katarzyna
Dzieci ob. łac.:
-
Michał
-
Zofia
-
Piotr
-
Antoni
-
Józef,
-
Paweł
-
Marya
Podlipce 89:
U Muzyki Sawka i Maryi N. jest na wychowaniu sierota ? nieznanego nazwiska. Nazywa się Aniela. Może jest nieśl. córką niejakiej Pauliny Pragłowskiej, służącej?
Od początku zajmują się jej wychowaniem. W roku 1907 przyszła Marya Muzyka z Anielą i prosi o wydzielenie jakiejś zapomogi z funduszu sierocińskiego ? i po raz pierwszy w tym roku przyprowadzają ją do kościoła do spow[iedzi] a pacierz polski umie dobrze. Zająć się nią trzeba, bo inaczej może być straconą dla naszego obrządku. Zapomogę dostała w r. 1907 po 8 K.(koron?) miesięcznie. Nie ma obawy przejścia.
Tu służy Józef Dumański, syn Pawła i Maryi
Strona 28
Podlipce 90:
Lewandowski Antoni, syn Jana i Maryi Nowickiej, rolnik ? właściciel gruntu, w Ameryce
Żona: Iwaszków Katarzyna, córka Jana i Tacyanny Muzyki
Dzieci ob. łac.:
-
Grzegorz
-
Marcin
-
Józef
Podlipce 57:
Jan Juźwin
Żona: Tekla Smal
Dzieci:
-
Piotr
-
Grzegorz
Podlipce 95:
Zayszły Jan, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Wilk Tekla
Dzieci ob. łac.:
-
Marya, pochowana bez wiedzy i zezwolenia dotyczącego proboszcza
-
Zofia
-
Katarzyna
-
Franciszka
-
Marya, Kumy: Wojciech Kłak, Apolonia Wilk
Strona 29
Podlipce 96:
Iwaszków Leon, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Nikoliszyn Julia
Dzieci ob. łac.:
-
Anna
Podlipce 37:
Wojciechowski Joachim, rolnik ? właściciel gruntu. Jest ?starszym bratem? w cerkwi. W konskrypcyi z r. 1900 uchodzi za ob. gr. k.
Żona: Głuszko Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Michał, metr.[yka] w cerk[wi]
Strona 30
Podlipce 43:
Wilk Antoni, rolnik ? właściciel gruntu
I żona: Kasperska Katarzyna
Dzieci ob. łac.:
-
Piotr
II żona: Anna Dudar, córka Aleksego i Anny z Wołyńskich
Podlipce 47:
Puszkar Andrzej, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Malinowska (skreślone: Wojciechowska) Anastazya
Dzieci ob. łac.:
-
Mykieta, żonaty, zarobnik, osobno mieszka
Żona: Hryniszyn Tekla
Dzieci ob. łac.:
1. Andrzej
2. Anastazya
(Do poz. 1 i 2:) Metryki ich w cerkwi. Odebrane przez c.k. starostę
3. Zofia
4. Marya
5. Michał
-
Mikołaj, ożenił się z Anną z Nyczajów Rukawec, vide n.d. 100
Do poz. 1 i 2 dopisek: na gaju, razem (chodzi o część Podlipiec zwanych Gaj ? zapewne bracia mieszkali razem).
-
Michał, zostaje żona jego Marya Jarosz, córka Jana i Eudochii Borowickiej
(Do poz. 1 ? Mykieta, dopisek:) W r. 1907 święcił ten dom X A. Pozn[ański], rz. K. wik.(ary) ze Zło[czowa] (dom w przysiółku Gaj?).
Strona 31
Podlipce 50:
Hryniszyn Marya, z domu Fedorowicz, wdowa po śp. Janie H., ob. gr. k., właścicielka gruntu
Dzieci ob. łac.:
-
Anna, metryka w cerkwi
-
Marya, w Tarnopolu służy, metryka w cerkwi
-
Tekla, metryka w cerkwi, mąż Grzegorz Karmen (Karmer?). Na spase (?) (prawosławne święto Przemienienia Pańskiego) rodziła się córka Tekli: Marya
-
Parascewia, u brata, metryka u nas
W konskrypcyi z r. 1900 wszystkie zapisane są ob. gr. k.
Czy Kadlec (Kadłec?) Franciszek mieszkający pod Nd. 57 ? majster ceglarski ? żonaty ? jest ? czy się wyprowadził.
Podlipce 59:
Kasperski Szymon, syn Jędrzeja i Anastazyi Malinowskiej, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Swadowska Aksenia, córka Jędrzeja Swadowskiego i Maryi Iwaszko
Dzieci ob. łac.:
-
Andrzej, żona: Zofia Iwaszków
-
Paweł
-
Antoni, nie chodzi do szkoły
-
Jakób, nie chodzi do szkoły
-
Aleksander
Strona 32
Podlipce 4:
U Sklanowskiego Jana, ob. gr. k. mieszkają:
Matka jego (wpis skreślony)
Siostry Jana:
-
Parascewia Sklanowska
syn śp. Parascewii:
1. Michał Sklanowski
-
Apolonia zamężna Iwaszków, osobno mieszka (z mężem) pod Nd. 21. Metryka w cerkwi. Metryka odebrana.
Mąż Apolonii: Piotr Iwaszków, syn Jana i Tacyanny Złoczowskiej, rolnik
Ich dzieci ob. łac.:
1. Zofia Iwaszków
2. Marya
3. Katarzyna
-
Marya, wydana za Józefa Wołyńskiego
-
Katarzyna, wydana za Jana Krzywego, Nd. 56
-
Magdalena, wydana za Jana Szałapę (?), Nd. 61
Podlipce 6:
Sokulski Mikołaj, rolnik ? właściciel gruntu
I żona: śp. Wilk Franciszka
Dzieci z I małżeństwa ob. łac.:
-
Leon, żonaty, vide paginam seqientem! U nas jego metryki ani zapowiedzi nie ma.
-
Bazyli, w domu, żona Polka z Iwaczowa, w Prusach.
II żona: Nykolyszyn Barbara
Dzieci z II małżeństwa ob. łac.:
-
Eliasz, w Prusach
-
Jan
-
Andrzej
Wszystkie metryki w cerkwi.
Strona 33
Podlipce 6:
Żona Leona Sokulskiego:
Anna Muzyka, przepadły (?)
Dzieci ob. łac.:
-
Michał, metryka w cerkwi
Sokulski Mikołaj ma jeszcze 2 córki z I małżeństwa:
-
Marya (wpis skreślony)
-
Anna w Olejowie
-
Barbara, u Hryńka Krawca służy w Łuce, w Łuce (wyszła) za Bazylem Słoninką
-
Ołena (skreślona)
Podlipce 8:
Sklanowski Bazyli, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Uliczna Tekla
Dzieci ob. łac.:
-
Parascewia
-
Marya, chodzi do szkoły
-
Anna, chodzi do szkoły
Wszystkie ich metryki w cerkwi. Dom przepadły (?).
Strona 35 (pomyłka w numeracji)
(Wklejony list:)
Do przewielebnego Urzędu parafialnego ob. łac. w Złoczowie.
Ad status animarum.
Parafianin mój Mikołaj Turecki rodem z Hukałowiec, syn Ignacego i Maryi Borsuk, łac., ur. 6.12.1875 ożenił się i osiadł w Podlipcach No 6. z Anną Sokulską, córką Mikołaja gr.k. i Franciszki Wilk łac. obrz. (ochrzczona na ruskie?) ur. 20.12.1883, wzięli ślub w Podlipcach 4.02.1906.
Z Urzędu paraf. ob. łac. w Olejowie 16.05.1906.
ks. F. Cywiński (15)
proboszcz.
Przypis (15): Ksiądz Fryderyk Cywiński był proboszczem w Olejowie w okresie: listopad 1905 – sierpień 1913. Za: http://www.olejow.pl/news.php
Strona 34
Podlipce 9:
U Iwaszkowa Piotra mieszka:
Matka jego:
Katarzyna, z domu Kossek, I voto Borowicka Iwaszków, II voto Kycia, wdowa
Jej córka:
-
Marya, służy w Probużnie (powiat husiatyński)
Podlipce 22:
Wilk Michał, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Szklanowska Feuronia
Dzieci ob. łac.,
-
Eliasz, metryka w cerkwi, nie chce chodzić na polską religię
Podlipce 17:
Dmytro Lewandowski
Żona: Marya Iwaszków
Dzieci:
-
Jan
Podlipce (23 skreślone i dopisane:) 193:
Marijanowski Teodor, syn Michała i Maryi Wilk, rolnik ? teść właścicielem gruntu
Żona: Złoczowska Parascewia, córka Grzegorza i Tacyanny Wołyńskiej
Dzieci ob. łac.:
-
Jan, w Prusach
-
Grzegorz
-
Antoni
Strona 36
-
Michał Maryanowski, confirmatus! (bierzmowany)
-
Józef
-
Paweł
-
Szymon
Podlipce 30:
Iwaszko Dymitr, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Wilk Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Anna, mąż: Paweł Baryła, zgłosiła wystąpienie z ob. łac. Resk.(rypt) Starostwa
-
Zofia, za Jędrzejem Kasperskim, metryka w cerkwi. (Przy imieniu Zofii mało czytelne zapiski ołówkiem:) Michał (?) Michałem, Anna Baryła, Andrzej Pełech, Hryniszyn
-
Tekla, metryka w cerkwi
-
Eudoksya, rekurs (apelacja?), metryka w cerkwi, odebrana przez ck. Starostwo
-
Marya
Strona 37
Podlipce 85:
Zimny Jan, syn śp. Stanisława i Ewy Kocarna, furman. Sprowadzili się do Podlipiec w marcu 1904
Żona: Olszewska Agnieszka
Dzieci ob. łac.:
-
Stefania
-
Wanda
-
Józef
-
Roman
-
Franciszka
Podlipce 135:
Kozak Mykieta, zarobnik
Żona: Borowicka Iwaszko Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
-
Anna, Ksiądz Ruski nie przysłał jej metryki chrztu i bez wiedzy i zezwol. Urz. par. ob. łac. pochował
-
Rosalia
Podlipce Parcelacya (bez numeru, wpis pod numerem 135 ? możliwe, że kontynuacja):
Juźwin Józef, syn Mikołaja i Parascewii Pietrusiów, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Diaków Marya, córka Danieli (od Daniło?) i Heleny Mielnik
Strona 38
Podlipce 151:
Wilk Szymon, zarobnik
Żona: Iwaszko Eudoksya
Syn ich:
-
Michał, vide infra (patrz niżej)
Wilk Michał (Szymona), zarobnik,
Żona: Muzyka Marya
Podlipce 43 (?):
Wilk Antoni, syn śp. Jacentego i Eudoksyi
Żona: Katarzyna Kasperska, córka Jakóba Kasperskiego i Eudoksyi Iwaszków.
Dzieci ob. łac.:
-
Piotr
Strona 39
Podlipce 171:
Krzywy Jan, stolarz ? mieszka przy rodzicach
Żona: Sklanowska Katarzyna, (obok nazwiska numer 56 ? numer domu?)
Dzieci ob. łac.:
-
Marya, metryka w cerkwi, odebrana
-
Agata
-
Rozalia
-
Aniela
-
Stefania
Krzywy Józef, u Tretera służy
Żona: Muzyka Maria
Dzieci ob. łac.:
-
Roman
-
Franciszek
Strona 40
Podlipce 108:
Jan Lewko, krawiec
Żona: Wołyńska Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Emilia, metryka w cerkwi, odebrana przez ck. Starostwo
-
Tekla
Podlipce 109:
Jan Maryanowski
Żona: Parascewia Karfern (?)
Dzieci ob. łac.:
-
Józef
Podlipce 70:
Kaliszczak Jan, rolnik
Żona: Wilk Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
(Wpis skreślony.)
Podlipce 61:
Szałapa Jan, zarobnik
Żona: Sklanowska Magdalena
Dzieci ob. łac.:
-
Zofia, odebrana (metryka) przez ck. Starostwo
-
Rozalia
Strona 41
Podlipce 206:
Chaloupka Ignacy, stolarz, tokarz. Gdy był w Prusach złożył ofiarę na pomnik Siczyńskiego
Żona: Buksa Marya, należy do Bractwa Różańcowego
Dzieci ob. łac.:
-
Jadwiga, w Ameryce
-
Anna, w Ameryce
-
Marya
-
Franciszka
-
Katarzyna
Podlipce Parcelacya 203:
Ogonowski Józef, syn Marcina i Aleksandy Żubryńskiej, szewc ? gospodarz
Żona: Juzyk Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Michał, wyjechał do Ameryki
-
Jan
Strona 42
Podlipce Parcelacya 203 (dopisane ołówkiem:) 199:
W r. 1907 święcił ten dom ks. Ant. Poznański, rz.k. wik. ze Złoczowa.
Juźwin Jan, syn Mikołaja i Parascewii Pietrusiów, gospodarz ? właściciel gruntu, przyszli z Hukałowiec.
Żona: Wilk Eudoksya, córka Andrzeja i Anny Romaniszyn
Dzieci ob. łac.:
-
Mikołaj, w terminie u kowala
-
Michał, przy wojsku, żona: Zofia Ferensowicz (?), córka Tekli Wilk i Jana.
Dzieci:
1. Józefa, 1 rok.
-
Józef
-
Piotr
-
Jan
Córki:
-
Anastazya, za Budrykiem (?)
-
Darya
-
Marya
-
Tekla
-
Anna
Podlipce Parcelacya (brak numeru, może wpis dotyczy domu wcześniejszego ? 203):
W r. 1907 święcił ten dom ks. Ant. Poznański, rz.k. wik. ze Złoczowa.
Wajda Józef, syn Sebastyana i Rozalii Pencak, przyjechali w r. 1904 z Kobyli, parafia Opryłowce.
Żona: Jaroszewska Katarzyna, córka Franciszka Jarosz i Julii
Dzieci ob. łac.:
-
Agnieszka, zamężna, Józwa, zam. Bidna
I mąż: Antoni Juzwa
Dzieci ob. łac.:
1. Magdalena
2. Anastazya
3. Leon
4. Jan
II mąż: Jan Bidny
Córka Jana:
1. Marya
-
Anna, w Ameryce
-
Marya, w Ameryce
-
Helena, zamężna Maliszewska
Strona 43
-
Franciszek, żona: Marya Lewandowska, gr., nie przyznaje się.
-
Aniela, w Niemczech
-
Julia
-
Paulina
Podlipce 201:
Jan Marc…? (Marciszyn?)
Żona: Anna Amroz
Dzieci:
-
Zofia
Podlipce 199:
Józefa Stefanców, nata Semera (?)
Mąż: Wasyl Stefańców
Strona 44
Podlipce 204:
Szczepan Karp, syn Jana i Katarzyny Gruszka, rolnik ? właściciel gruntu, przyszli z Hukałowiec
Żona: Irena Wilk, córka Atanazego i Apolonii Juźwin
Dzieci ob. łac.:
-
Franciszek
-
Józef
-
Stanisław
-
Piotr.
Teodor Diaków
Żona: Marya Wilk
Dzieci obrz. Łac.:
-
Tekla
-
Zofia
-
Anna
Zachowują obrz. gr. i spowiada się w cerkwi. Wybrał się do Małyniowa (Matyniowa?).
Podlipce 204:
Mateusz Głębowicz (?)
Żona: Parascewia Pełech
Podlipce 102:
Tekla Lewandowska, wdowa
Dzieci:
-
Jan
-
Barbara
-
Anna
Strona 45
Podlipce 208:
Józef Wajda, syn Jana i Elżbieta Pawłoska., przyszli z Oczkowiec (Oczkowic?)
Żona: Tekla Duma, córka Onufrego i Nasci Metelskiej
Dzieci ob. łac.:
-
Piotr, ma pójść tego roku do spowiedzi
Podlipce 205:
Grzegorz Wołyński
Żona: Tekla Wilk
Podlipce 249:
Stefan Karpa
Żona: Irena Wilk
Dzieci:
-
Franciszek
-
Józef
-
Stanisław
-
Anna
-
Marya
Podlipce 174:
Paweł Domański
Żona: Marya Wierzbicka
Dzieci:
-
Józef
-
Eliasz
Strona 46
Podlipce 119:
Jan Burdyk, syn Pankracego i Maryi Wierzbickiej, wdowiec, rolnik
I żona: śp. Marya Senyk.
II żona: Agnieszka nata Olender, córka Marcina Olendra, rolnika i Maryi Naróg
Dzieci ob. łac.:
-
Jest jedno nieślubne Agnieszki Ol.[ender] ? umarło
-
Marya
Podlipce 117:
Marya Gorczakowska (Borczakowska), wdowa
Dzieci:
-
Eudoxia
-
Klemens
Strona 47
Podlipce 33:
Jakób Biały, zarobnik, rodem z Łuki, syn śp. Grzegorza i Józefy Polaczek, wdowiec po śp. Tekli z Franczuków
II żona: Pelagia Homończuk, córka Bazylego i Kseni Serba
Podlipce 79:
III familia
Piotr Wilk, rolnik, syn Antoniego i Anny z Magdyczów
Żona: Marya Iwaszkiw, córka Grzegorza i Eudoksyi Złoczowskiej z nr 19
Dzieci:
-
Teodor
-
Jan
-
Franciszek
-
Michał
-
Włodzimierz
Stefan Kłak
Żona: Tekla Smal
Dzieci:
-
Marya
Strona 48
Podlipce 100:
Mikołaj Puszkar, zarobik, syn Andrzeja i Anastazyi z Malinowskich
Żona: Anna Nyczaj, córka Szymona i Eudoksyi, wdowa po śp. Piotrze Rukawec
Dzieci:
1. Michał
Szafrański Michał, łac., obchodzi obrządek gr.
Żona: Antonina Muzyka
Dzieci:
-
Jan
-
Alexander
-
Piotr.
-
Włodzimierz
-
Zofia
Strona 49
Podlipce 75:
Jan Krzywy, rolnik, syn Wawrzyńca i Anastazyi z Buczyńskich, z Hukałowiec. Wyjechał do Ameryki.
Żona: Marya Wilk, córka Szymona i Maryi z Lewandowskich
Strona 50
Podlipce 200 (niżej dopisane ołówkiem) 198:
Mikołaj Juźwin, syn Jana i Ewy Wilk
Żona: Zofia Ferensowicz, córka Jana i Tekli Wilk
Dzieci:
-
Jan
-
Józefa
Podlipce 209:
Franciszek Kliczka z Perepelnik, syn Grzegorza i Barbary
Żona: Melania Wysocka, córka Prokopa i Maryi.
Dzieci:
-
Jan
-
Józef
-
Bazyli
Strona 51
Podlipce 68:
Piotr Lewandowski, syn Wojciecha i Anny Wilk,
Żona: Marya Muzyka, córka Jana i Maryi Iwaszków
Dzieci:
-
Katarzyna
-
Zofia
Strona 52
Podlipce 71:
Bazyli Myśków, syn Maksyma i Anny Bahłaj
Żona: Barbara Lewandowska, córka Łukasza i Tekli Wilk
Podlipce 77:
Michał Bahłaj, syn Bazylego i Maryi Kaczmar
Żona: Zofia Muzyka, córka Jana i Maryi Iwaszków
Dzieci:
-
Xenia
Podlipce 144:
Bartosz Wilk
Żona: Marya Kondrat
Dzieci:
-
Rozalia
Strona 53
Podlipce 207:
Andrzej Pełech, syn Ignacego i Katarzyny Żukowskiej (Żuhowskiej?)
Żona: Marya Wilk, córka Jędrzeja i Apolonii Buksa
Dzieci:
-
Aniela
Jędrzej Wilk
Żona: Apolonia Buksa
Dzieci:
-
Franciszka
-
Tekla
-
Eliasz
Jan Marcisyn (Marciszyn?), syn Antoniego i Maryi, 4 lata jak osiedli
Żona: Anna Zamroz (Jamroz?), córka Józefa i Magdaleny
Dzieci:
-
Marya
Podlipce 209:
Franciszek Kliczka (?)
Żona: Malania (?) Wysocka (?)
Dzieci:
-
Józef
-
Bazyli
Podlipce 206:
Ignacy Chałupka
Żona: Marya Buksa
Dzieci:
-
Marya, zamężna za Eliasz Borowicki
-
Franciszka
-
Katarzyna
Strona 54
Podlipce 228:
Michał Wilk
Żona: Marya Muzyka
Podlipce 86:
Łukasz Wilk, wdowiec
Dzieci:
-
Zofia
-
Piotr
-
Józef
-
Paweł
-
Marya
Podlipce 182:
Grzegorz Lewandowski
Żona: Parascewia Złoczowska
Dzieci:
-
Teodor
-
Jan
-
Piotr
Strona 55
Trościaniec Mały Spis familij (Status animarum) od r. 1906
Strona 56
Trościaniec Mały 2 Leśniczówka:
Jan Eibel, leśniczy u właścic. Płuhowa Frautroza (?)
Żona: Rozalia
Bezdzietni. Wychowankowie:
-
Edward Kientrzyński
-
Katarzyna Biniewicz
Trościaniec Mały 40:
Zaleski Stanisław, leśniczy
Żona: Kornela
Nie ma ich obecnie w Trościańcu.
Strona 57
Trościaniec Mały 79:
Żurawski Franciszek, zarobnik dzienny
Żona: Parascewia
Dzieci ob. łac.:
-
Michał, konskr. ob. gr. k., urodzony w Iwaczowie ? w tamtejszej cerkwi metryka
-
Andrzej, konskr. ob. gr.k.
Wyprowadzili (się).
Trościaniec Mały 155:
Bauer Jacek, stelmach, żonaty
Trościaniec Mały 161:
Białowąs Dominik, leśniczy
Żona: Domicela Frankowska
Nie ma.
Strona 58
Trościaniec Mały 156:
Niedźwiecki Andrzej, zarobnik dzienny, metryka w cerkwi
Żona: Marya
Przep. (adli? -isani? -rowadzili się?)
Brat Andrzeja: Jan
Ojciec Andrzeja: Błażej Niedźwiecki, wdowiec po śp. Eudoksyi Harasymowicz
Trościaniec Mały 157:
Bracia Tekli Małauczuk (Matauczuk?), żony Bazylego Mał.(auczuka):
-
Aleksy Gorczakowski
-
Eliasz Gorczakowski
Metryki ich w cerkwi.
Matka ich: Tekla, wdowa po śp. Stefanie Gorczakowskim ? o jego śmierci nikt nie zawiadamiał nasz Urząd par. – dlatego w metr. aktu tego nie ma.
Trościaniec Mały 162:
Sokulska Agnieszka, zarobnica dzienna, z domu Kłak, wdowa po śp. Jakóbie Sokulskim, którego bez pozwolenia ruski ksiądz pochował
Dzieci ob. łac.:
-
Zacharyasz, pochowany bez wiedzy Urzędu par. ob. łac., metryki w cerkwi
Strona 59
Trościaniec Mały 26:
Rzepa Katarzyna, córka Grzegorza Rzepy i Maryi Garbaczewskiej, czy jest autentyczną (?) Rzepą Katarzyną ob. gr. k? A w takim razie u (i?) Kowal Ksenia, ob. łac. (?).
Córka Katarzyny:
-
Zofia, wydana za Małauczuka Michała ob. gr.k. ? mieszkają
Trościaniec Mały 32:
Kłak Maciej, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Ilczyna Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Stefan
-
Michał
Metryki ich w cerkwi. W konskr. ojciec i synowie ob. gr. k.
Trościaniec Mały 34:
Naływajko Aleksy, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Anna
Dzieci ob. łac:
-
Parascewia
-
Barbara
-
Eudoksya
Strona 60
Trościaniec Mały
Stan dusz między r. 1900-1910.
Wszystkich mieszkańców: 1110.
Przynależnych do ob. gr.k. 950.
Przynależnych do rz.k. 90.
Żydów 70.
Strona 61
Trościaniec Mały 7:
Mazurkiewicz Jan, rolnik ? właściciel gruntu. Ksiądz ruski pochował bez wiedzy i zezwolenia naszego Urzędu par.
Wdowiec po śp. Katarzynie Nalewajko ob. łac. ? Ksiądz ruski pochował (ją) bez zezwolenia.
Dzieci ob. łac.:
-
Gabryel ?Hawryło?, rolnik ? właściciel gruntu, jego zapowiedzi nie były głoszone w naszym kościele.
Żona: Gorczakowska Eudoksya, córka Jana i Anny Ahafii Cwihun
-
Anna, metryki ich (Gabryel i Anna) w cerkwi
-
Anastazya
Mąż: Kłak Dymitr, rolnik, syn Jana i Barbary Popowicz. W konskrypcyi jest Dymitr Kłak ob. gr.k? Zapowiedzi ich nie były u nas głoszone, metr. w cerkwi. Ślub bez wiedzy i zezwolenia naszego Urz. par. dany.
Dzieci ob. łac.:
1. Anna
2. Marya
3. Barbara
Metryki ich w cerkwi. Przep.(?).
Katarzyna Mazurkiewicz ob?
Trościaniec Mały 23:
Pacławski Jozafat, rolnik, syn Józefa P. czy Andrzeja?, łac., ślub był dany bez wiedzy i zezwol. Urz. par. ob. łac. Metryka w cerkwi.
I żona: śp. Sawczuk Eudoksya, córka Ołeksa S. i Agnieszki Makolondry. Ruski ksiądz bez zezwolenia pochował.
Dzieci ob. łac.:
-
Michał
-
Jan Teodor
-
Anna
-
Daniel
-
Pelagia
-
Grzegorz
Wszystkie metryki ich w cerkwi.
Strona 62
II żona: Adamek Tekla
-
Jan, metryka w cerkwi
Trościaniec Mały 66:
Sokulski Andrzej, czy jest bratem Jakóba ? więc jest obrz. gr. k.
Żona: ?? Pełech
Dzieci ob. łac.:
-
Ignacy, ożeniony z Eudoksyą Baryłą.
Trościaniec Mały ? (numer nieczytelny ? 72? 77?):
Naływajko Mikołaj,
Żona: Suchińska Katarzyna, córka Eudoksyi S.
Czy Eudoksya Such. jest siostrą Katarzyny S.
Strona 63
Trościaniec Mały (brak numeru ? może wpis dotyczy numeru 66):
Pacławski Mykieta, syn nieślubny Tekli P.
Żona: Sokólska Agnieszka, zachowuje ob. łac.
Trościaniec Mały 32:
Kłak Maciej, rolnik
Żona: Ilczyna Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Stefan
-
Michał
Metryki ich w cerkwi.
(Wpis skreślony ? zobacz wcześniejszy wpis pod numerem 32 ? są niewielkie różnice dat).
Trościaniec Mały 78:
Wilk Józef, syn Bartłomieja i Barbary Szafrańskiej, rolnik ? właściciel gruntu. Zachowują ob. łac.
Żona: Kłak Magdalena, córka Jędrzeja Kłaka i Franciszki Sycz
Dzieci ob. łac.:
-
Jan, przystąpił do I spowiedzi
-
Paweł
-
Zofia, zam. za Buszkiewiczem
-
Michał
-
Marya
Strona 64
-
Aniela
-
Władysław
Matka żony: Kłak Franciszka, wdowa po śp. Andrzeju Kłaku
Kostyk Rozalia, służąca, służy w Łuce u P. Romańskich.
Trościaniec Mały 84:
Kowala Macieja żona IIa (druga):
Marya N. – figuruje w konskr.(ypcji) jako łac. ob. ? Gdzie ślub?
Szafrańscy na Zazulach są ob. rz.k. – a więc i Szafr. Łukasz będzie tego samego obrz.
Trościaniec Mały 85:
Gorczakowski Jan, rolnik ? właściciel gruntu, syn Jana i Katarzyny Puszkar. W konskr. ob. gr.k.
Żona: Ahafia
Dzieci ob. łac.:
-
Jan, metryka w cerkwi
Trościaniec Mały 88:
Berezowski Jan, rolnik ? właściciel gruntu, syn Karola i Ahafii Czyż, zapowiedzi w kościele nie było. Przep.(?)
Żona: Anna
Dzieci ob. łac.
-
Jan, metryka w cerkwi
Strona 65
-
Bazyli
-
Eliasz
Metryki w cerkwi.
Trościaniec Mały 97:
Kruszelnicki Teodor, rolnik, właściciel gruntu, majster kowalski
Żona: Czerniecka Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Zofia
-
Anna
-
Tekla
-
Anna (?)
Strona 66
Trościaniec Mały 98:
U Pełecha Jana jest na utrzymaniu Pacławski Jan. Czyj syn?
Trościaniec Mały 101:
Wąsowicz Michał, rolnik ? zarobnik dzienny. W konskrypcyi ojciec i synowie ob. gr.k.
Żona: Juśków Ewa
Dzieci ob. łac.:
-
Filip
-
Ignacy
-
Mikołaj
Metryki ich (poz. 1-3) w cerkwi. Przep.(?)
Trościaniec Mały 103 (niżej dopisane w nawiasie:) 130:
Kłak Szczepan, syn Wojciecha i Maryi Cwihun, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Stojanowska Katarzyna, córka Antoniego i Anny Wilk
Strona 67
Kłaka Stefana (!) i Katarzyny Stojanowskiej dzieci ob. łac.:
-
Jan
-
Marya
-
Anna
-
Zofia
-
Józef (skreślono: Stefan), (data śmierci skreślona i dopisano: żyje)
-
Michał
-
Aniela
-
Rozalia
-
Amelka (Anielka?)
-
Helena
Trościaniec Mały 105:
Kowal Andrzej, ob. gr.k. ? ożeniony z Katarzyną Makolondzą (?) – ?. W konskr. jest Kowal Andrzej ożeniony z Ksenią N. ? Widocznie druga żona. W takim razie które córki są z I-szego małż. ob. łac.?
Strona 68
Trościaniec Mały 108:
Kowala Teodora żona: Suchińska Barbara
Matka jej Suchińska Marya ? czy jest identyczna z Maryą Such. ob. łac., która miała nieśl. syna: Konstant(ego), a potem wyszła za Piotra Barańskiego? I w takim razie ślub Barb.(ary) był zawarty bez wiedzy naszego Urzędu i jej córki ? ob. łac.
Trościaniec Mały 110:
Dudar Jan ? rolnik ? zarobnik
Żona: Wdowicz Marya, w konskrypcji żona nazywa się Parascewia?
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
-
Marta
-
Justyna
Metryki wszystkie w cerkwi.
Matka Jana Dudara nazywała się Marya Wilk, była ob. łac. ? a więc i córka jej a siostra Jana Dudara: Parascewia pewnie jest także łac. obrz. i takiego obrządku i jej syn nieślubny Aleksy.
Strona 69
Trościaniec Mały 115 Probostwo ruskie:
Od roku 1886 proboszczem ruskim jest ksiądz Teofan Borodajkiewicz ? żonaty.
Trościaniec Mały 117:
Gorczakowski Dymitr, wychowanek gospodarza domu Krawczuka Mykiety
Żona: Horpyna
Dzieci ob. łac.:
-
Teodor
Strona 70
Trościaniec Mały 122:
Naływajko Michał, rolnik ? właściciel gruntu. Ślub dany bez wiedzy i zezwolenia Urzędu paraf. ob. łac.
Żona: Czyż Parascewia, córka śp. Pawła i Barbary Suchińskiej. Metryka jej jest u nas.
Dzieci ob. łac.:
-
Anastazya
-
Ahafia
W konskr. wszystkie ob. gr.k.
Matka żony: Barbara Czyż, wdowa po śp. Pawle, z domu Suchińska
Siostry żony:
-
Aksenia Czyż
-
Tacyanna Czyż
-
Justyna Czyż
Metryki ich w cerkwi.
Strona 71
Trościaniec Mały 123:
Harasymowicz Mikołaj, wdowiec po śp. Marcie Balickiej, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Kłak Katarzyna. W konskr. wszystkie ob. gr.k.
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
-
Teodozya
Metryki w cerkwi.
Trościaniec Mały 125:
Januszewski Jacek, wdowiec po śp…. Zarobnik. Zapowiedzi? W konskr. ob. gr.k.
Trościaniec Mały 145:
Pacławski Tomasz, syn Andrzeja i Maryi Kołodziej, czy może syn Andrzeja i Maryi Berezowskiej, rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Ahafia (różnica wieku z mężem 29 lat)
Berezowski Dymitr
Berezowscy są ob. rz.kat.
Strona 72
Trościaniec Mały 146:
Bojko Teodor
I żona ? ob. gr.k.
II żona: Kłak Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Barbara, w konskr. córka gr.k. Metryka w cerkwi
-
Parascewia, chrzczona w cerkwi
Trościaniec Mały (bez numeru):
Sosnowski Jan, syn Jana i Józefy Żoch
Żona: Marya.
Strona 73
Trościaniec Mały (bez numeru):
Grzegorz Pełech, rolnik
Żona: Tekla Stojanowska
Dzieci:
-
Michał
-
Anna
-
Józef
-
Helena
-
Jan
Trościaniec Mały (bez numeru ? dalej po numerze 146):
Jan Jędrzejko, kowal. (Na prawym marginesie data)
Żona: Agnieszka Bartków z Obertasowa, I voto Jasinowska
Dzieci:
-
Anna Jasinowska
-
Władysław Jędrzejko (dlaczego Władysław ma przypisane nazwisko Jędrzejko?)
Trościaniec Mały 100:
Jan Bojko
Żona: Maria z domu Stojanowska
Paszyn parafia Nowy Sącz (dotyczy wpisu poniżej).
Trościaniec Mały 257.
Marcin Szlag
Żona: Marya Miciołek
Dzieci:
-
Honorata
-
Bronisława
-
Katarzyna
-
Wojciech
-
Walerya
Sługa: Michał Miciołek
Strona 74
Trościaniec Mały 258:
Jan Kociołek
Żona: Katarzyna Gut
Dzieci:
-
Piotr
-
Stanisław
-
Tadeusz
Sługa:
-
Marya Gut
-
Józef Gut
Stadnik parafia Gdów powiat Wieliczka (dziś: Stadniki, wpis dotyczy osób poniżej).
Julian Hanek
Żona: Stanisława Hyży
Dzieci:
-
Bolesław
Teść: Franciszek Hyży, wdowiec
Służąca: Wanda Zdebska
Szwagrowa: Marya Hyża
Chmielnik, parafia Chmielnik powiat Rzeszów (wpis dotyczy osób poniżej).
Józef Huchla
Żona: Karolina Kołodziej
Dzieci:
-
Antoni
Franciszka Kołodziej, wdowa
Katarzyna Kołodziej
Wiktorya Kołodziej
Agata Kołodziej
Tekla Lampart
Jej dzieci:
-
Ludwik
-
Julia
Strona 75
Borek Stary parafia Borek Stary powiat Rzeszów (wpis dotyczy osób poniżej).
Trościaniec Mały 253:
Michał Kołodziej
Żona: Magdalena Podcień (?)
Dzieci:
-
Aniela
-
Dominik
-
Wincenty
Trościaniec Mały 252:
Michał Roch Kołodziej
Żona: Rozalia Borek
Dzieci:
-
Helena
-
Józef, tutaj chrzczony
Chmielnik parafia Chmielnik powiat Rzeszów (wpis dotyczy osób poniżej).
Jędrzej Kołodziej
Żona: Aniela Ocześ (Oczoś?)
Dzieci:
-
Wiktorya
-
Bolesław
Marya Lampart. Mąż w Ameryce
Córka: Aniela
Sługa: Wincenty Kwoka
Trościaniec Mały 255:
Bartłomiej Kołodziej
Żona: Józefa Trzeciak
Dzieci:
-
Floryan
-
Jan
-
Antoni
-
Bronisław
-
Zofia
Trościaniec Mały 161:
Jędrzej Kłak
Żona: Franciszka Stojanowska
Dzieci:
-
Anna, zamężna za Michał Głowiak
-
Marya
-
Stanisław
-
Jan
Strona 76
Trościaniec Mały 246:
Mikołaj Machowski
Żona: Jadwiga Firglewicz
Dzieci:
-
Alexander
-
Julianna
-
Wojciech
Agata Ostrowska, wdowa po Janie
Dzieci:
-
Franciszek
-
Katarzyna
Paszyn parafia Nowy Sącz (wpis dotyczy osób poniżej).
Józef Jarosz
Żona: Marya Pietruch
Sługa: Franciszek Pogwizd
Krużlowa Niżna parafia Grybów (wpis dotyczy osób niżej).
Karol Bugara
Żona: Urszula Matusik
Dzieci:
-
Józef, z pierwszego małżeństwa
Szwagrowa: Wiktorya Matusik
Dobczyce par. (pow?) Wieliczka (wpis dotyczy osób niżej).
Jan Hyży
Żona: Marianna Para
Dzieci:
-
Teofila
Strona 77
Trościaniec Mały 185:
Błażej Bodnar
Żona: Marya Balbuza, córka Eljasza i Anastazyi z Brdzow (?)
Dzieci:
-
Michał
-
Paweł
-
Anna
-
Stefan
Andrzej Bodnar
Żona: Marya Hałamaj (?)
Dzieci:
-
Karol
-
Władysław
Piotr Bodnar
Żona: Marya Kordyban (?)
Dzieci:
-
Paweł
-
Michał
-
Stanisław
-
Andrzej
Trościaniec Mały 103:
Franciszek Bok, syn Wojciecha i Anna Jajko (Jaśko?)
Żona: Julia Głowacka
Dzieci:
-
Anna
-
Józef
Szymon Maliszewski
Żona: Helena Wajda
Dzieci:
-
Bronisław
Matka: Marya Maliszewska
Strona 78
Trościaniec Mały 95:
Andrzej Balbuza
Żona: Marya Maliszewska
Dzieci:
-
Katarzyna
-
Aurela
-
Stanisław
Trościaniec Mały 120:
Parascewia Czapla, wdowa po Polaku
Dzieci:
-
Jan Czapla, (?) z rusinką
-
Michał
Michał Błazków
Żona: Anastasia
Dzieci:
1. Stanisław
Trościaniec Mały 115:
Anastazya Harasymów (?) z domu Balbuza, wdowa
Magdalena Balbuza
Dzieci:
-
Ewa
-
Anna
Trościaniec Mały 209 (?):
Jan Bojko, gr.,
Żona: Agnieszka Bordiuk
Anna Wawryków z (zamężna?) Lisecka (?)
Franciszek Wawryków
Dzieci:
-
Agnieszka
-
Kazimiera
Strona 79
Trościaniec Mały 210:
Anna Procyk, wdowa
Jan Oliwa
Żona: Domicella Procyk
Trościaniec Mały 244:
Jędrzej Wesołowski
Żona: Anna Hawryków (?)
Dzieci:
-
Franciszek
-
Marcin
-
Szczepan
-
Marcella
-
Michał
-
Anna
-
Władysław
Trościaniec Mały 203:
Franciszek Tymrakiewicz
Żona: Wiktoria Pawełek
Matka (Franciszka?): Marya Tymrakiewicz, wdowa (?)
Dzieci:
-
Marya, zamężna Balbuza
-
Anna
-
Władysław
-
Michał
-
Piotr
Trościaniec Mały 162:
Józef Darasz (?)
Michał Walentyński
Żona: Marya Darasz
Anna Józefa
Władysław
Strona 80
Iwaczów
Strona 81
Iwaczów (bez numeru):
Bok Franciszek, kowal
Żona: Głowacka Julia, urodzona w Załoźcach ? zamieszkała w Iwaczowie
Nuszczańska parcel.(acja).
(Wpis skreślony)
Dmytro Hałamaj.
Żona: Hanka Domańska.
Dzieci:
-
Rozalia
-
Tekla
-
Katarzyna
Olenka Filip, rolnik
Domańska Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Anna, ma przyjść do spowiedzi dnia, chodzi do szkoły. Metryka w cerkwi.
Matka mówi polski pacierz, córka ruski.
Strona 82
Iwaczów 118:
Borysiak Tomasz, zarobnik
Żona: Najda Żenia
Dzieci ob. łac.:
-
Eudoksya
-
Marya
Metryki ich w cerkwi. Matka z córkami zachowuje ob. gr.k.
Iwaczów 49 (dopisane numery 75 i 77):
Karol Conwaj de Waterford Perglas, gospodarz
Żona: Ołenka Parascewia, córka Jana i Katarzyny Szeptyckiej (?)
Dzieci ob. łac.:
-
Roman
-
Jan
-
Stefan
-
Demetrius (Dymitr), (urodził się) dzień przed ruskiem Wniebowzięciem tego samego dnia okrzczony. (Chrzestni?) Onufry Pawliszyn i Marya Borysiak (?), akuszerka Katarzyna Duma (?).
Strona 83
Iwaczów 72:
Dumański Piotr, rolnik. Chrzczony w cerkwi, w kościele metryka. Musi płacić konkurencja (?). Obiecuje przyjść do spowiedzi.
Żona: Nastiuk Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Mikołaj, metryka w cerkwi
-
Mikołaj
Długi 250-500 K.
Chory na reumatyzm ? szpital.
Ojciec: Dumański Ignacy, wdowiec po śp. Annie Smal
Iwaczów 86:
Szałapa Paweł, rolnik
I żona: Puszkar Ewa
Dzieci ob. łac.:
-
Anna, chodzi do szkoły. Pacierz po rusku ? ale ojciec przyrzekł, że skoro będzie miał książeczkę polską ? będzie ją uczył pacierza po polsku. Kartkę chrztu ma u siebie ? ma ją przynieść ? obiecał.
II żona: ob. gr. kat.
Iwaczów 69:
Hałamaj Dymitr, rolnik
Żona: Dumańska Anna. Matka zacho-wuje jeden i drugi obrz.
Dzieci ob. łac.:
-
Eufrozyna. Pacierz polski mówi i chodzi do szkoły.
-
Tekla. Pacierz polski mówi.
-
Catherina (?)
Metryki ich w cerkwi. Przepadły (?).
Strona 84
Iwaczów 108:
Puszkar Jan, rolnik, zarobnik. Ojciec zachowuje w zupełności ob. łac. Synowie gr. kat.
Żona: Szwec Anastazya
Dzieci ob. łac.:
-
Bazyli, chodzi do szkoły. Chodzi do gr. kat. spow.(iedzi)
-
Ignacy, chodzi do szkoły
-
Dymitr
Metryki ich w cerkwi.
Nuszcze
Lewandowski Wincenty, rolnik, zamieszk. w Nuszczu par. Sasów
Żona: Puszkar Eufrozyna
Strona 85
Iwaczów 51:
Duma Piotr, rolnik
Żona: Dumańska Zofia. Obiecała chodzić do kościoła do spowiedzi i dzieci…(?)
Dzieci ob. łac.:
-
Marya, metryka w cerkwi, chodzi do szkoły. Do sp.[owiedzi] r.[uskiej]
-
Anna
Iwaczów 40:
Puszkar Michał. Ojciec: pacierz polski. Synowie: ruski.
Żona: Krawczyszyn Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Jan
-
Szymon
Metryki ich w cerkwi.
Matka: Puszkar Marya, wdowa po sp. Julianie, z domu Fedorcio. (Data urodzenia jest zła ? wyszłaby za mąż i urodziła Michała w wieku 8 lat?).
Strona 86
Iwaczów 87:
Duma Jan, rolnik
Żona: Sklanowska Teresa. Do kościoła nie chodzi ? pacierz mówi polski.
Dzieci ob. łac. nie ma.
Iwaczów 55:
Puszkar Anna, (z domu Żuch?), wdowa po śp. Tymoteuszu Puszkarze. Zachowują obrz. gr. kat.
Córka:
-
Marya. Służy u rusk.(iego) księdza. Metryka w cerkwi.
Przepadła.
Iwaczów 32:
Malinowski Teodor, rolnik
Żona: Puszkar Anna. Zachowuje oba obrządki. Obecała przyjść do spowiedzi.
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
Strona 87
Iwaczów 109:
Duma Andrzej, rolnik, broni chodzić żonie do kościoła.
Żona: Borysiak Tekla. Obiecała przyjść do spowiedzi i dzieci uczyć po polsku. Chodzi już do spowiedzi.
Dzieci ob. łac.:
-
Eufrozyna, chodzi do szkoły. Za Sokulskim w Podl.[ipcach]
-
Parascewia, chodzi do szkoły
-
Marya, chodzi do szkoły
Metryki ich w cerkwi.
Iwaczów (bez numeru, po numerze 109):
Najda Jerzy, wdowiec po śp. Franciszce Chomiak
Dzieci ob. łac.:
-
Marya. W Kruhowie za Mikołajem
-
Tekla. Służy u Ks.(iędza)
Metryki ich w cerkwi. Zachowują ob. gr. k. w zupełności.
Strona 88
Iwaczów 102:
Borysiak Jan, rolnik. Na parcelacyi Trośc.[ianiec]. Chodzi do spowiedzi.
Żona: Bednarz Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
-
Tekla
-
Katarzyna, chodzi do szkoły
-
Eudoksya, chodzi do szkoły
-
Aksenia
Matka i córki: pacierz polski ? do komunii rusk. chodzą. Metryki ich w cerkwi.
Iwaczów 31 (lub 131):
Rzepa Andrzej, rolnik
Żona: Kłymczuk Magdalena. Wydać kartkę, ażeby nie płaciła konkurencji (?).
Dzieci ob. łac.:
-
Bazyli, chodzi do szkoły
-
Piotr, przyznaje się do łac. obrz.
Metryki w cerkwi.
Strona 89
Iwaczów (bez numeru):
Harasymów Prokop, rolnik, parcel.[acja] Płuhów.
Żona: Chomiak Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Eufrozyna
-
Zofia
-
Tekla
Zachowują wszystkie obrządek grecko-kat. Metryki ich w cerkwi.
Iwaczów (bez numeru):
Szwec Stanisław, rolnik
Żona: Puszkar Katarzyna
Dzieci ob. łac.:
-
Parascewia
-
Helena
Metryki ich w cerkwi. Wszystkie zachowują ob. gr. k.
Strona 90
Iwaczów 66:
Puszkar Michał, rolnik
Żona: Szwec Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Piotr, chodzi do szkoły. Metryka w cerkwi
-
Andrzej
Iwaczów (bez numeru):
Puszkar Michał, rolnik
Żona: Szwec Sklanowska Justyna
Dzieci ob. łac.:
-
Jan
-
Filip
-
Bazyli
Ojciec pacierz polski mówi ? synowie ruski. Nie chodzą do kościoła. Metryki w cerkwi.
Strona 91
Iwaczów (bez numeru):
Pastuszek Jadwiga, wdowa po śp. Michale ? ob. gr.k. ? z domu Puszkar. Matka ? pacierz polski ? z początku chodziła do polskiej kom.[unii] ? teraz do ruskiej; obiecuje, że będzie znowu chodziła do polskiej kom.[unii]. Chodzą do spow.[wiedzi] polskiej.
Dzieci ob.łac.:
-
Eudoksya
-
Anna
Córki trzymają się ob. gr. kat. – obiecują, że się będą uczyty pacierza polskiego. Metryki ich w cerkwi.
Iwaczów (bez numeru):
Rzepa Michał, rolnik
Żona: Nayda Pelagia
Dzieci ob. łac.:
-
Mikołaj, ożeniony we Lwowie.
-
Jan, Żona: Anna Duma córka Jana i Krystyny Kłyńczuk (?), nr.d. 98.
-
Eliasz
-
Piotr
-
Grzegorz, w metryce Jan
Wszyscy zachowują obrz. łac.
Strona 92
Iwaczów (bez numeru):
Pichan Katarzyna z domu Duma, wdowa po śp. Kazimierzu o którego śmierci nic nie wiadomo Urzędowi paraf. ob. łac.
Syn ob. łac.:
-
Michał, metryka w cerkwi.
Iwaczów (bez numeru):
Najda Grzegorz. Starszy brał w cerkwi (ślub?).
Żona: Chomiak Katarzyna
Dzieci ob. łac.:
-
Eufrozyna, wydana za Jana Teśluka ? mieszka w Podlipcach.
-
Zenobia, wydana za Borysiaka Tomasza.
Matka: polski pacierz, córki: ruski.
Strona 93
Iwaczów 54:
Harasym Bazyli
Żona: Kuczyńska Apolonia
Wszystkie 4 córki ob. łac. ? Julia, Marya, Marya, Anastazya ? pochowane bez wiedzy i zezwolenia dotyczącego pro-boszcza ob. łac.
Matka zachowuje w zupełności ob. gr. kat.
Iwaczów (bez numeru):
Borysiak Szymon, rolnik
Żona: Apolonia Herba, z Kamionki Str.[umiłowej] pochodzi, łac.,
Dzieci ob. łac.:
-
Tekla. Za Jędrzejem Dumą.
-
Marya. Mąż: Borysiak Marek. Córek nie mają. Ślub dany bez zezwolenia i wiedzy Urz. par. ob. łac. Metryka w cerkwi.
Strona 94
Iwaczów (bez numeru):
Szwec Gabryel, Hawryszko, zarobnik
Żona: Tekla, łac., * Koniuchy. Metryka żony stracona ? mó-wi pacierz polski, musi więc być ob. łac. Do komunii ruskiej chodzi. W Starostwie Złocz. robiono przed ślubem w spra-wie jej chrztu protokół. Jakiem prawem ślub jej był w cerkwi.
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
Iwaczów (bez numeru):
Szafrański Antoni, rolnik
Żona: Naściuk Anastazya
Dzieci ob. łac. nie ma.
(Dopisek niżej:) Aleksander ożeniony.
Iwaczów (bez numeru):
Dumańska Anna, wdowa po śp. Józefie, z domu Danylczuk
Dzieci ob. łac.:
-
Daniel, zapowiedzi nie były u nas głoszone. Żona: Głuch Tekla, córka teraźniejszego wójta
Dzieci ob. łac.:
1. Dymitr, Metryka w cerkwi.
-
Onufry
Metryki (poz. 1 i 2) w cerkwi.
Strona 95
Iwaczów 45:
Hawara Maciej, rolnik. Ślub w kośc. w Zborowie.
Żona: Macyszyn Marya, córka śp. Dymitra i Zofii, I raz w kościele się spowiada.
Dzieci ob. łac.:
-
Anna. Do spow.(iedzi) rusk.(iej). Metryka w cerkwi.
-
Zofia. Metryka w cerkwi.
Matka chciałaby mieć je za Polki, ojciec nie.
Iwaczów 40?:
Hawara Emil, syn Mikołaja i śp. Katarzyny Czornobaj (?), rolnik ? właściciel gruntu
Żona: Anna nata Węcław, córka Michała Węcława i śp. Maryi Hyz
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
-
Katarzyna
Strona 96
Iwaczów (bez numeru):
Daniel Dumański
Żona: Anna Tekla Głuch
Dzieci:
-
Piotr, chodzi do 1 klasy
-
Dymitr
Strona 97
Łuka
Stan dusz między r. 1900-1910.
Wszystkich mieszkańców: 405.
Przynależnych do ob. gr. k.: 312.
Przynależnych do ob. rz. k.: 68.
Żydów 15.
2 szynkownie.
Strona 98
Łuka
Strona 99
Łuka 6:
Grzegorz Sołonynka, zarobnik dzienny
Żona: Rozalia Wilk
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
-
Anna
-
Tekla
W konskr. wszystkie ob. gr.k. Metryki ich w cerkwi.
Łuka 21:
Stefana Sołonynka, zarobnik dzienny
Żona: Tekla Nalewajko
Dzieci:
-
Anna
-
Aksenia
Metryki w cerkwi.
Strona 100
Łuka 23:
Kalinowski Julian, siodlarz
Żona: Anna
Łuka 24 Budynek szkolny:
P.[ani] Mieczysława Brygida zam.[ężna] Górska, nauczycielka, córka śp. Jana Barskiego i śp. Franciszki Mić-kowskiej
Jej mąż: P.[an] Sylwester Górski, syn nieśl.[ubny] Maryi Górskiej
Strona 101
Łuka 35:
Żak Andrzej, rolnik ? zarobnik dzienny
Żona: Anastazya.
Łuka 40:
Wołyniec Piotr, rolnik, teść właścicielem gruntu
Żona: Mykytów Tekla
Dzieci ob. łac.:
-
Teodor
-
Michał
W konskr.[ypcji] (??) uchodzą za przynależnych do ob. gr.
Strona 102
Łuka 43:
Majka Roman, parobek, wdowiec
Dzieci ob. łac.:
-
Marcela
-
Jan
-
Albina
Wszyscy urodzeni w Borowej.
Łuka 67:
Dolniak Eliasz, zarobnik dzienny
Żona: Wilk Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Ahafia, metryka w cerkwi
Strona 103
Łuka 1:
W.[ielmożna] P.[ani] Romańska Ksawera, właścicielka dóbr, z domu: Parczewska, wdowa po śp. Antonim, córka śp. Pawła Parczewskiego i Felicyanny Wężyk
Dzieci ob. łac.:
-
Marya
-
Tadeusz
-
Kazimierz
Służba ob. łac.:
-
Wąchała Regina
-
Jej syn nieśl.[ubny] Wąchała Tomasz, łac. Nie ma.
-
Wilk Antoni, lokaj
Skórski Franciszek
Żona: Marya Tarnowska (Tarnawska?)
Dzieci:
-
Józef
-
Aniela
-
Tadeusz
-
Antonina
-
Eugenia
-
Walerya
-
Marya
Strona 104
Łuka 26:
I.
Szyzdyk Józef, ekonom
Żona: Agata
Dzieci ob. łac.:
-
Jan
-
Eugenia
-
Anna
II.
Gorgol vel Gorgoński Władysław, kowal, syn Franciszka i Anny Kowaluk
Żona: Głuszko Anna, córka Aleksego Głuszki i Pelagii Bidnej
Dzieci ob. łac.:
-
Jan
-
Franciszek
Nie ma (?).
Strona 105
Łuka 31:
I.
Torba Stanisław, ekonom
Żona: Katarzyna
(Wpis skreślony).
II.
Mryczko Anna, sługa ? kucharka
Nieślubne dzieci Anny ob. łac.:
-
Maksym
-
Julia
-
Dymitr
-
Ahafia
Metryki ich w cerkwi.
III.
Mryczko Marta, w konskrypcji ob. gr. k.
IV.
Młynarowicz Łukasz, parobek
Żona: Ruganowicz Marya
Dzieci ob. łac.:
-
Antonina
-
Jadwiga
-
Michalina
V.
Ruganowicz Michalina, służąca
Strona 106
Łuka 58:
Relich Michał, gajowy
Żona: Anna
Dzieci ob. łac.:
-
Jan
-
Wacław
-
Józef
-
Franciszek
Przenieśli się do Huty Kołtowskiej (?).
Łuka 69:
Bożkiewicz Antoni, parobek dworski
Żona: Kazimir Parascewia
Strona 107
Łuka 72:
Dziubek Józef, parobek
Żona: Agnieszka
Dzieci ob. łac.:
-
Michał
-
Marya, służy u W.P. Kruszelnickiego
-
Piotr
Łuka 73 Brzegi:
WP. Mieczysław Sas Kruszelnicki, właściciel dóbr. Mieszka w Płuhowie na poczcie.
Żona: Helena Augustyna Mierzyńska
Dzieci ob. łac.:
-
Juliusz
-
Helena
-
Zygmunt
-
Zofia
-
Włodzimierz
-
Roman
Strona 108
Jędrzej Zimny, sługa dworski
Żona: Katarzyna nata Różańska
Dzieci ob. łac.:
-
Franciszek
-
Marya
-
Michalina
-
Anna
Strona 109
Łuka 22 (poprawione na:) 15:
Michał Golicz, rolnik ? pomaga, syn Józefa i Katarzyny Domarackiej
I żona: Ahafia nata Pełech, ojcowizna, córka śp. Jana Pełecha i Maryi Kostyk
Dzieci ob. łac.:
-
Andrzej
II żona: Anna nata Pełech,
Dzieci:
-
Władysław
Józef Kłodziński (?), z Bieniowa, syn Antoniego i Marcelli
Żona: Wiktorya Żubroniewicz, syn Józefa i Maryi Jarzębowicz (?)
Dzieci:
-
Mikołaj, w Sass[owie] / Huta Werhob[uska]
-
Antoni
-
Jakób
-
Wacław
-
Michał
-
Rozalia
Bibliografia:
Źródła archiwalne:
-
Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Akta parafii wyznania rzymskokatolickiego z archi-diecezji lwowskiej, zespół 303, sygn. 245 ? Parafia Zazule-Kozaki, dekanat Złoczów; [Spis imienny parafian dla wsi Zazule-Kozaki]. b. d. (po. 1907 r.). Sygn. 246 ? Parafia Zazule-Kozaki, dekanat Złoczów; [Spis imienny parafian dla wsi wchodzących w skład parafii].
-
Zespół: Parafia rzymskokatolicka Zazule Kozaki, sygn. 1-7, Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze.
-
Skorowidz miejscowości powiatu Złoczów, rękopis. Teki Antoniego Schneidra, Ossolineum, kopia, sygn. 62a. Oryginał w Lwowskiej Bibliotece Naukowej. Teki Antoniego Schneidra, Lwowska Naukowa Biblioteka im. W. Stefanyka NAN Ukrainy. Oddział rękopisów.
-
Zbiór Aleksandra Czołowskiego, Notaty krajoznawcze Antoniego Schneidra XIX w., Lwowska Naukowa Biblioteka im. W. Stefanyka NAN Ukrainy. Oddział rękopisów.
Publikacje:
-
Ł. Charewiczowa, Dzieje miasta Złoczowa, Złoczów 1929,
-
Z. Czarnuch, Opowieść o dwóch ziemiach mieszkańców Pyrzan, Witnica 1991,
-
B. Halicka, B. Mykietów (red.), Kozaki – Pyrzany. Polifonia pamięci o przymusowych migracjach we wspomnieniach Polaków, Niemców i Ukraińców, Skórzyn 2011,
-
R. R. Kufel, Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom I, Zielona Góra 2016,
-
M. Kurzej, Kościół parafialny w Zazulach-Koza-kach, s. 328 W: J. K. Ostrowski (red.), Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego, tom 13, Kraków 2005,
-
B. Mykietów (red.), Z Kozaków i Pyrzan. Kresowe biografie, Pyrzany-Zielona Góra 2011,
-
Prawa, konstytucye i przywileie Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego y wszystkich Prowincyi należących: na walnych Seymiech Koronnych od Seymu Wiślickiego Roku Pańskiego 1347 aż do ostatniego seymu uchwalone. Vol. 5: ab anno 1669 ad annum 1697; acta reipublicae continens, Warszawa 1738,
-
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, 1895, tom XIV,
-
O. Strokosz, W Armii Krajowej. Z Zaolzia przez okupowany Lwów do III Rzeczypospolitej, Kraków 1994,
-
A. Watral, Pyrzany 1945 ? 2005. By młodzi nie zapomnieli, Pyrzany-Zielona Góra 2011,
-
D. Zielińska, J. Dziobek-Romański, B. Mykietów, Dziś u wieczności bram stanąłeś bracie drogi… Cmentarze Kozaków i Pyrzan, Pyrzany-Zielona Góra 2011.
Można zamówić tradycyjną drukowaną wersję książki ? zawierającą pełną wersję zapisów Spisu dusz (z datami urodzeń, ślubów, zgonów), która jest sprzedawana łącznie z wersją elektroniczną – plikiem pdf. Zamówienia: aka@mykietow.pl