Podlipce, wieś w powiecie złoczowskim, należała do parafii Zazule-Kozaki. Miejsce licznych wykopalisk archeologicznych, wzmiankowana (Podlibcze) w 1532 roku w dokumencie Sejmu generalnego w Krakowie. W 1909 roku dzięki funduszom arcybiskupa Karola Hryniewickiego zbudowano tam kaplicę, która dziś służy grekokatolikom jako cerkiew. W Podlipcach w 1921 roku było 219 domów (1106 Polaków i 21 Rusinów). Do wejścia bolszewików w 1939 roku własność Treterów i Kostheimów. Rodzina Treterów – nobilitowana została w 1676 roku za zasługi dla Rzeczypospolitej przez króla Jana III Sobieskiego.
Obszerny opis galicyjskiej wsi Podlipce sporządzono w tomie VIII Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, 1887 (s. 426, II kolumna)
Zobacz wpis: Jak powstawał reportaż Cezarego Galka „Historia kresowa z chustą Weroniki w tle” – fotorelacja
Więcej o dziejach wsi: O Podlipcach koło Złoczowa przed premierą reportażu o znalezisku z Pyrzan
Zobacz też wpis: Sensacyjne znalezisko na strychu kościoła w Pyrzanach. Odnaleziono nieznany obraz autorstwa Mariana Słoneckiego z kaplicy w Podlipcach koło Złoczowa.
Zobacz też wpis: Anna Olszyńska z Torosiewiczów. Urodziłam się w rodzinnym majątku, w pięknej wsi Podlipce niedaleko Złoczowa
Zobacz też wpis: Podlipce koło Złoczowa. Nieznana fotografia kaplicy filialnej parafii Zazule-Kozaki



