Podlipce koło Złoczowa. Nieznana fotografia kaplicy filialnej parafii Zazule-Kozaki

W zbiorach Zbigniewa Stojanowskiego z Kostrzyna nad Odrą znajduje się unikatowe zdjęcie kościółka w Podlipcach.

Zbudowano go i wyświęcono w 1909 roku, zaś w 1910 roku wspólnota podlipiecka weszła w skład łacińskiej parafii Zazule-Kozaki. Świątynia powstała przy znacznej pomocy finansowej arcybiskupa Karola Hryniewieckiego, który wówczas rezydował na Kozakach.

1935 około, Podlipce koło Złoczowa. Kaplica filialna parafii Zazule-Kozaki. Zbiory Zbigniewa Stojanowskiego z Kostrzyna nad Odrą.

Wyrazem pamięci o fundatorze jest dzwon nazwany imieniem dobroczyńcy i zawieszony w Podlipcach w 1937 roku. W czasie wojny został zarekwirowany przez Niemców i przeznaczony na przetopienie. Szybki pochód Armii Czerwonej sprawił, że dzwon ocalał. Został znaleziony przez parafian z Kozaków w Przemyślu i przewieziony do Pyrzan, gdzie wisi na dzwonnicy do dziś. Używany przy różnych okazjach, swoim brzmieniem przypomina o arcybiskupie – więźniu Sybiru i dobrodzieju okolic Złoczowa, którego wieczne miejsce spoczynku (do 1939 roku był to grobowiec na Kozakach) dziś pozostaje nieznane.

Kościółek w latach 90. XX wieku został nieznacznie przebudowany i pełni funkcję cerkwi greckokatolickiej. Dzięki mieszkańcom Podlipiec – naszym braciom pokrewnej konfesji świątynia służy wiernym i nie podzieliła losu innych zrujnowanych polskich kościołów na Podolu. Za to jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Czynimy starania by opublikować wspomnienia dawnej mieszkanki dworu w Podlipcach.

Inne fotografie z Podlipiec: Podlipce koło Złoczowa, województwo tarnopolskie

Inne dodane fotografie do zbioru: Stojanowski Tytus syn Antoniego.

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, aka@mykietow.pl

Jedna odpowiedź do “Podlipce koło Złoczowa. Nieznana fotografia kaplicy filialnej parafii Zazule-Kozaki”

Możliwość komentowania została wyłączona.