Zazule Kozaki koło Złoczowa, województwo tarnopolskie

Zazule-Kozaki (lub Kozaki) – wieś ok. 7 km na północny wschód od Złoczowa, utworzona z dwóch przysiółków: Wilki i Kozaki. Od ok. 1924 roku siedziba parafii łacińskiej obejmującej wsie i przysiółki: Amrozy (pisane także: Ambrozy, Jamrozy), Iwaczów, Kozaki, Kozakowa Góra, Krutniki, Łęg, Łuka, Monastyrek, Obertasów (także: Obertasy) Podlipce, Trościaniec Mały i Zazule.

Pamiętamy o naszych przodkach i krewnych zmarłych na Kresach – od 2019 roku porządkujemy cmentarze na Kozakach i w Łuce oraz na Wszystkich Świętych zapalamy tam znicze: Cmentarz Kozaki i Łuka – prace porządkowe. 

Zobacz relację z wyjazdu na Kozaki w 2019 roku: Kozaki koło Złoczowa i okolice. Relacja z wyjazdu. 01.08.2019-04.08.2019

Spis mieszkańców parafii Zazule-Kozaki z początku wieku XX – kliknij w link: Status animarum – Spis familij obrządku łacińskiego Parafii Zazule-Kozaki. 1905-1922. Amrozy, Iwaczów, Kozaki, Kozakowa Góra, Łuka, Monastyrek, Obertasów, Podlipce, Trościaniec Mały, Zazule

Mieszkańcy Kozaków i okolic utrwaleni na szklanych negatywach.

Zobacz tez wpisy: W zbiorach rodziny Stojanowskich z Białcza odnaleziono szklane negatywy z Kozaków koło Złoczowa

oraz:

Popatrzmy w oczy ludziom ze szklanych negatywów. Kozaki koło Złoczowa 1939-1944

W 2011 roku polsko-ukraiński zespół sfotografował wszystkie groby i spisał inskrypcje na cmentarzu na Kozakach. Cała dokumentacja znajduje się tu (proszę kliknąć w link): CMENTARZ KOZAKI ZAZULE.

Liczne fotografie zrobione na Kozakach (poza tymi przedstawionymi poniżej) znajdą Państwo w kolekcjach rodzin wysiedlonych z tej wsi. Proszę skorzystać z wyszukiwarki na www.

W 2011 roku w ramach międzynarodowego projektu Kozaki-Pyrzany wydaliśmy 3 publikacje, z których dziś można bezpłatnie korzystać. Są w pliku pdf, więc można sobie ściągnąć bezpłatnie na komputer. Proszę kliknąć w tytuł.

Z Kozaków i Pyrzan. Kresowe biografie, pod red. Bogusława Mykietowa, Pyrzany-Zielona Góra 2011, 134 str.

Spis treści

Ks. dr hab. Robert R. Kufel, …gdybym miał policzyć kilometry, które przebyłem w swoim życiu, to opasałbym chyba dwukrotnie kulę ziemską… WSPOMNIENIE O KSIĘDZU INFUŁACIE JÓZEFIE FERENSOWICZU (1915-1999)
Ks. dr hab. Robert R. Kufel, Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości. ARCYBISKUP KAROL HRYNIEWICKI (1841-1929). FUNDATOR KOŚCIOŁA NA KOZAKACH Ks. dr hab. Robert R. Kufel, Żył z wsią, żył wsią, żył parafią. KSIĄDZ KANONIK MICHAŁ KRALL (1894-1962) Józef Stojanowski, Bogusław Mykietów, Los obciął mi skrzydła do wyższego lotu… ANTONI PAJĄK (1899-1973). ŻOŁNIERZ, POETA, ROLNIK
Beata i Bogusław Mykietów, ANTONIEGO PAJĄKA Wspomnienia z Ziemi Złoczowskiej – WERSJA ORYGINALNA
Józef Stojanowski, Bogusław Mykietów, W zeszycie do kaligrafii 'rysowała’ mi literki i mówiła: to literka a. MARIA PAJĄK (1902-1968). PIONIERKA OŚWIATY W PYRZANACH
dr Jacek Dziobek-Romański, Sławomir Wnęk, DOBROCZYŃCY KOŚCIOŁA I DOMU LUDOWEGO NA KOZAKACH. RODZINA ROMAŃSKICH Z MAJĄTKU ŁUKI W POWIECIE ZŁOCZOWSKIM OD POCZĄTKU XIX WIEKU.
Bogusław Mykietów, Z nakazu serca… KAPITAN JÓZEF STOJANOWSKI (1893-1964)
Stanisław Z. Stojanowski, Bogusław Mykietów, TYTUS STOJANOWSKI (1914-1997). PYRZAŃSKI ORGANISTA
Bogusław Mykietów, Zdzisław Mykietów, EDWARD JÓZEF TKACZYK (1928-2010). CHIRURG UROLOG, DOKTOR NAUK MEDYCZNYCH

D. Zielińska, J. Dziobek-Romański, B. Mykietów, Dziś u wieczności bram, stanąłeś bracie drogi… Cmentarze Kozaków i Pyrzan. Pyrzany-Zielona Góra 2011, 174 str.

SPIS TREŚCI:

Bogusław Mykietów, KOZAKI – PYRZANY.  POCZĄTEK A NIE PODSUMOWANIE
dr Jacek Dziobek-Romański, CMENTARZE GALICYJSKIE (1772-1918). ZARYS PROBLEMATYKI HISTORYCZNO-PRAWNEJ
Bogusław Mykietów, OPOWIEŚĆ O DWÓCH CMENTARZACH MIESZKAŃCÓW KOZAKÓW I PYRZAN
Bogusław Mykietów, CMENTARZ NA KOZAKACH
Danuta Zielińska, CMENTARZ W PYRZANACH
Danuta Zielińska, INDEKS OSÓB POCHOWANYCH NA CMENTARZACH NA KOZAKACH I W PYRZANACH

A. Watral, Pyrzany 1945-2005: by młodzi nie zapomnieli, Pyrzany-Zielona Góra 2011, 38 str.

SPIS TREŚCI
Droga ku nowemu życiu .
Trochę o Pyrzanach
Parafia Pyrzany
Sołtysi w Pyrzanach
Ochotnicza Straż Pożarna w Pyrzanach
Szkoła w Pyrzanach
Pierwsza Komunia Święta
Tradycje weselne
Najstarszy mieszkaniec Pyrzan
Podziękowanie.

Zobacz wpis: Sensacyjne znalezisko na strychu kościoła w Pyrzanach. Odnaleziono nieznany obraz autorstwa Mariana Słoneckiego z kaplicy w Podlipcach koło Złoczowa.

oraz: Znalezisko na strychu kościoła w Pyrzanach. Postscriptum.