Maluchy z Uszni koło Złoczowa w obiektywie wojennego fotografa

Kochana Mamusiu! Otrzymałem paczkę i kartkę pocztową. Serdecznie dziękuję, bardzo się ucieszyłem z przesyłki. Skarpety są bardzo ciepłe? pisał w marcu 1918 niemiecki żołnierz do mamy mieszkającej w Hamburgu.

Karta korespondencyjna ma na jednym brzegu perforację – wojak zapewne kupił pakiet pocztówek, które wydzierało się by wypisać i wysłać. Niemiecki napis na odwrocie głosi, że widzimy „wiejską sielankę na północ od Złoczowa”. Widok cerkiewnej kopuły a obok wieżyczka kościoła sprawia, że można zidentyfikować wieś – jest to Usznia. Osada leży w pobliżu drogi ze Złoczowa do Brodów – trochę powyżej Sasowa, tyle, że po lewej stronie brodzkiego traktu. Niestety nic nie wskazuje, że piszący był w Uszni.

1917-1918 r. Usznia, powiat Złoczów, województwo tarnopolskie
1917-1918 r. Usznia, powiat Złoczów, województwo tarnopolskie

W 1921 roku we wsi były 362 zagrody i 1988 mieszkańców: 1440 Polaków, 428 Rusinów i 120 Żydów. Nasza fotografia została zrobiona w czasie I wojny światowej (prawdopodobnie w 1917 roku), więc bawiące się dzieci (w wieku od roku do siedmiu lat) to być może roczniki 1910-1917. Istnieje zatem wielkie prawdopodobieństwo, że na pocztówce widzimy wysiedlonych w 1945 roku do Domaniowa Kresowian.

1917-1918 r. Usznia, powiat Złoczów, województwo tarnopolskie

Zainteresowanych wsią Usznia odsyłam do ciekawego tekstu (choć napisanie o Rusinach, że to są Rosjanie niezbyt dobrze świadczy o korekcie tego tekstu): Natalia Jakubowska, -Między Usznią a Domaniowem: przesiedleńcy z Kresów Wschodnich osiedleni na Ziemiach Zachodnich?, Wrocławski Rocznik Historii Mówionej 4, 129-165, 2014. Artykuł jest dostępny w internecie.

Usznia (ukr. ????) – wieś w powiecie złoczowskim, w województwie tarnopolskim.

Skany pocztówki w lepszej jakości znajdą Państwo tu: Usznia, powiat Złoczów, województwo tarnopolskie.

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl