Mapa polskiej Samoobrony rejonu Moczulanka-Stara Huta na Wołyniu

Otrzymaliśmy, ciekawą mapę po zmarłej przed laty osobie pochodzącej z Wołynia, która po wojnie została przesiedlona na Dolny Śląsk do wsi Radziechów (powiat Złotoryja).

Jest to kserokopia przedwojennej topograficznej mapy: Wołyń płn-wsch. Zasłucze. Może to kopia z lat 90. XX wieku, gdy zakłady ksero stały się powszechne? Najciekawsze są kolorowe oznaczenia ? intuicyjnie można odgadnąć, że niebieskim kolorem zaznaczono wsie ukraińskie, czerwonym ? polskie. Niektóre czerwone są przekreślone ? zapewne wymordowano tam Polaków lub uciekli do innych wsi. Oznaczono czerwoną linią granice, prawdopodobnie słynnej polskiej Samoobrony rejonu Moczulanka ? Stara Huta. W 1943 roku rozegrała się tam zwycięska bitwa z UPA. Wiele wsi jest oznaczona literami U i N ? zapewne litery oznaczają Ukraińców i Niemców. Obok wsi Łęczyn i Woronówka zaznaczono lotniska, a przy tym ostatnim symbol spadochronu.

Moczulanka, Zasłucze, województwo wołyńskie

Niestety nie spiszemy już opowieści osoby, która sobie zadała tyle trudu aby mapę pokolorować i oznaczyć. Świadek wołyńskiej samoobrony odszedł do wieczności.

Mapa zeskanowana w wysokiej rozdzielczości znajduje się tu:  MOCZULANKA, ZASŁUCZE, WOJEWÓDZTWO WOŁYŃSKIE

Dodano 19.11.2018. Od czytelnika – Pana Krzysztofa Krzywińskiego otrzymaliśmy taką informację:

Analiza mapy przez autora jest trafna. Dodam tylko, że litery: U – to unicestwienie miejscowości przez Ukraińców, N – zniszczenie miejscowości w ramach akcji pacyfikacyjnej przez Niemców. R – zniszczenie miejscowości przez partyzantkę sowiecką wspomagane przez polskie oddziały zbrojne. Wizerunek samolotu to sowieckie, partyzanckie lotnisko polowe. Samolot plus spadochron to miejsce zrzutów lotniczych dla partyzantki. Czerwona linia (kreska/kropka) to obszar granic polskiej samoobrony rejonu Stara Huta. Dodam, że ośrodek ten nigdy nie został zdobyty przez UPA i doczekał ZAJĘCIA przez Armię Czerwoną….. Ośrodek wspierały polskie oddziały AK por. Osieckiego, Kochańskiego oraz podległy sowieckim zgrupowaniom polski oddział im. F. Dzierżyńskiego.

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl