Pierwsza publiczna prezentacja odrestaurowanego na krakowskiej ASP obrazu Mariana Słoneckiego.

Jeszcze tylko jutro (w niedzielę 16.06.2024 r.) można będzie zobaczyć w Krakowie efekty prac renowacyjnych wykonanych przez Annę Dereszowską pod kierunkiem prof. Anny Sękowskiej.

Trwa tygodniowa (9-16.06.2024 r.) wystawa końcoworoczna prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wśród wystawionych (ul. Smoleńsk 9) prac znajduje się odnowiony obraz Mariana Słoneckiego „Chusta św. Weroniki”. Znalezisko z Pyrzan, ze względu na jego ciekawą przeszłość budziło wielkie zainteresowanie.

Zob. Sensacyjne znalezisko na strychu kościoła w Pyrzanach. Odnaleziono nieznany obraz autorstwa Mariana Słoneckiego z kaplicy w Podlipcach koło Złoczowa.

Zob. Jak powstawał reportaż Cezarego Galka „Historia kresowa z chustą Weroniki w tle” – fotorelacja.

Zob. O Podlipcach koło Złoczowa przed premierą reportażu o znalezisku z Pyrzan.

Renowacja obrazu trwała trzy semestry i muszę przyznać, że efekt przeszedł moje wyobrażenia jak płótno tak zniszczone można doprowadzić do stanu wystawowego dzieła gotowego do powieszenia w pyrzańskim kościele.

Wykonane przez Annę Dereszowską prace były żmudne i czasochłonne. Odkurzenie dzieła, dopiero potem można było oszacować zakres prac. Należało nie tylko zachować starą malaturę, ale i uzupełnić jej braki. Trzeba było wzmocnić miejscami zmurszałe płótno. Mógłbym długo wymieniać kolejne etapy, ale nie czas na to. Tym bardziej, że wszystko zostanie opisane i zobrazowane fotografiami w przygotowywanej publikacji.

Proszę obejrzeć krótką fotorelację i porównać końcowy efekt ze zdjęciem sprzed półtora roku.

Anna Dereszowska, studentka III roku ASP w Krakowie przy odnowionym obrazie (za renowację otrzymała ocenę bardzo dobrą, a od nas słoiczek miodu z pasieki Henryka Stojanowskiego z Pyrzan).

Po prawej prof. Anna Sękowska pod kierunkiem której Anna Dereszowska wykonywała prace restauracyjne.

Tył obrazu z wpisem fundacyjnym.

Prof. Anna Sękowska przy urządzeniach, które są wykorzystywane przy pracach konserwatorskich.

Część dokumentacji sporządzonej w trakcie prac – będzie ona zamieszczona w przygotowywanej publikacji.

Anna Dereszowska pokazuje inne swoje prace prezentowane na wystawie (przy ul. Lea 27-29).


Inne dzieła sztuki, które można zobaczyć na wystawie.


Po zakończeniu wystawy obraz zostanie przekazany do Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze, a potem finalnie do kościoła w Pyrzanach.


Plakaty reklamujące wystawę.


Bogusław Mykietów, aka@mykietow.pl

https://mykietow.pl/