Podlipce 1910-1945 – Pyrzany 1945-2021 – Kraków 2022-2024 – Chrzanów 2024 – Pyrzany 2024. Kończy się peregrynacja obrazu podarowanego w 1910 roku dla kościółka w podzłoczowskich Podlipcach.

Namalowane prawdopodobnie w Złoczowie lub Lwowie wczesne dzieło Mariana Słoneckiego trafiło pierwotnie, zgodnie z wolą ofiarodawcy Franciszka Koraba Słoneckiego, do filialnej kaplicy parafii Zazule-Kozaki. Zagadką pozostaje, w którym miejscu istniejącej do dziś świątyni go umieszczono. Nie mamy przedwojennych fotografii wnętrz kościółka, dziś zamienionego w cerkiew.

Następnie w 1945 roku malowidło, wraz z Polakami wysiedlonymi spod Złoczowa, przewieziono do Pyrzan. Tu też nie mamy pewności, czy obraz wisiał w kościele, czy od razu trafił na strych, gdzie dopiero jesienią 2021 roku został odnaleziony. Niestety, w tragicznym stanie zachowania.

Zob. Sensacyjne znalezisko na strychu kościoła w Pyrzanach. Odnaleziono nieznany obraz autorstwa Mariana Słoneckiego z kaplicy w Podlipcach koło Złoczowa.

I stał się cud, może nie tak wielki jak biblijny, ale jednak. Zniszczone płótno trafiło na krakowską ASP, gdzie przez trzy semestry pod kierunkiem profesor Anny Sękowskiej było mozolnie czyszczone i restaurowane przez studentkę Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Annę Dereszowską.

Zob. Jak powstawał reportaż Cezarego Galka „Historia kresowa z chustą Weroniki w tle” – fotorelacja.

Zob. O Podlipcach koło Złoczowa przed premierą reportażu o znalezisku z Pyrzan.

Końcowy efekt przeszedł nasze oczekiwania.

Zob. Pierwsza publiczna prezentacja odrestaurowanego na krakowskiej ASP obrazu Mariana Słoneckiego.

Płótno po prezentacji na wystawie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie trafiło do Chrzanowa, do cieszącej się dużą renomą firmy ART DECO, gdzie zostało oprawione w znakomitej jakości ramę. Proszę spojrzeć, jak pięknie prezentuje się oprawione dzieło.

Wiele zależy od oświetlenia…

Tył obrazu został zabezpieczony specjalną warstwą ochronną.

Po lewej Małgorzata Góra-Dereszowska, która dobierała ramę i wykonała oprawę. Po prawej Anna Dereszowska – to jej talentowi i pracy zawdzięczamy tak pięknie odrestaurowany obraz.

Oprawę wykonała firma ART DECO Galeria sztuki – Oprawa Obrazów – Lustra. Profil na Facebooku: ART DECO Galeria sztuki-Oprawa Obrazów- Lustra.


Tematyka obrazu to swego rodzaju metafora losów wysiedlonych spod Złoczowa Polaków. Gdy Weronika otarła twarz umęczonego Jezusa, pozostało na chuście Jego odbicie. Analogicznie: odnaleziony i odnowiony obraz z Podlipiec to zachowana część utraconego kresowego świata, odzwierciedlenie bolesnej historii, ale też bezcenne dla nas odbicie jego pobożności i obyczajów.

Uratowany fragment naszego dziedzictwa można będzie oglądać od września w pyrzańskim kościele.


Bogusław Mykietów, aka@mykietow.pl

https://mykietow.pl/