Po kilku latach remontu kończymy renowację XVII-wiecznego Dolnego Młyna w Wojciechowie. Zapraszamy do odwiedzenia Dolnego Młyna, dziękując naszym Wykonawcom, Rodzinie, Przyjaciołom, Sąsiadom oraz wszystkim, którzy życzliwie interesowali się postępem prac i naszą przygodą życia. Zapraszam – Jacek Kiljański.
Sobota 9 sierpnia 2025 godz. 12.00-18.30 Wojciechów 128 koło Lubomierza
12-12.15 Uroczyste rozpoczęcie Dnia Otwartego z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół w Suchowoli – przemarsz Orkiestry od strony Milęcic i krótki koncert pod młynem.
12.15-18.00 Oprowadzanie po zabytkowej zagrodzie młyńskiej. Oprowadzanie odbywać się będzie tylko w grupach prowadzonych przez przewodników wolontariuszy. Przed młynem będziemy rozdawać bezpłatne wejściówki na określone godziny.
Oprowadzania specjalne:
12.30, 15.00, 17.00 – dla dzieci
13.00, 17.00 – w języku angielskim
14.00, 16.00 – w języku niemieckim
14.00 – Botanika podwórkowa dla dorosłych i dla dzieci, czyli krótki kurs rozpoznawania roślin, które nam towarzyszą – prowadzi Łukasz Piechnik
15.30 – I ty możesz zostać młynarzem – pokaz młynarskich rzemiosł prowadzi Ireneusz Grela
12.15-18.30 Spotkania pod młynem
12.15 Podlasie z wizytą na Dolnym Śląsku – przedstawiamy naszych gości z Suchowoli – Jarosław Szczerba (dyrygent).
12.25 Wojciechów wita gości – Leszek Krauz (sołtys) i Małgorzata Kot (radna)
12.35 Dzieje się w Lubomierzu. O tym, dlaczego Lubomierz może się stać jedną z największych turystycznych atrakcji Polski, o tym, czy jest to szansa, czy zagrożenie, jak zmienił się Lubomierz w ciągu ostatnich lat i jaka czeka go przyszłość opowie architekt Krzysztof Grześków (pracownia architektoniczna Rewizja).
13.00 Poznaj naszych sąsiadów: Joanna i Dariusz Borkowscy, których walka o rodzinny stary dom w Leśnej doprowadziła do tego, że stali się liderami środowiska Ruinersów na Dolnym Śląsku.
13.15 Poznaj naszych sąsiadów: Katarzyna Żuk i Rafał Ruta, którzy szukając dla siebie domu znaleźli w Pławnej prawdziwy skarb.
13.30 Młynarskie opowieści – z nadmłynarzem Ireneuszem Grelą (Młyn Dobra) i młynarzem i konserwatorem Jarosławem Jankowskim (Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej) rozmawiamy o młynarstwie tradycyjnym w Polsce, o tym, jak się zostaje dziś młynarzem i czy można z tego żyć. O tym, czy młynarstwo tradycyjne ma przyszłość. O ginącym młynarskim dziedzictwie, a także o młynarskich zwyczajach, przesądach i legendach.
14.00-14.15 Przerwa
14.15 Poznaj naszych sąsiadów: Halina Szkop i Iwona van Bavel, które zamiast spokojnej emerytury wybrały przygodę z remontem starego domu w Uboczu czyniąc go jednym z najbardziej stylowych domów na Śląsku.
14.30 Poznaj naszych sąsiadów: Anna i Tomasz Górscy, którzy poszukując miejsca do stworzenia domu dla swojego dorosłego autystycznego syna, trafili na Dolny Śląsk. Kupili dom i tworzą ośrodek dla niepełnosprawnych w Olesznej Podgórskiej.
14.45 Rośliny opowiadają historię naszych okolic – o poszukiwaniu kłokoczki południowej (Staphylea pinnata), czyli krzewu różańcowego, na Pogórzu Izerskim opowie botanik Łukasz Piechnik (Instytut Botaniki PAN, Kraków).
15.10 Przydrożne skarby – o krzyżach i kapliczkach w okolicach Lubomierza – jakie wiążą się z nimi historie, dlaczego mogą stać się wielką turystyczną atrakcją, a także o tym, jak się nimi opiekować, opowie archeolożka i konserwatorka Katarzyna Sielicka (Zamek Książ).
15.35 O grobach ludzi „źle umarłych” w okolicach Wojciechowa – o tym, czego dowiedzieliśmy się o przeszłości naszych okolic i o ich dawnych mieszkańcach na podstawie prac archeologicznych w miejscu szubienicy na granicy Lubomierza i Wojciechowa opowie archeolog Paweł Duma (Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego).
16.00 Poznaj naszych sąsiadów: Marta Białostocka i Przemysław Decewicz, którzy zauroczeni pięknem i unikalnym krajobrazem kulturowym Pogórza Izerskiego, mimo ostrzeżeń sąsiadów „A kto do Was przyjedzie?” postanowili założyć w Milęcicach agroturystykę Wietorówka.
16.15 Poznaj naszych sąsiadów: Marcela i Michał Stoccy, którzy porzucili Trójmiasto, żeby zamieszkać z dziećmi w osypującej się XVII wiecznej kamienicy w Lubomierzu i prowadzą jej renowację.
16.30-16.45 Przerwa
16.45 Poznaj naszych sąsiadów: Karina i Piotr Pawlicha, którzy kupując stary dom w Milęcicach nie wiedzieli, że jest on dużo starszy i ciekawszy, niż myśleli, i że zmieni on ich życie.
17.00 Poznaj Doris Baumert (Towarzystwo Historyczne Powiatu Lwóweckiego na Śląsku, Geschichtsverein Kreis Löwenberg Schlesien e. V.) która opowie, jak zainteresowanie historią jej własnej rodziny mieszkającej do 1945 roku w Radomicach przerodziło się w pasję badania historii okolic Jeleniej Góry i Lwówka Śląskiego, a także o tym, jak i gdzie szukać historii domów, w których mieszkamy.
17.20 Drogi do Wojciechowa – nasi sąsiedzi Władysława Bilińska i Edward Binasiewicz opowiadają historie pierwszych polskich mieszkańców wsi, o ich drogach z Kresów, z innych części Polski, z Sybiru i różnych stron powojennej Europy; o szukaniu nowego domu i trudnych powojennych latach.
17.50 Jak odzyskiwać własne historie? O językach, narzędziach i „Ziemiach Odzyskanych” rozmawiamy z Karoliną Ćwiek-Rogalską (Instytut Slawistyki PAN, Warszawa), autorką książki „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”.
18.30 Zakończenie
O młynie w czasopiśmie Murator: Ocalili 400-letni zabytkowy młyn. Remont zaczęli od… stodoły. Niezwykła metamorfoza.
W 1945 roku drogę z Kozaków pod Złoczowem do Wojciechowa przebył z rodziną brat mojego dziadka Grzegorz Tkaczyk.
Zapraszam do przeczytania tekstu o Tkaczykach z Kozaków – w tym o losach Grzegorza, „Hryńka Wujka” – mieszkańca Wojciechowa: W Tkaczukowej Dębinie, czyli o Tkaczykach z Zazul koło Złoczowa
Bogusław Mykietów, aka@mykietow.pl



