Liber memorabilium parochialis Ecclesiae Grodecensis czyli Gródek Jagielloński i dawna Polska na 100 skanach!

Wydarzenia pierwszej wojny światowej, walki z Ukraińcami i bolszewikami. Uwagi o drożyźnie roku 1920, o kradzieżach w miejscowym kościele. O największym od 100. lat mrozie (-38 st C) w 1929 roku. Opisano początek II wojny światowej i bombardowanie Gródka…

Udostępniamy pełną treść wyjątkowej kroniki parafialnej Gródka Jagiellońskiego. Niezwykłego diariusza, nie ograniczającego się jedynie do spraw parafii, ale zawierającego także relacje np. z działań wojennych zarówno na dalekich jak i lokalnych frontach.

Wszystko na 100 skanach – prosimy o czytanie, opracowywanie i upowszechnianie naszych kresowych dziejów:

Gródek Jagielloński

Liber memorabilium parochialis eccl. Grodecensis – pochodzi z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze (Akta parafii katolickiej Gródek Jagielloński, zespół 111, sygnatura PGJ-kat 1). Format A4, oprawa płócienna twarda. Kronika liczy 99 stron. Pierwsza strona – tytułowa, od strony 2 do 24 – tekst po łacinie – opisano historię parafii od roku 1389 do 1861. Od połowy strony 24 do 97 wpisy w języku polskim ? obejmują lata 1894-1940. Na luźnej kartce (s. 98-99) opisano wydarzenia z okresu 13.09.1941-8.08.1943 r.

Piątego marca 1938 roku zmienia się charakter pisma manuskryptu – nowym proboszczem prowadzącym kronikę od tego dnia jest ks. Paweł Mikulski. I to on prawdopodobnie przywiózł kronikę po 1945 roku na Ziemię Lubuską. Przy okazji lektury kroniki warto przypomnieć jego postać, gdyż ostatni polski proboszcz Gródka Jagiellońskiego, po wojnie pełnił posługę m.in. w Gorzowie Wlkp., Bogdańcu, Międzyrzeczu i Chojnie. Biogram duchownego znajdą Państwo w III tomie Słownika biograficznego księży pracujących w Kościele Gorzowskim 1945-1956 (autor: R. R. Kufel, Zielona Góra 2018), na stronie 59. Do Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze kronika została przekazana z archiwum parafialnego w Zbąszynku.

Prawa autorskie: wykorzystanie skanów do celów niekomercyjnych i badań naukowych jest bezpłatne. Wymagamy jedynie podania linku do: www.archiwumkresowe.pl oraz przypisu: Zbiory Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. Akta parafii katolickiej Gródek Jagielloński, zespół 111, sygnatura PGJ-kat 1. Wykorzystanie do celów komercyjnych jest możliwe jedynie po uzgodnieniu z Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze.

Bogusław Mykietów, Zielona Góra

2 odpowiedzi na “Liber memorabilium parochialis Ecclesiae Grodecensis czyli Gródek Jagielloński i dawna Polska na 100 skanach!”

Możliwość komentowania została wyłączona.