Poza materiałami archiwalnymi – zdjęciami i kilkoma dokumentami rodziny Urzędowskich z Podzameczka zamieściłem spisywane przez Michała Urzędowskiego opowieści, które usłyszał od rodziców. Warto je przeczytać, mimo że nie zawsze są to historie składne i jednolite, ale pisane są sercem. Są też dowodem na wyssaną z mlekiem matki wielką miłość do Kresów, które Michał – rocznik 1951 – znał tylko z opowiadań.
Znajdziemy tam nawet rozdział zatytułowany: Oto słowa, które ludzie na Podzamku używali. W rodzinne przekazy o mitycznej krainie przodków, wpleciona jest też osobista powojenna -kronika Trzemeszna Lubuskiego. Ma to swój wielki urok.
Pan Michał przepisał też stary inwentarz buczackiej parafii, którego oryginał wysłał do Wrocławia i słuch o nim zaginął. Odpis przetrwał.
Jeden eksponat ze zbiorów Michała Urzędowskiego jest w dziale: BUCZACZ, WOJEWÓDZTWO TARNOPOLSKIE. Jest to pamiątkowa karta ze zjazdu koleżeńskiego Polaków byłych wychowanków gimnazjum w Buczaczu z lat 1902-1914 – co ciekawe z podpisami na odwrocie.
W zbiorach Pana Michała znajdują się też pocztówki związane z rodziną Stauferów. Józefa Staufer, która po 1945 roku była nauczycielką w Trzemesznie Lubuskim, była siostrą księdza Ludwika Staufera (Toporów, Zabłotów, Buczacz, Wrocław). W 1945 roku wraz z drugą siostrą Marią – wyjechały z rodzinnego Zabłotowa do Buczacza i dalej – jedna do Krakowa druga do Trzemeszna Lubuskiego.
ZABŁOTÓW, WOJEWÓDZTWO STANISŁAWOWSKIE
Zapraszam do oglądania i czytania. URZĘDOWSKA ANIELA CÓRKA FELIKSA (1915-2010) PODZAMECZEK BUCZACZ -> TRZEMESZNO LUBUSKIE
Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl
2 odpowiedzi na “Może to legenda a może i prawda. Buczacz, Podzameczek, Trzemeszno Lubuskie i rodzina Urzędowskich w gawędach Michała Urzędowskiego”
Możliwość komentowania została wyłączona.