Może to legenda a może i prawda. Buczacz, Podzameczek, Trzemeszno Lubuskie i rodzina Urzędowskich w gawędach Michała Urzędowskiego

Poza materiałami archiwalnymi – zdjęciami i kilkoma dokumentami rodziny Urzędowskich z Podzameczka zamieściłem spisywane przez Michała Urzędowskiego opowieści, które usłyszał od rodziców. Warto je przeczytać, mimo że nie zawsze są to historie składne i jednolite, ale pisane sercem. też dowodem na wyssaną z mlekiem matki wielką miłość do Kresów, które Michał – rocznik 1951 – znał tylko z opowiadań.

1932, 13 październik, Buczacz, Ślub Anieli i Adolfa Urzędowskich, Zakład fotograficzny Niemand Buczacz. 1. Antonina Galik ? siostra Anieli 2. Stanisław Siwy syn Mateusza 3. Aniela Siwa 4. Adolf Urzędowski 5. Maria Wąsik 6. Stanisława Urzędowska siostra Adolfa 7. Elżbieta Potyra 8. Bronisław Kiernicki 9. Genowefa Siwa – bratanica Adolfa. Zbiory Michała Urzędowskiego z Trzemeszna Lubuskiego.

Znajdziemy tam nawet rozdział zatytułowany: Oto słowa, które ludzie na Podzamku używali. W rodzinne przekazy o mitycznej krainie przodków, wpleciona jest też osobista powojenna -kronika Trzemeszna Lubuskiego. Ma to swój wielki urok.

Oto słowa, które ludzie na Podzamku używali – sporządził Michał Urzędowski

Pan Michał przepisał też stary inwentarz buczackiej parafii, którego oryginał wysłał do Wrocławia i słuch o nim zaginął. Odpis przetrwał.

Inwentarz Buczacz. Zbiory Michała Urzędowskiego z Trzemeszna Lubuskiego.

Jeden eksponat ze zbiorów Michała Urzędowskiego jest w dziale: BUCZACZ, WOJEWÓDZTWO TARNOPOLSKIE. Jest to pamiątkowa karta ze zjazdu koleżeńskiego Polaków byłych wychowanków gimnazjum w Buczaczu z lat 1902-1914 – co ciekawe z podpisami na odwrocie.

1939, 27-29 maj, Buczacz. Zjazd koleżeński Polaków byłych wychowanków gimnazjum z lat 1902-1914. Kościół z roku 1765. Ratusz z XVIII w. Ruiny zamku z XVI wieku. Sokół. Lipa Sobieskiego. Gimnazjum. Cerkiew Bazylianów z XVIII w. Most kolejowy. Na odwrocie podpisy – z czytelnych: Łoziński Stanisław, ks. M. Olejarz, ks. F. Tustanowski (Tustanowski Franciszek, 1892-1963). Foto Art, Lwów ul. Fredry 6. Zbiory Michała Urzędowskiego z Trzemeszna Lubuskiego.

W zbiorach Pana Michała znajdują się też pocztówki związane z rodziną Stauferów. Józefa Staufer, która po 1945 roku była nauczycielką w Trzemesznie Lubuskim, była siostrą księdza Ludwika Staufera (Toporów, Zabłotów, Buczacz, Wrocław). W 1945 roku wraz z drugą siostrą Marią – wyjechały z rodzinnego Zabłotowa do Buczacza i dalej – jedna do Krakowa druga do Trzemeszna Lubuskiego.

ZABŁOTÓW, WOJEWÓDZTWO STANISŁAWOWSKIE

Zapraszam do oglądania i czytania. URZĘDOWSKA ANIELA CÓRKA FELIKSA (1915-2010) PODZAMECZEK BUCZACZ -> TRZEMESZNO LUBUSKIE

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl

2 odpowiedzi na “Może to legenda a może i prawda. Buczacz, Podzameczek, Trzemeszno Lubuskie i rodzina Urzędowskich w gawędach Michała Urzędowskiego”

Możliwość komentowania została wyłączona.