Mając na względzie fakt, że korzenie wielu wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wywodzą się z dawnych kresów wschodnich II Rzeczypospolitej, a także chcąc zachować dla przyszłych pokoleń i szerzej udostępnić związane z nimi cenne dziedzictwo, niniejszym ustanawiam Archiwum Kresowe… Tadeusz Lityński Biskup Zielonogórsko-Gorzowski
Ani to rocznica, ani żadna inna okoliczność, ale kto powiedział, że wspominać należy tylko z jakiejś okazji? Nie ma zakazu wspominania ot tak, po prostu, więc korzystajmy…
26 maja 1985 roku odbył się w Pyrzanach wielki festyn z okazji czterdziestej rocznicy osiedlenia się naszych pradziadków, dziadków i ojców na ziemi lubuskiej. Świętowano z wielką pompą. Przygotowania trwały wiele tygodni, ale efekt końcowy wart był każdej kropelki potu wylanej w ich trakcie. Wszystko udało się znakomicie – począwszy od mszy świętej w intencji kozaczan i ich potomków, poprzez cały program okolicznościowy i późniejsze zabawy aż po niesamowite chwile przy ognisku. Nawet zamówienie na pogodę zrealizowane zostało w 100%.
Była masa śmiechu, mnóstwo radości, ale też łzy tęsknoty i wzruszenia – wszak nie dałoby się cieszyć Pyrzanami bez wspomnień o Kozakach (wsi koło Złoczowa, skąd pochodzimy). Nawiązywał do nich oczywiście specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny, ale szczególną chwilą okazało się wieczorne ognisko. Niejednokrotnie i niejednemu głos się łamał… Niejednokrotnie i niejeden łezkę ocierał – najpierw ukradkiem, później już bez skrępowania…
Oto kronika upamiętniająca ten szczególny dzień. Pewnie niedoskonała… Pewnie jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia, a jednak zdecydowaliśmy się ją przypomnieć. Dla refleksji, dla chwili zadumy, dla wspomnień – warto!
Prezentowana kronika z 1985 roku to zapis pierwszej publicznej imprezy rocznicowej – w 40-lecie przybycia na zachód. Kolejne obchody zorganizowano w 1995 i 2015 roku – na 50 i 70-lecie wyjazdu z Kozaków.
Dodatkowy (dziś dodany!) zbiór fotografii rodziny Pełechów (także z Kroniki 40-lecia – z możliwością powiększenia zdjęć) znajdą Państwo tu:
Lidia Opaczewska z domu Lesiuk (ur. 1972) – córka Antoniego i Teresy z domu Pełech. Wychowana w Pyrzanach, w rodzinie w której bardzo silnie zaznaczone były emocjonalne więzy z Kresami. Z wykształcenia chemik po Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej. Z zamiłowania humanistka zgłębiająca historię rodziny. Współtworzy www.archiwumkresowe.pl