Na jeleniogórskiej giełdzie staroci udało nam się nabyć fotografię z lat 20. XX wieku wykonaną w atelier „Adela” w Tarnopolu (w prawym dolnym rogu zdjęcia jest wycisk z nazwą zakładu). Na odwrocie widzimy pięć podpisów: Aniela Borówna (Bór, Borów), Maria Chmielówna (Chmiel, Chmielów), Leonora Lisiewiczówna (Lisiewicz), Maria Rewucka, Waleria Trudzińska.
Niestety nie oznaczono kolejności osób na ujęciu. Znamy jednak tożsamość pięciu z sześciu uwiecznionych w tarnopolskim zakładzie fotograficznym panien. Zapewne brakuje podpisu właścicielki fotografii.
Grupa młodych kobiet jest w jednakowych czapkach – może gimnazjum żeńskiego w Tarnopolu? Skórzane teczki też są jednakowe. Być może absolwentki zrobiły pamiątkowe zdjęcie przed startem w dorosłe życie? Jakie były ich dalsze losy? Mamy nadzieję, że umieszczając fotografię panien z Tarnopola w internecie, poznamy odpowiedź na to pytanie.
Miejsce wykonania fotografii może wskazywać, że Waleria Trudzińska jest być może starszą o dwa lata siostrą Wandy Trudzińskiej (ur. 1911). Wiemy, że rodzice sióstr zmarli gdy miały kilka lat. Siostry zostały wtedy powierzone na wychowanie siostrom zakonnym w Tarnopolu a potem w Trembowli. W wieku 18 lat Wanda przybrawszy zakonne imię Longina, wstąpiła do zakonu i zajmowała się opieką nad dziećmi w Turkowicach niedaleko Hrubieszowa. W 1944 roku wraz z siedmioma podopiecznymi została zamordowana przez banderowców. Miała wówczas 33 lata a jej podopieczni byli w wieku od 10 do 12 lat.
Czy poznamy losy uwiecznionej na fotografii Walerii Trudzińskiej – siostry mniszki-męczenniczki – i jej koleżanek?
Materiały dotyczące Tarnopola znajdą Państwo tu: TARNOPOL.
Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl