Akt chrztu Jurija Fedkowicza, wielkiego poety zielonej Bukowiny, odnaleziony w Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze

Wiele cennych materiałów archiwalnych pokrywa przez lata kurz zapomnienia. Tak było z księgami metrykalnymi parafii Wyżnica, przywiezionymi w 1945 roku na Ziemię Lubuską przez wysiedlonych stamtąd Polaków. Dziś jednak, internet pozwala na dokonanie ciekawego odkrycia, bez wychodzenia z domu, nawet z odległości kilkuset kilometrów. Takiego odkrycia dokonała dr hab. Lidia Kovalets, docent Uniwersytetu im. J. Fedkowicza w Czerniowcach.

3 grudnia 2018 roku Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze, otrzymało e-mail od pani dr hab. Lidii Kovalets:

Szanowni Państwo,

w imieniu Centrum Bukowinoznawstwa Narodowego Uniwersytetu im. J. Fedkowicza w Czerniowcach zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o udostępnienie (oczywiście, jeśli to jest możliwe) skanu z księgi metrycznej która znajduje się w Państwa Archiwum. Chodzi o księgę urodzin i chrztów, to jest liber natorum kościoła rzymskokatolickiego w Wyżnicy, gdzie był ochrzczony Jerzy (Juri) Fedkowicz, największy poeta zielonej Bukowiny, imię którego nosi także nasz Uniwersytet. Jak zaznaczono w Państwa katalogu, sygnatura znajduje się w dziale „Wyżnica, zespół 210, sygnatura PWy-kat”.

Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze, Wyżnica, zespół 210, sygn. PWy-kat. 1
Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze, Wyżnica, zespół 210, sygn. PWy-kat. 1

Rolą archiwum jest, poza przechowywaniem, także udostępnianie i popularyzacja dziedzictwa kulturowego, dlatego też prezentujemy oryginalny wpis metrykalny dotyczący Józefa Dominika (później Jurija) Fedkowicza – syna polskiego szlachcica Wojciecha Hordyńskiego i Anny – córki ruskiego duchownego.

Karta z zapisem metrykalnym dotyczącym Józefa/Jurija Fedkowicza. Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze, Wyżnica, zespół 210, sygn. PWy-kat. 1

Znajdą tu państwo wiele ciekawych informacji: kto odebrał poród, kto ochrzcił maleństwo i dane rodziców oraz chrzestnych. Dalsze losy Józefa/Jurija opisano w Wikipedii i na wielu innych stronach:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jurij_Fedkowycz

Jurij Fedkowicz, Wikipedia

Poza zapisem dotyczącym Józefa Dominika, na tej samej karcie znajduje się informacja o chrzcie jego młodszego, urodzonego 3 kwietnia 1836 roku, trojga imion brata: Pankracego Izydora Lubinusa.

Karta z zapisem metrykalnym dotyczącym Pankracego Fedkowicza. Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze, Wyżnica, zespół 210, sygn. PWy-kat. 1

Skan w wysokiej rozdzielczości karty z metrykami braci znajdą Państwo tu: Wyżnica, Bukowina

Zapraszam do współpracy w tworzeniu Archiwum Kresowego.

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl