Szlachetne wino Tokaj czyli żołnierskie życie w Kołtowie koło Złoczowa w roku 1916

Kołtów to wieś leżąca 16 km od Złoczowa, w połowie drogi między Lwowem a Tarnopolem. Przedstawiamy Państwu siedem fotografii wykonanych w tej wsi w 1916 roku.

Fotografie zostały kupione w lipcu 2018 roku na internetowej aukcji. Pochodzą z wojennego albumu węgierskiego oficera Janosa Holluba.

1916, Kołtów. Pierwszy z lewej Janos Hollub

Epizod kołtowski to zaledwie mały wycinek jego długiego życia (ur. 1890 – zm. 1984, inżynier chemik). Węgier przebywając wówczas na Kresach zakochał się w Polce – Stefanii Gutkowskiej. Po zakończeniu wojny pobrali się i wyjechali do Budapesztu. W czasie II wojny światowej Janos był łącznikiem między polskimi żołnierzami internowanymi na Węgrzech, którzy byli przerzucani na Zachód a ich rodzinami w kraju.

1916, październik, Kołtów

Poza widokiem istniejącej do dziś cerkwi w Kołtowie (wybudowanej przez właścicieli wsi: hrabiów Baworowskich – jest to też miejsce ich wiecznego spoczynku), na fotografiach widzimy wnętrza pałacu hrabiowskiego, który został spalony pod koniec I wojny światowej. Może są to ostatnie zdjęcia pałacowych wnętrz?

Warto wspomnieć, że właściciel wsi i pałacu hrabia Józef Baworowski walczył w kampanii rosyjskiej w armii napoleońskiej pod wodzą księcia Józefa Poniatowskiego.

W kadrze zatrzymano żołnierskie życie, a raczej leniwe oczekiwanie na wojenne działania. Żołnierze wznoszący toast są w kapciach, a wypastowane buty stoją pod łóżkiem. Na stole stoi otwarta bagnetem konserwa i butelki alkoholu, w tym dwie osobliwie owinięte słomą (może to wyrób miejscowej gorzelni?). Węgierska prasa wskazuje na narodowość żołnierzy. Leżą na prowizorycznym stole z desek (może kołtowskie?) cymbały, stoją kawowe filiżanki oraz szereg butelek z winem a żołnierze trzymają napis w języku węgierskim: TOKAJ NEMEZ BORA. ELJEN A HAZA co, jeśli wierzyć internetowemu tłumaczowi znaczy: Szlachetne wino Tokaj. Niech żyje Ojczyzna!. Szczęśliwe chwile sprzed 102 lat w obrazach?

1916, 3 październik, Kołtów. Pierwszy z prawej Janos Hollub.

Wszystkie fotografie znajdą Państwo tu: Kołtów – wieś koło Złoczowa, województwo tarnopolskie

Obszerny opis galicyjskiej wsi Kołtów sporządzono w tomie IV Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, 1883 (s. 289):                        http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_IV/289

Biogram Janosa Holluba, niestety w języku węgierskim, znajdą Państwo tu: http://www.nevpont.hu/view/10059&prev=search

Bogusław Mykietów, Zielona Góra

Jedna odpowiedź do “Szlachetne wino Tokaj czyli żołnierskie życie w Kołtowie koło Złoczowa w roku 1916”

Możliwość komentowania została wyłączona.