Cudowny św. Antoni Padewski w kościele oo Kapucynów w Olesku

W zbiorach Pani Marii Pańczyszyn z Pyrzan, znajduje się ciekawa broszurka z 1931 roku zatytułowana: ?Cudowny św. Antoni Padewski w kościele oo Kapucynów w Olesku?.

Pani Maria mieszkała do czasu wysiedlenia w 1945 roku w przysiółku Wapnica koło Złoczowa, więc książeczka jest zapewne pamiątką po pielgrzymce do kościoła w Olesku, gdzie znajdował się cudowny obraz świętego od rzeczy skradzionych i zagubionych.

O. Konstanty z Głogowa. Kapucyn. ?Cudowny św. Antoni Padewski w kościele oo Kapucynów w Olesku?. Nakładem klasztoru oo Kapucynów w Olesku. 1931 rok. Zbiory Marii Pańczyszyn z Pyrzan.

Publikacja, poza przedstawieniem postaci świętego i jego działalności, wymienia łaski wyproszone przez wiernych modlących się przed obrazem świętego w Olesku. Obraz św. Antoniego, autorstwa Szymona Czechowicza znajdował się tam od 1734 roku. Autor przytacza, zapisane w kronice klasztoru w Olesku, relacje: osób z Ciszek, Kołtowa, Sasowa, Oleska, Sędziszowa.

Na końcu znajdziemy modlitwę ?Wezwanie św. Antoniego?.

Obecnie obraz św. Antoniego z Oleska, znajduje się w kościele w Sędziszowie Małopolskim – w ołtarzu głównym.

Zapraszamy do lektury:

O. Konstanty z Głogowa. Kapucyn. ?Cudowny św. Antoni Padewski w kościele oo Kapucynów w Olesku?. Nakładem klasztoru oo Kapucynów w Olesku. 1931 rok.

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl