Złoczów, 4 luty 1918. Na pamiątkę wesoło spędzonych godzin? Karta-dokument skomplikowanej historii dwudziestowiecznego Złoczowa

Pomińmy dzieje wielkiej wojny i losy mieszkańców Złoczowa walczących na różnych frontach. Odeszły w zapomnienie chwile radości postaci z widokówki i ich dalsze koleje życia. Pozostał budynek z fotografii, którego ówczesny i obecny widok, to materialny ślad dawnego spotkania na ulicy Podwójcie, jak i dowód jak destrukcyjnie wpłynął na niego nie czas ? ale ustrój, który zapanował po kolejnej wielkiej wojnie…

1918, 4 luty, Złoczów, ul. Podwójcie, w czasie I wojny Dom Żołnierza. W budynku znajdowała się piekarnia mechaniczna Mullera, odkupiona (po 1922 r.) przez Jurkiewiczów. 

Sto lat temu – w lutym 1918 roku, pięć osób przystanęło na chwilę przed domem o ciekawej architekturze na ulicy Podwójcie w Złoczowie. Dwóch żołnierzy i trzy kobiety ? zapewne siostry pielęgnujące chorych. Jedna z nich to 22-letnia wówczas Maggie Venator.

Jedna z sióstr to Margarethe (przez rodzinę zwana Maggi) Venator, ur. 16 września 1896 w Magdeburgu-Buckau, zmarła 13 maja 1975 w Hameln. W 1918 roku miała 22 lata.

To ona na odwrocie, dając pocztówkę nieznanemu dziś, a obecnemu na zdjęciu żołnierzowi, napisała: Zum freundlichen Gedenken an froh verlebte Stunden im Soldatenheim. Zloczow und Schwester Margarethe Venator co w języku polskim znaczy: Na pamiątkę wesoło spędzonych godzin w Domu Żołnierza. Złoczów i siostra Margarethe Venator.

1918, 4 luty, Złoczów,  Zum freundlichen Gedenken an froh verlebte Stunden im Soldatenheim. Zloczow und Schwester Margarethe Venator (Na pamiątkę wesoło spędzonych godzin w Domu Żołnierza. Złoczów i siostra Margarethe Venator.)

I sam budynek, mimo pewnych śladów zaniedbania, doskonały w formie, z kutym balkonem z secesyjnymi motywami. Asymetrię i faliste linie ma też żelazna brama i furtka prowadzące na posesję, co wskazuje, że dom mógł być zbudowany na początku XX wieku.

Kupiona na allegro pocztówka kosztowała 35 zł. Niedużo, jak na świadectwo dawnej świetności kamienicy Mullera. A jak destrukcyjnie wpłynęła na budynek zmiana ustroju na socjalistyczny, niech Państwo ocenią sami?

1918, 4 luty, Złoczów
Złoczów. Widok z map google. Foto z 2015 roku

Margarethe (przez rodzinę zwana Maggi) Venator, ur. 16 września 1896 w Magdeburgu-Buckau, zmarła 13 maja 1975 w Hameln. W 1918 roku miała 22 lata.

Skan wysokiej rozdzielczości znajdą Państwo w kolekcji: ZŁOCZÓW, WOJEWÓDZTWO TARNOPOLSKIE

Zapraszam do współpracy:

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl