Dziś, gdy wspominamy naszych zmarłych, zapłonęły znicze na cmentarzach na Kozakach, w Łuce i Złoczowie

Od lipca 2019 roku, dzięki hojności ofiarodawców, prowadzimy prace porządkowe na cmentarzach gdzie spoczywają nasi przodkowie i krewni. Podobnie jak w latach ubiegłych zakupione zostały znicze, które zapłonęły na starych grobach cmentarzy na Kozakach, w Łuce i Złoczowie. Krótka fotorelacja poniżej.

Pamiętajmy o modlitwie za naszych zmarłych spoczywających na Kresach.


W 2021 roku dwukrotnie spryskano teren cmentarzy oraz w październiku wykoszono odrosty. Walka o zachowanie grobów jest trudna, ale powoli widać jej efekty. Nie ma już praktycznie kęp krzaków, choć trawa i inne rośliny odrastają w błyskawicznym tempie.

Cmentarz w Łuce wymaga mniej pracy, gdyż wysokie drzewa rosnące wśród grobów zacieniając mogiły, częściowo hamują wzrost roślin. Gorzej wygląda cmentarz na Kozakach – jest kilkakrotnie większy i tam natura pokazuje swoją siłę. Od wiosny 2022 roku zintensyfikujemy działania by zachować miejsce spoczynku naszych przodków w jak najlepszym porządku.

Wielkie podziękowania dla darczyńców, dzięki którym sfinansowano prace porządkowe i zakup zniczy – pełna lista ofiarodawców.

Fotorelacja z październikowego koszenia na cmentarzach w Łuce i na Kozakach:

Dziękuję raz jeszcze ofiarodawcom i naszym ukraińskim przyjaciołom, bez których pomocy sprzątanie oraz zapalenie zniczy nie byłoby możliwe.

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl