Polska. Tygodnik Polaków w ZSRR, numer 1, 1 stycznia 1942

NOWOŚĆ W NASZYCH ZBIORACH:

Polska. Tygodnik Polaków w ZSRR, nr 1 (3), 1 stycznia 1942, cena 10 kop., 8 stron, format A3, redaktor odpowiedzialny Ksawery Pruszyński, wydawca: Ambasada RP w ZSRR. Pismo otrzymaliśmy od Pana Zbigniewa Czarnucha z Witnicy. Gazeta ze zbiorów Pani Łucji Koryzny po mamie Marii Biel ze Stanisławowa.

Polska. Tygodnik Polaków w ZSRR, nr 1 (3), 1 stycznia 1942,

Szczególnie cenna może być strona z kilkuset nazwiskami ludzi poszukiwanych na terenie ZSRR.

Fragmenty:

POLACY BOMBARDUJĄ NIEMCY

Działalność polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanji za czas od 1 do 10 grudnia: lotnictwo myśliwskie zestrzeliło 4 samoloty nieprzyjaciela, razem od czasu przybycia do Anglii 410 samolotów. Od 1 do 10. 12. 41 r. 18 polskich samolotów bombowych brało udział w wyprawach na Akwizgran, Calais. Od czasu przybycia do Anglji łącznie brało udział w wyprawach bombowych 1376 samolotów polskich.

NASI W TOBRUKU .

Po siedmiu miesiącach i czterech dniach oblężenia miasto Tobruk i jego bohaterscy obrońcy zostali wyzwoleni. Odsiecz nowej ofenzywy angielskiej rozbiła Niemców i zmusiła ich do ucieczki. Linje obrony Tobruku były bardzo długie. Wynosiły 54 kilometry. Niemcy przedarli się przez pierwsze linje obrony sześć razy. Ale Anglicy nie wycofali swych sił z przebitej już linji, a te siły niemieckie jakie wdarły się głębiej natrafiły na pola minowe przygotowane zgóry. Czołgi niemieckie jeden po drugim wylatywały w powietrze. (?)

W GHETTO

Według ostatnich doniesień z Warszawy władze niemieckie wprowadziły specjalny rodzaj pieniędzy drewnianych, które beda miały obieg jedynie w ghetto warszawskiem. Według tych samych informacyj stan śmiertelności w ghetto jest w dalszym ciągu wręcz przerazajacy. Dochodzi do tego, ze na głównych ulicach, po których jezdza tramwaje, widzi sie lezące nieraz po kilka dni zwłoki. (…)

Skany całej gazety (w tym nazwiska osób poszukiwanych przez rodziny i ambasadę RP): Polska. Tygodnik Polaków w ZSRR, 1 stycznia 1942

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl  

Polska. Tygodnik Polaków w ZSRR, nr 1 (3), 1 stycznia 1942, cena 10 kop., 8 stron, format A3, redaktor odpowiedzialny Ksawery Pruszyński, wydawca: Ambasada RP w ZSRR. Zbiory: Bogusław Mykietów, Zielona Góra.