Przedstawiamy zapowiadaną w poprzednim wpisie kolejną część fotografii dokumentujących rodzinę Stojanowskich z Kozaków-Zazul koło Złoczowa. Tym razem widzimy rodzinę na przestrzeni ponad 100 lat. Najstarsze zdjęcie – z 1909 roku przedstawia urodzonego w 1886 roku Wojciecha Stojanowskiego. Następne przedstawiają braci, nierozpoznanych niestety krewnych, kolejne pokolenia Stojanowskich.
Jest kolorowana fotografia z ok. 1935 roku Antoniego Stojanowskiego (rocznik 1895) w podkutych butach czyszczącego ramkę pszczelego ula. Jest to tata Władysława „Dziunia” Stojanowskiego – męża Anieli, o której pisaliśmy wczoraj.
Aniela – sama z domu Stojanowska, wyszła za mąż za Stojanowskiego. Na Kozakach na początku XX wieku było kilkanaście rodzin o tym nazwisku, zapewne mających przed wiekami wspólnego przodka. I tak, było na Zazulach-Kozakach kilku Józefów czy Władysławów Stojanowskich, często rówieśników. Dla rozróżnienia, każdy miał swój przydomek. Władysław Stojanowski zwany był od zdrobnienia imienia „Dziuniem”. Ten pseudonim towarzyszył mu od młodości aż do śmierci. (Przygotowujemy następne fotografie i dokumenty kolejnej rodziny Stojanowskich – tym razem Józefa zwanego „Grubym”).
W opisywanej rodzinnej kolekcji znajdą Państwo Stojanowskich z rodzin Władysława (syna Antoniego i Heleny) i Anieli (córki Jana i Katarzyny) – wielu obrońców Kresów – z pokolenia „Kolumbów” – członków Armii Krajowej obwodu Złoczów. Główne postaci to oczywiście:
Aniela Stojanowska (ur. 16.06.1920 Kozaki). W czasie II wojny światowej żołnierz Kedywu Armii Krajowej Obwód Złoczów, pseudonim Jadwiga, w 2000 roku awansowana do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej. Mimo 98 lat cieszy się dobrym zdrowiem. Mieszka w Białczu.
Władysław Stojanowski – mąż Anieli (ur. 1917 r. Kozaki – zm. 2009 Białcz) w czasie II wojny światowej żołnierz oddziału dywersyjnego X5 Armii Krajowej Obwód Złoczów. W konspiracji nosił pseudonimy Róg i Bolek. W 1943 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych i Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2000 roku awansowany do stopnia podporucznika Wojska Polskiego.
W kolekcji zobaczycie ich koleżanki i kolegów z konspiracji: Hannę Wilk i Helenę Wąsowicz, chłopców od Stojanowskich, Jurcanów, Pełechów, Pańczyszynów i Wilków. Jest pan Waleczko – jedna z głównych postaci polskiego podziemia na Kozakach. Każdy życiorys to temat na osobną książkę.
Po wysiedleniu z Podola rodziny Stojanowskich rozjechały się po świecie. Trafili do Witnicy, Białcza i Pyrzan, inni do Niemiec, Kanady a nawet Argentyny.
Polskie kresy, gdzie ciężko pracowało wiele pokoleń Stojanowskich, ziemia na której walczyli z Tatarami, bolszewikami i banderowcami, gdzie rodzili się i umierali ich przodkowie, kraina która była przez kilka wieków ich ostoją, przestała istnieć. Zostały fotografie.
Zapraszam do oglądania: Aniela Stojanowska córka Jana. Kozaki -> Białcz
Bogusław Mykietów, Zielona Góra