Stojanowscy – obrońcy Kresów cz. 2. Dziunio: Władysław Stojanowski – żołnierz oddziału X5 Armii Krajowej Obwód Złoczów, kawaler Krzyża Walecznych

Przedstawiamy zapowiadaną w poprzednim wpisie kolejną część fotografii dokumentujących rodzinę Stojanowskich z Kozaków-Zazul koło Złoczowa. Tym razem widzimy rodzinę na przestrzeni ponad 100 lat. Najstarsze zdjęcie – z 1909 roku przedstawia urodzonego w 1886 roku Wojciecha Stojanowskiego. Następne przedstawiają braci, nierozpoznanych niestety krewnych, kolejne pokolenia Stojanowskich.

Jest kolorowana fotografia z ok. 1935 roku Antoniego Stojanowskiego (rocznik 1895) w podkutych butach czyszczącego ramkę pszczelego ula. Jest to tata Władysława „Dziunia” Stojanowskiego – męża Anieli, o której pisaliśmy wczoraj.

1935, około, Kozaki Zazule? Antoni Stojanowski syn Józefa. Zbiory Anieli Stojanowskiej z Białcza.

Aniela – sama z domu Stojanowska, wyszła za mąż za Stojanowskiego. Na Kozakach na początku XX wieku było kilkanaście rodzin o tym nazwisku, zapewne mających przed wiekami wspólnego przodka. I tak, było na Zazulach-Kozakach kilku Józefów czy Władysławów Stojanowskich, często rówieśników. Dla rozróżnienia, każdy miał swój przydomek. Władysław Stojanowski zwany był od zdrobnienia imienia „Dziuniem”. Ten pseudonim towarzyszył mu od młodości aż do śmierci. (Przygotowujemy następne fotografie i dokumenty kolejnej rodziny Stojanowskich – tym razem Józefa zwanego „Grubym”).

W opisywanej rodzinnej kolekcji znajdą Państwo Stojanowskich z rodzin Władysława (syna Antoniego i Heleny) i Anieli (córki Jana i Katarzyny) – wielu obrońców Kresów – z pokolenia „Kolumbów” – członków Armii Krajowej obwodu Złoczów. Główne postaci to oczywiście:

Aniela Stojanowska (ur. 16.06.1920 Kozaki). W czasie II wojny światowej żołnierz Kedywu Armii Krajowej Obwód Złoczów, pseudonim Jadwiga, w 2000 roku awansowana do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej. Mimo 98 lat cieszy się dobrym zdrowiem. Mieszka w Białczu.

2018, wrzesień, Białcz. Aniela Stojanowska córka Jana i Katarzyny.

Władysław Stojanowski – mąż Anieli (ur. 1917 r. Kozaki – zm. 2009 Białcz) w czasie II wojny światowej żołnierz oddziału dywersyjnego X5 Armii Krajowej Obwód Złoczów. W konspiracji nosił pseudonimy Róg i Bolek. W 1943 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych i Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2000 roku awansowany do stopnia podporucznika Wojska Polskiego.

1944, około, Kozaki Zazule, 3. Władysław Stojanowski 4. Jancio Stojanowski 5. Władysław Stojanowski (Dziunio) 6. Jurcan Józef 7. Kazimierz Stojanowski 8. Jan Wydra. Zbiory Anieli Stojanowskiej z Białcza.

W kolekcji zobaczycie ich koleżanki i kolegów z konspiracji: Hannę Wilk i Helenę Wąsowicz, chłopców od Stojanowskich, Jurcanów, Pełechów, Pańczyszynów i Wilków. Jest pan Waleczko – jedna z głównych postaci polskiego podziemia na Kozakach. Każdy życiorys to temat na osobną książkę.

1944, około, Kozaki Zazule, 1. Jaśko Pełech, 2. Władysław Stojanowski (Dziunio), 3. Waleczko 4. Helena Wąsowicz 5. Józef Jurcan 6. Józef Pełech 7. Jan Wilk, 8. Stojanowski Kazimierz 9. Józef Stojanowski 10. Józef Pańczyszyn? 11. Władysław Stojanowski (Wrocław) 12. 13. 14. Józef Wilk,

Po wysiedleniu z Podola rodziny Stojanowskich rozjechały się po świecie. Trafili do Witnicy, Białcza i Pyrzan, inni do Niemiec, Kanady a nawet Argentyny.

1956, 15 wrzesień, Buenos Aires, Jacek Stojanowski, syn Józefa. Zbiory Anieli Stojanowskiej z Białcza.

Polskie kresy, gdzie ciężko pracowało wiele pokoleń Stojanowskich, ziemia na której walczyli z Tatarami, bolszewikami i banderowcami, gdzie rodzili się i umierali ich przodkowie, kraina która była przez kilka wieków ich ostoją, przestała istnieć. Zostały fotografie.

Zapraszam do oglądania: Aniela Stojanowska córka Jana. Kozaki -> Białcz

Bogusław Mykietów, Zielona Góra