Widoki kresowych rezydencji z kolekcji Jerzego Dubiela z Gorzowa Wlkp. w naszych cyfrowych zbiorach

Jerzy Ludwik Dubiel, neurochirurg z Gorzowa Wielkopolskiego, ma niezwykłą pasję. Zbiera widoki rezydencji Ziem Zachodnich – gdzie mieszka i pracuje oraz Kresów, z których pochodzą jego przodkowie: mama – Irena z Urbanowiczów Dubiel (1927-2016) oraz dziadkowie: Jadwiga Kossarzecka (1904-1975) z Aleksandrii Wołyńskiej oraz Leon Urbanowicz (1898-2002) z Majdanu Koźlińskiego.

Na początek, przedstawiamy kilka widokówek: rezydencji w Antoninach (tu także herby rodowe właścicieli)Brzeżanach i wsi Raj koło Brzeżan.

Brzeżany. Zamek Sieniawskich. Zbiory: Jerzy Dubiel, Gorzów Wlkp.

Obszerne opisy losów kresowych majątków znajdą Państwo na stronie właściciela kolekcji: www.zamkilubuskie.pl

Wkrótce, w naszej cyfrowej kolekcji udostępnimy także rodzinny zbiór fotografii Jerzego Dubiela, m.in. unikalne zdjęcie z ojcem generała Mirosława Hermaszewskiego…

Na zdjęciu jest moja babcia Jadwiga Urbanowicz z domu Kossarzecka (1904-1975) [2], moja mama Irena Dubiel z domu Urbanowicz (1927-2016) [4]. Stoją na polu w Majdanie Koźlińskim z agronomem Hermaszewskim [6], ojcem naszego kosmonauty. Urodził się w Lipnikach w powiecie kostopolskim, w gminie Bereźne. Wieś ta była dość blisko położona Majdanu. Inne osoby na fotografii to: Lipiński [1] i Kuźmiński [5]. Zdjęcie zrobione w Majdanie Koźlińskim 21.08.1928 roku. Opis: Jerzy Ludwik Dubiel.

Bogusław Mykietów, Zielona Góra