1865-2009. Mieszkańcy Zarwanicy, Kozaków, Złoczowa i okolic we wspomnieniach Michała Kutnego

11 maja 2019 roku mieliśmy przyjemność gościć u Państwa Kutnych w Kłodzku. Michał Kutny (urodzony w 1926 roku w Zarwanicy – wsi leżącej przy szosie Złoczów-Tarnopol) z pomocą żony Janiny z Sawrasów (ur. 1934), spisał na początku lat 90. XX wieku wspomnienia. W kilku tomach zawarł wszystko co wiedział o swej rodzinie i sąsiadach – od roku 1865 do roku 2009.

Opisał kresowych przodków i dzieciństwo w wiosce Zarwanica koło Złoczowa; krwawy najazd Armii Czerwonej na Kresy i napaść kolejnych okupantów – Niemców. Drobiazgowo odtworzył losy członków rodziny i sąsiadów (często aż do końca XX wieku). Upamiętnił wydarzenia, których był naocznym świadkiem oraz te, które znał z opowieści: niedolę Żydów, napady banderowców na Polaków, pracę w kopalni na Kozakach, walki frontowe w lipcu 1944. W kolejnych rozdziałach opisał wcielenie do Ludowego Wojska Polskiego, boje z Niemcami a nawet ostatnie chwile życia kolegów z zarwanickiej kompanii.

Ten niezwykły sztambuch zawiera setki nazwisk. Jest to trzeci tak dokładny opis losów Polaków z przedmieść Złoczowa w czasie II wojny światowej. Pierwszym była książka Zbigniewa Czarnucha z 1991 roku o dziejach mieszkańców Kozaków-Zazul (Opowieść o dwóch ziemiach mieszkańców Pyrzan, Witnica 1991 – tę publikację wkrótce przedstawimy w wersji on-line na naszej stronie), druga to relacja dowódcy plutonu Samoobrony AK na Kozakach Otmara Strokosza (W Armii Krajowej. Z Zaolzia przez okupowany Lwów do III Rzeczypospolitej, Kraków 1994). Pamiętnik Michała Kutnego jest trzecim materiałem, świetnie uzupełniającym dwie poprzednie książki.

Dziś przedstawiamy niewielki fragment Wspomnień ze łzami prozą i wierszami. 1941-1945 Michała Kutnego oraz gromadzone przez niego fotografie – proszę zwrócić uwagę jak zostały opisane! Całość materiału za kilka miesięcy wydamy w formie papierowej książki. Proszę kliknąć w link:

Kutny Michał (ur. 1926) i Janina z domu Sawras (ur. 1934) Zarwanica – Kłodzko

Michał Kutny z żoną Janiną z Sawrasów. Kłodzko 11.05.2019 r.

Bogusław Mykietów, Zielona Góra, e-mail: aka@mykietow.pl  

Dodano 21.10.2019 r. Książka ze wspomnieniami została opublikowana – zobacz: https://archiwumkresowe.pl/losy-rodziny-kutnych-z-zarwanicy-pod-zloczowem-1869-1945-zarwanica-zloczow-lwow-krakow-katowice-milkel-klodzko-minkowice-olawskie/

2 odpowiedzi na “1865-2009. Mieszkańcy Zarwanicy, Kozaków, Złoczowa i okolic we wspomnieniach Michała Kutnego”

Możliwość komentowania została wyłączona.